odim

Ποια η Ελάχιστη μνήμη που μπορούμε να έχουμε στα συστήματα μας?

Recommended Posts

Ποια ειναι η ελαχιστη χωρητικοτητα μνημης RAM αυτη την περιοδο που μπορουμε να εχουμε για να τρεξουμε οποιοδηποτε προγραμμα η παιχνιδι βαρυ η πολλα προγραμματα μαζι απροβληματιστα??? 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, odim said:

Ποια ειναι η ελαχιστη χωρητικοτητα μνημης RAM αυτη την περιοδο που μπορουμε να εχουμε για να τρεξουμε οποιοδηποτε προγραμμα η παιχνιδι βαρυ η πολλα προγραμματα μαζι απροβληματιστα??? 

 

η ερωτηση σου δεν εχει συγκεκριμενη απαντηση. ο καθενας βαζει οση μνημη θα χρειαστει αναλογα με την χρηση που θα κανει. 

 

αλλος θελει HTPC, που ακομα και με 4GB RAM ειναι δυνατον να καλυπτεται.

αλλος θελει ALL Around PC για ελαφριες χρησεις, σερφαρισμα, light gaming, κλπ, και με 8gb μπορει να ειναι ικανοποιημενος. 

αλλος θελει PC για Extreme online GAMING +Streaming, κλπ, κλπ, αυτον ισως να μην τον φτανουν ουτε τα 16gb RAM, 

αν δε..... θελησεις να ασχοληθεις με Video editing...?    οση RAM και να βαλεις, παλι λιγη θα ειναι :P

Link to comment
Share on other sites

Για μένα τα 16 είναι οκ για την ώρα και για εφαρμογές όπως games και δύο brwsers ανοικτούς με καμιά 40αριά tabs ο καθένας. Αλλά έχω 32GB γιατί οι browsers θέλουν μπόλικη μνήμη και δε θέλω να τους κλείνω. :hehe:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή γράφεις για minimum, δε νομίζω ότι υπάρχει app με minimum requirement >8gb, ίσως κάποιες εξαιρέσεις.

 

Έχω ανοιχτό Google Chrome με 11 Tabs (το ένα παίζει video), ένα word 3.6mb, δύο μικρά excel, δύο AutoCad (το ένα έχει loaded 255mb tiff, το άλλο περί τα 20 jpeg συνολικού μεγέθους 236mb), ένα pdf 1,1mb, Google Earth με ένα σκασμό kmz/kml loaded, outlook και όλα αυτά με ένα Q9400 και το Ram usage δεν έχει ξεπεράσει τα 5,2Gb. Δουλεύω χωρίς πρόβλημα, αλλά όχι τόσο γρήγορα όσο θα δούλευα από το σπίτι μου.

 

443117605_Screenshot(361).thumb.png.1f883b54445b6c42ee9777a9d9823f0b.png

 

 

Επίσης, θεωρώ πως η παραπάνω είναι απλή χρήση, γιατί θα βρεις αρχεία π.χ. CAD ή Google Earth, που μπορεί να σου εκτινάξουν το RAM usage. Για παράδειγμα άνοιξα 5-6 μεγάλα kml και ένα Cad επιπλέον και έφτασα στα 6,7Gb.

 

1006294316_Screenshot(362).thumb.png.3990497e26811ef4dc08c9daddea58ba.png

 

Το όλο θέμα είναι:

  • τα games που πλέον ζητάνε minimum 8Gb και αν θέλεις να έχεις και άλλα apps ανοιχτά, όπως Broswer (FB, etc.), cheat, music ή να κάνεις video capture ή streaming etc. εκεί θέλεις minimum παραπάνω από 8Gb
  • τι αρχεία ανοίγεις / επεξεργάζεσαι
  • και πόσο άνετα θέλεις να νιώθεις.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

(Το disk activity λέει άλλα όμως για το page file usage σου^. Όσο περισσότερη μνήμη έχεις, τόσο περισσότερη θα παίρνουν τα Windows και θα αφήνουν τον C ήσυχο. Θεωρητικά έχω λιγότερα 'πράγματα' από σένα ανοικτά αυτή τη στιγμή και κάθομαι στα 12GB/32GB.)

 

Η απάντηση βέβαια είναι στο τι θες να κάνεις και πόσα 'πράγματα' θες να έχεις ανοιχτά πάντα, όπως είπατε μερικοί.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now