vandamme

Χ370 ή Β450 :

Recommended Posts

Καλημέρα .

Μετά από χρόνια με intel και τον τρομερό 2600k είμαι έτοιμος για τη μετάβαση σε ryzen και τον 2600x αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα στη μητρική .Οι επιλογές είναι δύο ,κυρίως για λόγους κόστους,x370 ή   b450 .Θα μου προσφέρει κάτι παραπάνω η νεότερη B450 ή να πάω σε Χ370 για περισσότερες δυνατότητες και features .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα σου προσφέρει είναι να λειτουργεί out of the box, χωρίς να χρειάζεται να κάποιο bios update οπως πιθανόν να θέλει η x370. Πάντα μπορείς όμως να βρεις μια entry lvl x470!

Edited by FeelsBadMan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, FeelsBadMan said:

Αυτό που θα σου προσφέρει είναι να λειτουργεί out of the box, χωρίς να χρειάζεται να κάποιο bios update οπως πιθανόν να θέλει η b450 Χ370. Πάντα μπορείς όμως να βρεις μια entry lvl x470!

Το Β450 είναι νεότερο από το Χ370.

Link to comment
Share on other sites

Το bios update υποθέτω θα μου το κάνουν από το μαγαζί που θα την αγοράσω αυτό που με απασχολεί είναι να ανταποκρίνεται όσο καλύτερα στο overclocking καθώς και να μην έχει προβλήματα συμβατότητας με τις μνήμες .Επίσης να είναι όσο το δυνατόν future proof γιατί στο μέλλον ο 2600 που σκέφτομαι να αντικατασταθεί από επόμενης γενιάς ή ακόμα και πιο δυνατό ryzen 7

Link to comment
Share on other sites

Bios update το μαγαζί δεν νομίζω να σου κάνει, τουλάχιστον με το αζημίωτο. Η συμβατότητα των μνημών νομίζω έχει να κάνει με το bios update, άρα δεν τίθεται θέμα. Στο overclocking καλύτερη ανταπόκριση έχουν οι Χ.

 

Συμβατότητα θα συνεχίσει να υπάρχει στα CPU, όποιο chipset επιλέξεις θα υποστηρίζει τους επόμενους επεξεργαστές μέχρι το 2020 (zen 3). Τώρα κάποια features που θα περιλαμβάνονται στις επόμενες μητρικές μπορεί να μην τα έχεις (π.χ. wifi, bouetooth, Boost ver. XX, etc.).

 

Επίσης, οι νέες μητρικές είναι πάντα καλύτερες των αντίστοιχων παλαιότερων (heatsink, power consumption, νέα features, etc.), ενώ οι Χ έναντι των Β συνήθως έχουν καλύτερη ψύξη των VRM και παραμέτρους στα bios (αυτά εξαρτώνται και από την υλοποίηση του κατασκευαστή) για καλύτερο fine tuning, τα οποία όμως θα τα χαρακτήριζα προχωρημένα και όχι καθημερινής χρήσης. Εκτός αυτών οι X γενικά προσφέρουν και περισσότερες θύρες (Sata, usb, pcie).

 

Τέλος, αν πρόκειται να κάνεις manual oc τότε τα boost είναι αδιάφορα, αν πρόκειται να μείνεις στα boost τότε πήγαινε στο B450.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, vandamme said:

Καλημέρα .

Μετά από χρόνια με intel και τον τρομερό 2600k είμαι έτοιμος για τη μετάβαση σε ryzen και τον 2600x αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα στη μητρική .Οι επιλογές είναι δύο ,κυρίως για λόγους κόστους,x370 ή   b450 .Θα μου προσφέρει κάτι παραπάνω η νεότερη B450 ή να πάω σε Χ370 για περισσότερες δυνατότητες και features .

 

 

η ερωτηση σου ειναι πολυ γενικη. το τι Chipset-μητρικη θα παρεις, εξαρταται απο την χρηση, το μπατζετ, και ΚΥΡΙΩΣ... αν εσυ γουσταρεις να ασχολεισαι με OC..! 

 

το B450 σε νορμαλ χρηση δεν εχει διαφορες απο το X470.  το Χ470 ομως σου δινει αυτο το κατι παραπανω, αν αποφασισεις να ασχοληθεις με OC.  Καλυτερη ψυξη, καλυτερα Mosfet, VRM, επιλογες BIOS,  ποιοτητα κατασκευης (ισως...).  

Βεβαια μην νομισεις οτι δεν κανεις OC και με το B450. απλα δεν εχεις τις περισσοτερες δυνατοτητες του Χ470...!! 

Link to comment
Share on other sites

Το overclocking είναι κάτι που θα δοκιμάσω σίγουρα .Όχι κάτι τρελό,δεν έχω τη γνώση ,όσο φτάνουν οι γνώσεις μου.Όπως έχω γράψει και πιο πάνω είχα ξεκλείδωτο για να έχω την αίσθηση ότι αν δεν μου φτάνει κάποια στιγμή η δύναμή του να μπορώ με overclock να του δώσω ένα boost.H χρήση είναι δουλειές γραφείου (τις κάνουν και οι πιο αργοί υπολογιστές) αλλά κυρίως τον χρησιμοποιώ ως 4κ htpc  και για gamimg.Παρατηρώντας μάλιστα ότι σε πολλές ταινίες είχα κολλήματα στην κίνηση όταν έβαζα βαριά φίλτρα ψάχνω κάτι ώστε να μην ζω με αυτό τον φόβο 

Link to comment
Share on other sites

B450, μην το σκέφτεσαι. Καλύτερη δυνατή συμβατότητα με μνήμες και πιο καινούριο. Δεν χάνεις τίποτα σε oc. Μόνο σε extreme καταστάσεις θα έπαιρνες κάτι καλύτερο από x470

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now