stefpats

Modem Router με ευρυζωνικη τηλεφωνια

Recommended Posts

Οπως λεει ο τιτλος ψαχνω ΜΙΑ συσκευη που να με καλυπτει για ολα αυτα.Δηλαδη να εχω VDSL και πανω να κουμπωνω και τις συσκευες τηλεφωνου.Απ οσο γνωριζω μεχρι τελους του χρονου ολα τα τηλεφωνα θα γινουν ευρυζωνικα και επειδη προς το παρον εγω δεν εχω μπει στην υπηρεσια (το ζητησα) ξερω οτι η περιοδος "χαριτος" τελειωνει και θελω να προετοιμαστω.Η μοναδικη εναλλακτικη που εχω ειναι το "μαμησιο" μοντεμ ρουτερ του OTE αλλα απο εμβελεια ασφαλεια και features ειναι για κλαματα.Ξερει κανεις να προτεινει κατι;Επαναλαμβανω θελω μια συσκευη για ολα και οχι δυο συσκευες,bridge mode,και πατεντες.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα από τα δυο δεν είναι όπως το θέλω.Το ένα δεν έχει καν υποδοχή για τηλέφωνα και το αλλο έχει 2 υποδοχές για τηλέφωνα αλλά έχει RJ45 για την σύνδεση Ίντερνετ όποτε παλι πρόβλημα 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεει DSl το γκρι ειναι βυσμα RJ45 δηλαδη ethernet,δεν ειναι RJ11 δηλαδη να κουμπωσει η τηλεφωνικη γραμμη για να παρει δικτυο.Πως θα το κανω αυτο;

Edited by stefpats
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πρέπει να το ψάξεις κάπως βαθύτερα. Από όσο έχω καταλάβει έχεις ΟΤΕ ο οποίος στα dslams χρησιμοποιεί chip της broadcom. Τώρα εγώ θα σου πρότεινα και αυτό Asus DSL-AC68U, αλλά χρησιμοποιεί chip της mediatec με αποτέλεσμα τώρα που είσαι σε adsl (δεν ξέρω τι γίνεται σε vdsl) έχεις πρόβλημα σε περίπτωση "κακής" γραμμής ή μεγάλης απόστασης από το KV/ΑΚ.

 

Edti: Αλλά γενικά είμαι της άποψης του router (bridge) όπου οι επιλογές είναι περισσότερες, όπως και οι δυνατότητες.

Edited by stavros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, stefpats said:

Αυτο που λεει DSl το γκρι ειναι βυσμα RJ45 δηλαδη ethernet,δεν ειναι RJ11 δηλαδη να κουμπωσει η τηλεφωνικη γραμμη για να παρει δικτυο.Πως θα το κανω αυτο;

στο σαιτ της ασους λεει ξεκαθαρα οτι μαπινει στην τηλεφωνικη μπριζα, ειναι και μοντεμ αρα δεν γινεται αλλιως

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, asder said:

στο σαιτ της ασους λεει ξεκαθαρα οτι μαπινει στην τηλεφωνικη μπριζα, ειναι και μοντεμ αρα δεν γινεται αλλιως

 

Φυσικα γιατι στο εξωτερικο η γραμμη δικτυου ειναι RJ45 οποτε παει απο πριζα στην γκρι υποδοχη,εδω ομως θελεις αλλο μοντεμ για να το συνδεσεις οποτε θελεις 2 συσκευες ασχετως αν αυτο εχει μοντεμ πανω

Link to comment
Share on other sites

hmm ναι rj-45 είναι, αλλά δεν ξέρω τί πάιζει δεν ξέρω γιατι το χρησιμοποιουν αυτό στις άλλες ωρες τι ευρώπης, ρώτα στο adslgr που το 'χουν αρκετοι, αλλάνα ξέρεις κι αυτό ότι πρέπει να σου δώσει κωδικούς ο πάροχος για να βάλεις άλλο μοντεμ σε τέτοιες περιπωσεις

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, stefpats said:

εννοεις οτι η τηλεφωνικη γραμμη μπαινει στο γκρι που λεει DSL και ειναι RJ45 και δουλευει κανονικα;εισαι σιγουρος για αυτο;

ναι βρε το τηλέφωνο είναι ίδιο παντού   :P :P 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αν πάρεις ένα καλώδιο HDMI και το συνδέσεις στην τηλεφωνική πρίζα δεν θα είναι καλώδιο τηλεφώνου   :P :P 

Τα περισσότερα σπίτια εσωτερικά χρησιμοποιούν καλώδιο με 4 ζεύγη αξιοποιόντας τα 2 απ αυτά 

Edited by asder
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now