MetallicGR

Chat: Πότε συναρμολογήσατε το 1ο σας PC;

Recommended Posts

Μερικοί από εμάς ξεκινήσαμε την ασχολία μας με τους υπολογιστές από τύχη. Άλλοι παίζοντας τα τότε αγαπημένα παιχνίδια ενδεχομένως μπροστά στην CRT οθόνη των 75Hz μας και άλλοι στη προσπάθειά τους να διορθώσουν κάποιο πρόβλημα έμαθαν όλη την ανατομία του εσωτερικού ενός υπολογιστή.

 

Το σημαντικό πλεονέκτημα του στήνω το σύστημά μου κομμάτι - κομμάτι είναι αρκετά σημαντικό και ανέκαθεν στοιχείο που χρησιμοποιούνταν σε κάθε συζήτηση με έναν φίλο των laptop ή και των Mac! Οι φίλοι των PC από την άλλη μπήκαν στον κόπο να στήσουν για πρώτη φορά το δικό τους με στόχο να παίξουν κάποιο παιχνίδι, έχοντας περιθώρια για αναβάθμιση στο άμεσο μέλλον. Για αυτόν τον σκοπό μπορεί να πει κανείς ότι το PC κατατάσσεται μερικές φορές ανάμεσα στα ακριβότερα χόμπι που υπάρχουν, ιδίως εάν θέλουμε ένα μοναδικό οπτικό αποτέλεσμα και φυσικά υψηλές επιδόσεις που μόνο το ακριβό hardware μπορεί να τις προσφέρει.

 

Άσχετα με το πότε ξεκίνησε ο καθένας μας και ποιο ήταν το κίνητρο, η πρώτη φορά που στήσαμε έναν υπολογιστή είναι κάτι που θα πρέπει να θυμόμαστε σχεδόν όλοι μας, εξού και η σημερινή ερώτηση.

 

Πολύ απλά θέλουμε να μάθουμε: Πότε στήσατε το πρώτο σας PC; Πείτε μας με ένα σχόλιο την εμπειρία σας!

 

 

desktop-alienware-x51-r3-polaris-pdp-design-01-56a1b4e75f9b58b7d0c1e395.jpg.ba09b649cf6dcab3f64165aafcbd7e8a.jpg

 

 

 

 

Βρείτε μας στα Social:  twitter.jpggplus.jpgfb.jpginsta.jpgyt.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1998 ή 1999, ένα pentium II. Όχι μόνος μου, αλλά παρέα με πρώην συμμαθητή που τότε δούλευε σε σχετικό κατάστημα. Το έχω ακόμα στην αποθήκη να παίζει μουσική όταν βρίσκομαι σε αυτή για αρκετή ώρα.

 

On 9/4/2018 at 12:33 PM, MetallicGR said:

η πρώτη φορά που στήσαμε έναν υπολογιστή είναι κάτι που θα πρέπει να θυμόμαστε σχεδόν όλοι μας,

 

αν είναι στην τρέχουσα 10ετία γίνεται να το θυμάσαι, πιο πριν δεν παίζει :P

Edited by stavros
Link to comment
Share on other sites

To 2002 προς 2003 κοντά pentium 4, nvidia FX5600 και νομίζω 256MB RAM για παίζει το warcraft 3. Αυτό ήταν το πρώτο που έστησα μόνος και διάλεξα το hardware, αλλά το δεύτερο pc που είχα.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ήταν 5-6 πήρα τα κομμάτια και το έστησα ένας  FX-8120 το χρησιμοποιούσα μέχρι πρόσφατα, τώρα το έχει υπό μία μορφή ο αδελφός μου. Σαν την Γάτα της Ντόλλυ είναι ένα πράγμα ?  ?

Link to comment
Share on other sites

8-11-2000

 

Pentium 3 800Mhz

128Mb ram

Mobo τρέχα γύρευε via chipset

Scsi controler adaptec 2904

Scsi cd rom plextor px-40

Scsi cdr plextor px-w1210ts

Hdd 20Gb

Nvidia riva tnt2 m64 32mb

Nec multisync xv 17

Κάπου έχω το τιμολόγιο!!!!!

 

 

 

IMG_20180908_224447.thumb.jpg.4c625476c78bbba3bbc06a6a5fc44f96.jpgIMG_20180908_224456.thumb.jpg.b6fefbe595bf93539c953ecd45532f3d.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now