odim

ASus tuf z270 mark2 και προβλημα με xmp

Recommended Posts

Γεια χαρα εχω αυτη τη μητρικη και οποτε γυριζω σε xmp τις μνημες απο το bios δεν κανει post ο υπολογιστης,εχω cpu i3-7350k και μνημες τις CORSAIR CMK32GX4M2B3200C16 VENGEANCE LPX BLACK 32GB (2X16GB) DDR4 3200MHZ,τι να φταιει??? 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, stefpats said:

 Ο επεξεργαστης σου φταει

φιλε για εξηγησε μου σε παρακαλω τι εννοεις??? δηλαδη οταν εχεις i3 ειναι αδυνατον να δουλεψει το xmp??? 

Link to comment
Share on other sites

Η Asus δίνει για το συγκεκριμένο μοντέλο μητρικής υποστήριξη του XMP στους 6th - 7th επεξεργαστές. 
H Intel από μεριά της δίνει έως και 64gb RAM @2133. Δοκίμασες να πας manual της συχνότητες? να δεις αν και που γίνεται το κακό. Άλλαξε slots της μνήμες (δεν νομίζω να κάνει κάποια ουσιώδη αλλαγή, άλλα πότε δεν ξες, δεν έχεις να χάσεις τίποτα.)
Έχεις μήπως κάνα παλιό BIOS Version? ρίξε κακού καλού και ένα μάτι στην εκδοσή και αν υπάρχει κάποια καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2018 at 3:52 AM, ChameZX said:

Η Asus δίνει για το συγκεκριμένο μοντέλο μητρικής υποστήριξη του XMP στους 6th - 7th επεξεργαστές. 
H Intel από μεριά της δίνει έως και 64gb RAM @2133. Δοκίμασες να πας manual της συχνότητες? να δεις αν και που γίνεται το κακό. Άλλαξε slots της μνήμες (δεν νομίζω να κάνει κάποια ουσιώδη αλλαγή, άλλα πότε δεν ξες, δεν έχεις να χάσεις τίποτα.)
Έχεις μήπως κάνα παλιό BIOS Version? ρίξε κακού καλού και ένα μάτι στην εκδοσή και αν υπάρχει κάποια καινούργια.

το πιο νεο bios εχω,εβαλα στην αρχη oc tuner 1 πηγε μεχρι 2933mhz και μετα επαιξα λιγο με τις τασεις,σηκωσε τα 3200mhz και μετα μολις δοκιμασα παλι xmp εκανε κανονικα εκινηση,τωρα τι εφταιγε και δεν εκανε post δεν καταλαβα ακομη,μου εκανε τα τρελα του και μετα επανηλθε.....το θεμα ειναι οτι οι συγκεκριμενες μητρικες tuf series εχουν ενα κουμπακι διπλα απο τις μνημες που το συστημα σε περιπτωση που δεν τις αναγνωριζει να μπορεσει να κανει εκινηση,ουτε αυτο λειτουργησε οταν μου εκανε τα τρελα της,τελος παντων αφου τη βρηκαμε την ακρη ολα καλα,ευχαριστω.

Edited by odim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now