AN7

MSI Z270 Gaming plus, bclk over 139mhz

Recommended Posts

Hello boxites

 

Long time no see

 

Λοιπόν, μετά απο χρόνια και μιας και μου έπεσαν στα χέρια κάποια "καινούργια" πραγματάκια, είπα να φύγω από τον 2600κ και να πάω σε Skylake i5 6600 non K (z270 chipset, περισσοτερα sata 6, m2 slot, τέτοια πράγματα με οδήγησαν εκεί..)

i7 ο ένας i5 ο άλλος, τι να κάνουμε, μια η άλλη θα μας βγεί περίπου

 

Στο ζουμί τώρα... 

Όταν ενεργοποιώ στο Bios το beta runner για non-K overclock το max bclk που με αφήνει να σετάρω είναι 139.40

Σε κάτι πιο παλιές ζ170 βλέπω ότι δεν έχουν αυτόν τον περιορισμό.

Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω? 

 

Link to comment
Share on other sites

νομίζω επείδή η μητρική σου δεν έχει  clock generator,  είναι περιοριμσένες οι συχνότητες που μπορείς να διαλέξεις, και λογικά το τρέχει με κάποιο ratio π.χ. 1/1.33 γιατι αν το pci-e   τρέχει τόσο θα κάνει χαρακήρι πριν ακόμα κάνεις save το bios :P , και προσόχή με το blck oc γιατί briκαρει M.2 SSDz

Edited by asder
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω γιατί στις Z170 η Intel δεν τους έκοψε τον... ?

Οπότε σε αυτές αφήσανε το όριο ανοικτό. Υπόψιν ότι το Z270 κυκλοφόρησε μαζί με τους Kaby Lake και οι περισσότεροι OEMs περιόρισαν τη συχνότητα - που μάλλον εκεί έχεις κολλήσει εσύ.

 

Στην ίδια μητρική με έναν Core i3 7100 δε θα μπορείς να πας πάνω από 104MHz για παράδειγμα. Ειδικά χωρίς το κατάλληλο BIOS.

 

Στη περίπτωση 'εξωτερικού' clock gen που λέει ο Σταύρος πάνω, τα πράγματα παίζει να ήταν πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now