stavros

RGB Fusion issue (Gigabyte) GPU + Mobo

Recommended Posts

Ως κάτοχος της Gigabyte GTX 1070 G1 Gaming, αναβάθμισα ΜΒ σε Gigabyte Z370 Aorus Gaming 5.

 

Μέχρι την αναβάθμιση η GPU ρυθμιζόταν μέσω του Guru OC II και όλα ήταν μια χαρά. Όταν εγκατέστησα τη νέα μητρική (Aorus Gaming 5) και μετά από format, η Gigabyte έδινε a. ως utility για τη GPU (non Aorus ) το AORUS ENGINE  b. RGB Fusion για τη MB, η οποία υποτίθεται θα αναγνώριζε και τη GPU, αφού η GPU είναι compatitive με το RGB Fusion της Gigabyte.

 

Έκτοτε αρχίσανε τα προβλήματα με τις διάφορες εκδόσεις. Στην αρχική έκδοση το RGB fusion δεν αναγνώριζε τη GPU και η αλλαγή στο χρωματισμό των led της GPU γινόταν από το AORUS ENGINE, αλλά με μεγάλες δυσκολίες (τις περισσότερες φορές δεν δεχόταν την αλλαγή του χρωματισμού και όποτε το δεχόταν ήταν τυχαία και μετά από PC restarts). Επίσης, πολλές φορές δεν άναβε το led στη Fun stop ένδειξη που έχει. Κάποια στιγμή κατάφερα να βάλω τα χρώματα που ήθελα (GPU & MB το ίδιο χρώμα), αλλά εδώ και λίγο καιρό παιδεύομαι να τα αλλάξω πάλι. Ο χρωματισμός στη ΜΒ γίνεται πολύ εύκολα, αλλά όταν έρχεται η ώρα για τη GPU δε γίνεται τίποτα, έχει κολλήσει στο παλιό.

 

Έκανα απεγκαταστάσεις και εκ νέου εγκαταστάσεις των apps, αλλά τίποτα. Πλέον το τελευταίο ver του AORUS ENGINE σε στέλνει στο RGB Fusion, όπου εκεί δεν υπάρχει καμία επιλογή για τη GPU. Επιπλέον όταν εγκαθιστώ το AORUS ENGINE (RGB fix τρομάρα τους) μου εγκαθιστά μια παλιότερη έκδοση του RGB Fusion από αυτή που δίνει για τη μητρική. Διαβάζω και πολλά παράπονα γενικά για την ορθή λειτουργία του RGB Fusion στις GPU, άλλοι βρίσκουν λύση, άλλοι βρίσκουν προσωρινή λύση και άλλοι καθόλου. Εγώ προς το παρόν είμαι στην τρίτη κατηγορία.

 

Καμιά ιδέα ?

 

Υ.Γ. GPU drivers are always updated.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, asder said:

@Farkadonitis  βλέπεις τι περνάνε οι αλλόπιστοι  :P :P 

πέρα από την πλάκα είδα προχτές ότι κι αυτός στο oc3d είχε το ίδιο πρόβλημα με asus  μήπως είναι των windows θέμα;;

αν ειδα λεει?

 

Μαλλον για προβλημμα των RGB το βλεο\πω...πλακα στα παραθυρια.

 

Εγω ςχω αλλου προβλημα παραθυριων. η νεα εκδοση τους στην καθαρη εγκατασταση δεν αναγνωριζει το ραιντ των NVMe στα τραχαντιρια της ΑΜΝΤ σε Threadripper 2950χ. Θα μας τρελανουν οι ITT της μικροτοσοδιτσας?

Το αλλο παλι...για να ανοιζεις μερικες σελιδες πρεπει να ενεργοποιήσεις λεει την IP6v στον υπολογιστη:monkey:

Edited by Farkadonitis
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Farkadonitis said:

αν ειδα λεει?

 

Μαλλον για προβλημμα των RGB το βλεο\πω...πλακα στα παραθυρια.

 

Εγω ςχω αλλου προβλημα παραθυριων. η νεα εκδοση τους στην καθαρη εγκατασταση δεν αναγνωριζει το ραιντ των NVMe στα τραχαντιρια της ΑΜΝΤ σε Threadripper 2950χ. Θα μας τρελανουν οι ITT της μικροτοσοδιτσας?

Το αλλο παλι...για να ανοιζεις μερικες σελιδες πρεπει να ενεργοποιήσεις λεει την IP6v στον υπολογιστη:monkey:

Ρε ε΄δω μου διέγραψαν όλα τα  64βιτα προγράμματα με το έτσι θέλω.
Απλά εδω και μηνες τα windows ειναι 2 κλικ στο grub πιο μακρια απο τα windows....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι υπάρχει ακόμα αυτό το πρόβλημα. Όταν πρωτοβγήκε το πρόγραμμα το θυμάμαι.

 

Απεγκατάσταση όλων των gigabyte προγραμμάτων, σβήσιμο των φακέλων από το program files και το temp (win + r > %temp% > del). Restart.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, έβγαλα όλα τα apps από το Apps Center της Gigabyte, το AORUS ENGINE, το Apps Center, έσβησα τα φάσκελα. Restart, εγκατάσταση AORUS ENGINE (το οποίο εγκαθιστά το RGB Fusion), εγκατάσταση Apps Center, και το RGB Fusion βλέπει μόνο τη ΜΒ. Να δεις που στο τέλος θα κάνω και format.

 

Τελευταία ευκαιρία uninstall και τους drivers και όλα τα παραπάνω.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now