stealth

Καινουργιο Τροφοδοτικο

Recommended Posts

Γεια σας παιδια :) Ελπιζω ολοι να εισαστε καλα.

 

Εχω ενα προβληματακι με το μηχανακι, να το παω στο συνεργειο? ?

Το pc κρασαρει και κανει επανεκκινηση . Απο αυτο που ειδα μαλλον το προβλημα ειναι το τροφοδοτικο, ενα PCP&C 750 Watt απο το 2009 και ειδικοτερα η γραμμη των 3.3v η οποια μου εδειχνε απο 2.8 - 3.1v.  Πριν μερικους μηνες ξεκιννησε το προβλημα, οταν εδειχνε πανω απο 3,0v ολα ηταν ενταξει, οταν μου εδειχνε κατω απο 3.0v και ηταν φορτωμενο εκανε απανεκκινηση.  Το εβαλα στο bios στο "ignored" και σταματησε να κρασαρει... Μεχρι που ξαναρχησε ?  Τωρα το bios αλλα και το hwmonitor μου δινουν την γραμμη των 3.3v απο 2.730 - 2.780v.

Υποθετω οτι χρειαζομαι καινουργιο τροφοδοτικο αλλα μιας και ειμαι μακρυα απο την πιατσα για αρκετο καιρο ειπα να ζητησω την γνωμη σας τι να διαλεξω.

Θελω λοιπον ενα τροφοδοτικο γυρω στα 1000 Watt με οσο καλυτερο efficiency και μεχρι 250 ευρω.

Χρειαζομαι να εχει τουλαχιστον μια οχταπινη για την μητρικη και μια εξαπινη για τη καρτα γραφικων.

Οποιος θελει ας πει την γνωμη του :)

Ευχαριστω πολυ.

stealth

1920801837_.thumb.jpg.1efa1978c4251b4f11b4dd769c759960.jpg 

Edited by stealth
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, billpeppas said:

Τι specs έχεις και θες 1000αρι PSU ?

 Γεια σου bill τι κανεις? :)

Τιποτα το σημαντικο, εναν Core i7 950 (underclocked) και μια 8800 GTS,, απλα εψαχνα ενα titanium και ειδα οτι δεν εχω πολλες επιλογες. Ετσι ειπα να παρω κατι της προκοπης μπας και μου την βαρεσει καποια στιγμη και αρχισω να benchαρω παλι.  :D

Link to comment
Share on other sites

Καλά αγορίνα, τρέχω από εδώ και από εκεί με την δουλειά, αλλά that's life.

Anyway.

 

Αν θες σώνει και καλά Titanium, δεν τρελαίνομαι, ούτε δίνει κάτι ουσιαστικά ( ούτε σε OC ούτε σε λογαριασμό ρεύματος ), τσίμπα ένα Seasonic Prime Ultra Titanium 850/1000W.

 

Γενικότερα αν δεν υπάρχει λόγος να σκάσεις 200+ ευρώπουλα, υπάρχει ένα κυριολεκτικά τρομερό τροφοδοτικό, δυνατό για να κάνεις και extreme oc αν επιστρέψεις, αλλά και για να αντέξει χρόνια πολλά, είναι το Corsair TX 850M.

850W.

Τρομερές επιδόσεις ( άνετα το πουλούσαν σαν υψηλότερο μοντέλο στην διπλάσια τιμή ).
Πολύ καλό efficiency.
7 χρόνια εγγύηση.
Αθόρυβο.

Δοκιμασμένη λύση, γομάρι που δίνει μέχρι και το τελευταίο mW του.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now