gdp77

Προς αντικατάσταση του Logitech G9

Recommended Posts

Λοιπόν, το πιστό μου G9 -δεν θυμάμαι ημερομηνία αγοράς, αλλά με συντροφεύει περίπου 10 χρόνια- δείχνει τα πρώτα σημάδια δυσλειτουργίας. Συγκεκριμένα, το scroll down με τη ροδέλα αρχίζει και δεν αποκρίνεται μερικές φορές και πρέπει να κινήσω ροδέλα προς τα πάνω και μετά προς τα κάτω για να επανέλθει ξανά. Προς το παρόν παλεύεται αλλά σιγά σιγά πρέπει να κοιτάξω για ποντίκι. 

 

1) Πλέον δεν παίζω games, αλλά δεν αποκλείεται κάποια στιγμή να το κάνω.

2) Θέλω gaming mouse δεδομένου ότι η αποκρισιμότητα και η ακρίβεια στο desktop είναι κορυφαίες.

3) Επειδή το G9 είναι μικρό, έχω συνηθίσει σε claw grip, αλλά λίγο μεγαλύτερο για "semi claw" θα ήταν επιθυμητό για λίγη περισσότερη άνεση

4) Τα πολύ μεγάλα ποντίκια για καθαρό palm grip απορρίπτονται - δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψω με τέτοιο ποντίκι.

5) Η λογική επιλογή από πλευράς μεγέθους-σχήματος-χαρακτηριστικών είναι το G502 Proteus Core, όχι το hero που είναι πιο ακριβό και overkill. Στα 60€ (skroutz σήμερα) όμως το proteus core είναι λίγο πιο ακριβό από ό,τι θα 'θελα, ιδανικά θα ήθελα να το τσιμπήσω στα ~50€. Ευτυχώς δεν επείγομαι για άμεση αγορά και μπορώ να ελπίζω σε κάποια προσφορά. Εκτός αν το πρόβλημα που ξεκίνησε εδώ και λίγες μέρες με το G9 επιδεινωθεί γρήγορα...

6) Προτιμώ logitech γιατί την θεωρώ κορυφαία και νομίζω τα 10 χρόνια με το G9 το πιστοποιεί. Δεν θα απορρίψω όμως και κάποια άλλη μάρκα αν πεισθώ ότι αξίζει κάποιο μοντέλο της.

7) Με το open source project piper, τώρα μπορώ να σετάρω τα πιο γνωστά ποντίκια της Logitech (και το G502) από linux, οπότε αυτή η δυνατότητα θα εκτιμηθεί.Διαβάζω βέβαια ότι τρέχουν αντίστοιχα project και για άλλες εταιρείες.

8 ) Το ποντίκι θα πρέπει να είναι ενσύρματο. Ξέρω ότι η ασύρματη τεχνολογία είναι πλέον πρακτικά lag free, αλλά δεν θέλω άλλη μια "ακτινοβολία" στο γραφείο μου.

 

Όσοι "λιωμένοι" με τα mouse συμβουλέψτε...

 

ΥΓ Μάλλον δεν είναι θέμα συσσωρευμένης σκόνης το πρόβλημα με το G9 μια που του έριξα πολύ γερό φύσημα και το πρόβλημα παραμένει. Είδα στο youtube video για άνοιγμα και πιθανή αντικατάσταση εξαρτημάτων, αλλά δεν πρόκειται να μπω στη διαδικασία με παραγγελίες ανταλλακτικών από ebay κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον G502 Proteus Spectrum γιατί το Core δεν το βρίσκω στο skroutz (η μόνη διαφορά μεταξύ τους είναι ότι το spectrum είναι rgb). Είμαι κάτοχος του Spectrum περίπου 2 μήνες και είναι ότι καλύτερο έχει χουφτώσει το χέρι μου (από mice).

 

Συνηθίζεται πολύ γρήγορα, μεγάλη ακρίβεια, features κλπ.

 

Εκτός από το παραπάνω δες και αυτό (πιο οικονομικό)

https://www.skroutz.gr/s/5500396/Logitech-G402-Hyperion-Fury-Ultra-Fast-FPS.html?from=account_notifications_price_drop

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, stavros said:

Μάλλον G502 Proteus Spectrum γιατί το Core δεν το βρίσκω στο skroutz (η μόνη διαφορά μεταξύ τους είναι ότι το spectrum είναι rgb). Είμαι κάτοχος του Spectrum περίπου 2 μήνες και είναι ότι καλύτερο έχει χουφτώσει το χέρι μου (από mice).

 

Ναι σε αυτό αναφέρομαι, λάθος που έγραψα "core"

 

29 minutes ago, stavros said:

Εκτός από το παραπάνω δες και αυτό (πιο οικονομικό)

https://www.skroutz.gr/s/5500396/Logitech-G402-Hyperion-Fury-Ultra-Fast-FPS.html?from=account_notifications_price_drop

Το έχω δει το hyperion fury, αλλά διαβάζω και αρκετές κριτικές στο skroutz που αναφέρουν θέματα αντοχής στον χρόνο. Οπότε λέω να μην το ρισκάρω, καθώς δεν μπορώ να ξέρω αν αυτές οι κριτικές ευσταθούν ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now