N0str0

Αγορά Οθόνης

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

τόσο καιρό διαβάζοντας όλα τα προηγούμενα αντίστοιχα post ήρθε και η σειρά μου να κάνω το ίδιο. Ψάχνομαι για οθόνη για δουλειά/ταινίες/gaming κάποια all around λύση όχι hardcore καταστάσεις (240hz κλπ). Έχω κάρτα 1070 και έχοντας διαβάζει αρκετά για 4k νομίζω ότι προσανατολίζομαι περισσότερο προς 27'' 1440p . Αδιαπραγμάτευτο στοιχείο που θέλω είναι IPS panel. Όλα τα άλλα συζητιούνται. Το budget θα ήθελα να έχει ενα soft άνω όριο στα 500 Ε. Έπειτα από έρευνα έχω φτάσει σε αυτές τις δύο:

 

Dell U2717d
(~ 430 E)
HP Z27N G2

(~ 450 E)

Κατά γενική ομολογία η DELL προτιμάται συνήθως σαν εταιρεία αλλά έχω διαβάσει κάλα πράγματα και για την HP. 

 

EDIT: Άρχισα να γλυκοκοιτάζω και αυτή:

 

LG 34UB88-P

(~ 650 E)

:D

 

Όποια συμβουλή/ιδέα/εναλλακτική ευπρόσδεκτη.

Edited by N0str0
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

IPS 27 1440p είναι το gold standard για κάτι καλύτερο από το κλασσικό 1080p εδώ και χρόνια νομίζω. Έχω αρκετά χρόνια τον πρόγονο της Dell και δεν μετάνιωσα ούτε στιγμή. Ultrawide νομίζω αξίζει για λίγα games και για video timeline editors. Αν έχεις συλλογή από ταινίες σε καλή ποιότητα επίσης βολεύει. Οπότε σκέψου αν όντως θα σε βοηθήσει το έξτρα πλάτος/μέγεθος της LG ή απλά θα κουνάς αριστερά δεξιά το κεφάλι σου περισσότερο. Για τις πρώτες 2 δες θύρες, usb hub και vesa mount και αποφασίζεις, αλλιώς το πας σε εμφάνιση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now