LethaLHooK

fan για alphacool st30 (600-1300 rpm χρηση)

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω στην κατοχή μου 2 alphacool radiator st30. Μετά από videos και reviews (https://www.xtremerigs.net/2015/03/23/alphacool-nexxxos-st30-360-radiator-review/5/?fbclid=IwAR2dA6COyNXDpIdBQ0EAZS0lythvUEzAZnPODe2I-YrWPm2TjItuSaKzE5M) που είδα ψάχνοντας για fans κατέληξα σε 3 επιλογές. Θα ήθελα αν είναι κάποιος κάτοχος κάποιου ή έτυχε να δουλέψει με τα συγκεκριμένα fans να μου πει την γνώμη του και ποιο μου προτήνει.

 

1) Noiseblocker Blacknoise Silent Pro 120mm 1500rpm (Στροφές Ανεμιστήρα (Max) 1500 rpm / Επίπεδα Θορύβου (Max) 24 dB / Ροή Αέρα (Max) 58,7 cfm / Σύνδεση 4-Pin PWM)

2) Noctua NF-F12 PWM Chromax Black 120mm (Στροφές Ανεμιστήρα (Max) 1500 rpm / Επίπεδα Θορύβου (Max) 22,4 dB / Ροή Αέρα (Max) 93,4 cfm / Σύνδεση 4-Pin PWM)

3) Be Quiet Silentwings 3 PWM 120mm (Στροφές Ανεμιστήρα (Max) 1450 rpm / Επίπεδα Θορύβου (Max) 16,4 dB / Ροή Αέρα (Max) 50,5 cfm / Σύνδεση 4-Pin PWM)

 

Τα fans θα ειναι σε push διάταξη και γενικά θα δουλέυουν σε χαμηλές στροφές. Αν ξέρετε επίσης και κάποιο άλλο fan  που να είναι σχετικά αθόρυβο και ποιοτικό να μου το πείτε.

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλά Noctua NF-F12 είναι εγγύηση σε ότι ψύκτρα και να τα βάλεις. Εγώ noiseblocker eloop είχα για μερικά χρόνια στα πιο χοντρά ψυγεία alphacool τα 45mm και έμεινα επίσης πολύ ευχαριστημένος. Γενικά είναι ανάλογα εσύ τι ψάχνεις από εμφάνιση, γιατί για επιδόσεις σε υδρόψυξη υπάρχουν πολλές επιλογές. Έχω δουλέψει σε υδρόψυξη και EK Vardar και coolermaster Masterfan Pro Air pressure και σε κλασσική ψύκτρα Coolermaster Silencio FP 120, όλα καλά και αθόρυβα σε χαμηλές στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now