MetallicGR

Η Samsung ετοιμάζει άλλα δύο αναδιπλούμενα smartphones

Recommended Posts

Το αναδιπλούμενο smartphone της Samsung θα κυκλοφορήσει τον Απρίλιο, όμως αξίζει να σημειωθεί ότι έρχονται άλλα δύο από την ίδια εταιρία.

 

Η τεχνολογία δεν είναι προσιτή ακόμα, και έτσι το πρώτο αναδιπλούμενο smartphone της Samsung θα κοστίζει περί τα $2.000, ενώ ήδη έχουμε ακούσει για τις προτεινόμενες τιμές αυτού της Huawei που θα το ξεπερνά σε κόστος για μερικές εκατοντάδες δολάρια. Αυτό που χρήζει αναφοράς είναι πως οι κατασκευαστές θα συνεχίσουν να παρουσιάζουν τέτοιες λύσεις ενώ δεν έχουμε δει ακόμη όλα τα αντίστοιχα smartphones από όλους τους κατασκευαστές όπως την Apple και την Xiaomi.

 

Αναφορές θέλουν τώρα της Samsung να κυκλοφορεί δύο ακόμα παραλλαγές που θα μοιάζουν σε εμφάνιση με το Mate X της Huawei και σε αντίθεση με το Galaxy Fold, το Mate X δείχνει προλαμβάνει τα όμοια κενά αφήνει το σχέδιο κατά το δίπλωμά του. Οι νέες εκδόσεις λέγεται ότι θα έχουν περισσότερα κοινά με τη σχεδίαση της Huawei έχοντας και επιπλέον οθόνη στην εξωτερική πλευρά του ενώ η δεύτερη υλοποίηση θα διπλώνει στη μικρή πλευρά του όπως τα κλασικά clamshell τηλέφωνα του παρελθόντος (βλ. Moto RAZR).

 

 

 

samsung-fold.jpg.e0db962c6078f155fb99bbe785bde480.jpg

 

 

 

 

 

Πηγή.

Βρείτε μας στα Social: fb.jpgtwitter.jpginsta.jpgyt.png

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν χρειάζονται τόσα πολλά μοντέλα τόσο σύντομα. Μάλλον είναι marketing αντίδραση γιατί πολλοί youtube reviewers είπαν ότι τους αρέσει περισσότερο η ιδέα χρήση του Huawei και ας είναι πρακτικά-τεχνολογικά λίγο χειρότερο στη ραφή. Όταν φτάσουμε σε 10η γενιά folding phones σε καμιά δεκαριά χρόνια θα ασχοληθώ περισσότερο, προς το παρόν νομίζω το 99,9% των καταναλωτών αδιαφορούν.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, GregEl said:

Νομίζω δεν χρειάζονται τόσα πολλά μοντέλα τόσο σύντομα. Μάλλον είναι marketing αντίδραση γιατί πολλοί youtube reviewers είπαν ότι τους αρέσει περισσότερο η ιδέα χρήση του Huawei και ας είναι πρακτικά-τεχνολογικά λίγο χειρότερο στη ραφή. Όταν φτάσουμε σε 10η γενιά folding phones σε καμιά δεκαριά χρόνια θα ασχοληθώ περισσότερο, προς το παρόν νομίζω το 99,9% των καταναλωτών αδιαφορούν.

εγω ελπιζω να μην χρειαστουν τοσες πολλες γενιες ωστε να γινουν προσιτα... 10 χρονια/γενιες μου φαινονται παρα πολλα

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, geoal said:

εγω ελπιζω να μην χρειαστουν τοσες πολλες γενιες ωστε να γινουν προσιτα... 10 χρονια/γενιες μου φαινονται παρα πολλα

Σε 3-5 χρόνια νομίζω θα δούμε folding phone στα 800-1000 ευρώ ως "προσιτά" πλέον, αλλά και εκεί νομίζω θα ενδιαφέρει 10-20% το πολύ των αγοραστών. Εγώ είπα 10 χρόνια για να ενδιαφερθώ προσωπικά, γιατί αγοράζω στην κατηγορία 300-400 ευρώ και νομίζω θα αργήσουν οι εταιρίες τύπου Oneplus ή Xiaomi ή όποια τέλος πάντων εκείνη την περίοδο βγάζει flagship killers, ώστε να υπάρχει folding phone στα 400.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now