reynolds

CPU για Photoshop και Lightroom

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

θέλω ένα δυνατό επεξεργαστή Intel για χρήση photoshop και lightroom κυρίως.

Θα δω διαφορά με πολλούς πυρήνες; Να κοιτάξω σειρά i9;

Τι μου προτείνετε;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνουμε ένα κουτί από την αρχή, δλδ όλα θα είναι καινούργια. Για τον επεξεργαστή μόνο, το budget μπορεί να φτάσει μέχρι τα 1000 ευρώ. Αξίζει όμως να κοιτάω για i9 με πολλούς πυρήνες; θα κερδίσω κάτι από τους πολλούς πυρήνες σε προγράμματα όπως photoshop και lightroom; Δουλεύουμε κυρίως στην επεξεργασία φωτογραφίας.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω καλύτερα θα ήταν μ έναν  Ryzen 2700X  να πάρεις,  τα παραπάνω χρήματα δεν θα σου δώσουν τόσο  πολύ αύξηση στις επιδώσεις.Δες εδώ αν νομίζεις οτι αξίζει να πας απο τα 350 ευρώ στα 1000, + την πιο ακριβή μητρική. Εγώ αυτό που θα έκανα θα ήτο να περιμένω τον νεο 8πυρηνο της Ιντελ
pic_disp.php?id=43266&width=800&height=800

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Όντως δεν υπάρχει διαφορά στις επιδώσεις από ότι βλέπω αυξάνοντας τους πυρήνες. Για 8πύρηνο θα κοιτάξω ή τον AMD που λες ή της Intel. Ο καινούργιος 8πύρηνος της intel είναι ο i9 9900K που λένε ότι θα βγει τον Σεπτέμβρη;

Link to comment
Share on other sites

Το chartάκι επάνω είναι λίγο fail.

 

Για photoshop & lightroom θες έναν πολύ γρήγορο ( aka ψηλά MHz ) 4πύρηνο ή 6πύρηνο.
Τα περισσότερα tools, functions, add-ons είναι single και ελαφρώς multithreaded ( κατά κόρον φιλλάρουν 2 threads, με μερικές εξαιρέσεις να κλιμακώνουν τις επιδόσεις τους μέχρι τα 4 threads και ελάχιστα να φτάνουν και τα 6 threads ).

Οτιδήποτε παραπάνω από 6 threads ( 6 cores δηλαδή ) δεν σου επιταχύνει τίποτα στα Photoshop & Lightroom.

 

Ιδανικά δηλαδή, για το πιο ταχύτατο σύστημα για Photoshop-Lightroom-ing είναι ένας 8700K @ 5-5.2GHz, επαρκή RAM για τα αρχεία σου ( εξαρτάται από τα πόσα layers, smart objects, resolution ), ένας ή 2 πολύ γρήγοροι SSD ( κατά προτίμηση δηλαδή Samsung 960 Pro/Evo ) και μια νορμάλ γραφικών ( GTX 1050 Ti 4GB, GTX 1060 6GB αν κάνεις στο μέλλον και video ).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now