andreas443

Τι υδρόψυξη να αγοράσω

Recommended Posts

Καλησπέρα σας θέλω να αλλάξω την υδρόψυξη άμεσα κιόλας γιατί έχω θέμα, τώρα έχω την corsair h100i gtx αλλά δεν μου τα λέει καλά την έχω και 3.5 χρόνια έχω τον i7 8700k  και κουτί  Coolermaster c700p  τι μου προτείνεται να βάλω θέλω κάτι καλό για μέγιστες επιδόσεις όσο τον δυνατών μεγαλύτερη ψύξη  σε έτοιμη λύση δεν θέλω custom

Έχω βρει αυτήν αλλά δεν ξέρω αν είναι καλή

https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Liquid-Cooling/Hydro-Series™-H150i-PRO-RGB-360mm-Liquid-CPU-Cooler/p/CW-9060031-WW


Σας Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που έχεις παραπάνω και η thermaltake floe είναι οι κορυφαίες. Σε push pull ακόμα καλύτερα, αν σε χωράνε.

 

Edit: αν θέλεις βέβαια επιδόσεις... Delid

 

Edit2: ή chiller :hehe:

Edited by stavros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, stavros said:

Αυτή που έχεις παραπάνω και η thermaltake floe είναι οι κορυφαίες. Σε push pull ακόμα καλύτερα, αν σε χωράνε.

 

Edit: αν θέλεις βέβαια επιδόσεις... Delid

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ με την παραπάνω υδρόψυξη την corsair τη ανεμιστήρες μου προτείνεις να βάλω για push pull?

 

Παραπάνω επιδόσεις δεν θέλω μια χαρά είμαι και έτσι άλλωστε μόνο παιχνίδια παίζω οι θερμοκρασίες θέλω να πέσουν γιατί μου κλείνει το pc όταν παίζω παιχνίδια μόνο όταν παίζω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με delid οι Θ θα πέσουν κατακόρυφα. Κλεινει το pc ? Τι settings έχεις στο CPU και τι Θ σου βγάζει ; Και τι τροφοδοτικό έχεις;

 

Δοκίμασε πρώτα μόνο push και αν δεν μείνεις ικανοποιημένος τότε πήγαινε σε pp.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, stavros said:

Με delid οι Θ θα πέσουν κατακόρυφα. Κλεινει το pc ? Τι settings έχεις στο CPU και τι Θ σου βγάζει ; Και τι τροφοδοτικό έχεις;

 

Δοκίμασε πρώτα μόνο push και αν δεν μείνεις ικανοποιημένος τότε πήγαινε σε pp.

είχα τον 6700k με αυτήν την υδρόψυξη ήταν όλα μια  χαρά τώρα όμως έχω τον 8700k μέσα στο καλοκαίρι τον αγόρασα και ζεσταίνεται παραπάνω στο δωμάτιο δεν έχω κλιματισμό με αποτέλεσμα στο δωμάτιο να έχει πολύ ζέστη OC δεν έχω κάνει και τις τελευταίες 3 μέρες έχω το εξής πρόβλημα το ψυγείο το έχω στο τέρμα  ρυθμίσει μέσα από το corsair link τους ανεμιστήρες τους έχω στα 2000rpm και μόνο όταν παίζω παιχνίδια το μηχάνημα θα κολλήσει τελείως και  μετά από 5-6 δευτερόλεπτα και μόνο του θα κάνει επανεκκίνηση και θα μπει στα windows.  Σήμερα το πρωί το ξανά έκανε πάλι από εκείνη την στιγμή έκανα το εξής έχω ανοίξει όλο το κουτί από παντού το πλαϊνό το τζάμι όλο ανοικτό να παίρνει αέρα από παντού και δεν το έχει ξανά κάνει και συνέχεια παίζω στο κουτί έχω 3 fan 120 μπροστά που μπάζουν στα 1300 rpm και το πίσω 120 βγάζει πάλι στα 1300rpm τροφοδοτικό έχω 850w corsair

Edited by andreas443
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Για 360mm ψυγείο/καλοριφέρ

Η H150i pro είναι πολύ καλή, αρκεί να μην χρησιμοποιήσεις τους στοκ ανεμιστήρες, γιατί είναι φτιαγμένοι για ησυχία και όχι για ψύξη (χαμηλά RPM). Άλλη λύση είναι η Kraken X72 ή ακόμα και η celsius s36 αν δεν θέλεις φωτάκια και τέτοια πράγματα.

Αν πάλι δεν θες να πάρεις Asetek υδρόψυξη (όπως οι παραπάνω) μόνο μία λύση μου έρχεται στο μυαλό, αν και δεν είναι πολύ δημοφιλής: Be Quiet Silent loop 360

Ελπίζω να σε βοήθησα!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι η θερμοκρασία τις υδροψυξης 43.5 την ώρα που παίζω είναι πολύ? και έβαλα χθες άλλους 2 ανεμιστήρες στην υδρόψυξη από μια παλιά που είχα την corsair h80 και παρατηρώ ότι από την υδρόψυξη πετάγεται ζεστός αέρας έξω από το κουτί

Edited by andreas443
Link to comment
Share on other sites

1. σε ποια games σου συμβαίνει αυτό ? Σε εμένα σε CoD WW2 & Rise of TR τέρμα όλα δεν μου συμβαίνει κάτι τέτοιο με τη Noctua U12S P-P, με το CoD να είναι αρκετά cpu-φάγο.

2. Αν θυμάμαι καλά παίζεις σε 2Κ ?

3. Βάλε το hwmonitor ή κάποιο άλλο monitoring app να τρέχει να δεις τι θερμοκρασίες πιάνεις (max & current) σε όλα τα parts και τι ρεύματα δίνει στο cpu.

4. Τρέξε κανένα stress/bench ξεχωριστά για κάθε part να σιγουρευτείς ότι οφείλεται σε υψηλές Θcpu.

5. "Μετακόμισες" την Corsair H100iGTX από τον 6700k στον 8700k, είσαι σίγουρος για την εφαρμογή της πάστας ?

6. Όταν λες "στο δωμάτιο δεν έχω κλιματισμό με αποτέλεσμα στο δωμάτιο να έχει πολύ ζέστη" τι θερμοκρασίες δωματίου εννοείς (πριν και μετά τη χρήση του pc) ? Το pc το έχεις πάνω στο γραφείο ή κάπου χωμένο ?

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now