Hp2

Επιλογή gaming monitor

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Φίλος βρίσκεται σε αναζήτηση νέας οθόνης για τον Η/Υ του, η οποία θα καλύπτει τις gaming ανάγκες του.

 

Επιθυμητά χαρακτηριστικά:

27", 144Hz, 1080p, 1-4 ms απόκριση, panel VA ή ΙPS.

 

Δύο που έχει δει είναι οι παρακάτω:

  1. https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/periferiaka/othones/Samsung-Monitor-27-Lc27fg73-Gaming-Curved-FQUXEN.htm
  2. https://www.msi.com/Monitor/Optix-MAG27C

 

Έχετε κάποια γνώμη σχετικά με αυτά τα δύο monitaors ή κάποια προτίμηση ανάμεσα στις δύο εταιρείες; Ιδιαίτερα θα ήθελε άποψη για τις MSI όπου δεν έχει ακούσει γενικά για αυτές. 
Κάποια άλλη πρόταση σύμφωνα με τα παραπάνω χαρακτηριστικά; 

 

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως οι δύο παραπάνω οθόνες που έβαλες έχουν το ίδιο panel ή ότι η Optix έχει το panel της Samsung LC27FG70.

 

Γενικά όταν έψαχνα τα φθηνά τότε μοντέλα Optix της MSI (G series) είχα δει ότι είχαν panel της Samsung, αλλά διάβαζα στα reviews του amazon για monitor loto, πολλοί ήταν αυτοί που τα επέστρεφαν 1 - 2 - 3 φορές πίσω μέχρι να τους κάτσει το σωστό. Μάλιστα τότε οι G άργησαν να έρθουν στην Ελλάδα και όταν ήρθαν τις είχαν σε εξωφρενική τιμή, 2πλή από τις τιμές εξωτερικού.

 

Αν δεν απατώμαι το Samsung G73 αντικατέστησε το G70, προσπερνώντας έτσι κάποια προβλήματα που έβγαλαν τα G70. Αντίστοιχα η MSI έβγαλε το MAG27CQ το οποίο αν κοιτάξεις την τιμή του στο skroutz, είναι ο,τι να 'ναι.

 

27", 144Hz, 1080p IPS νομίζω πως δεν υπάρχει (θα το είχα χτυπήσει και εγώ).

 

Άρα το Samsung G73 θεωρώ είναι η καλύτερη επιλογή από τα παραπάνω, το οποίο θα βρεις στο skroutz 100+ ευρώ κάτω (επίσημος μεταπωλητής 372).

 

Edit: διαγραφή κειμένου το CQ είναι 1440p αλλά η τιμή εξακολουθεί να είναι ο,τι να 'ναι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now