Thanos1

Ερώτημα περί NVME m.2 και Z97 ...

Recommended Posts

Καλό  μεσημέρι  σε  όλους  ..

Άν  και  το  θέμα  έχει  συζητηθεί  πάμπολες  φορές  το  ξανά  ανοίγω  μιάς  και  το  ξανασκέφτομαι  αυτό  το  διάστημα ..

Το  ερώτημα  είναι  λοιπόν  αξίζει  αν  δέν  έχεις  αλλάξει  γενιά  επεξεργαστή - i4790k  - lga 1150 - z97 chipset - ASUS Maximus V2  mobo -  να  βάλεις  έναν  Samsung  970 EVO Nvme M.2 

με  αντάπτορα  ... ή  να  βάλεις  ένα  απλό  ssd ??? 

Πρόκειτε  για  αναβάθμιση  από  Samsung  850 PRO  κλασσικό  ssd  των  256gb...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επίσημα δε μπορείς να έχεις για boot drive έναν NVMe στο Z97 παρά μόνο εάν πειράξεις το BIOS σου. Μπορείς ωστόσο με έναν αντάπτορα να βάλεις αρχεία μέσα και να έχεις τα υπόλοιπα πλεονεκτήματα του NVMe αντί ενός σκληρού δίσκου.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το site της Asus, η MB που έχεις (Ζ97 ASUS MAXIMUS VII HERO) έχει support για Μ.2, καθώς και σχετικό slot (Intel® Z97 Express Chipset with M.2 support (up to 10Gb/s data-transfer)), και κάνει και boot

(https://www.overclock.net/forum/355-ssd/1633090-samsung-960-evo-m-2-nvme-500gb-asus-maximus-hero-vii-z97-chipset-socket-1150-compatibility-question-suggestions.html,

https://www.hardwarezone.com.sg/tech-news-asus-announces-nvme-support-all-x99-and-z97-motherboards

https://www.youtube.com/watch?v=I--Zt7tu8vk

https://rog.asus.com/articles/gallery/asus-announces-all-x99-and-z97-motherboards-support-nvm-express-devices/)

 

 

Το θέμα όμως είναι πως από το m2 slot ίσως να μην πιάσεις τις μέγιστες ταχύτητες καθώς νομίζω πως είναι PCIe2.0 (μισό bandwidth από το PCIe 3) και διαθέτει 2 lanes, αντί για 4 που χρειάζεται ο nvme για max ταχύτητες, αλλά πάλι θα είναι υψηλότερες του SATA. Στο τέλος του παραπάνω video έχει τα αποτελέσματα από benchmarks.

 

Αν θέλεις max bandwidth θα πρέπει να εγκαταστήσεις τον nvme σε κάποια PCIe3 μέσω adapter και να διαθέσεις 4 lanes, όπως εδώ, και πιστεύω πως είναι δυνατό να γίνει (I realized my motherboard didn't support the full speed potential of the 960 EVO and 960 PRO so i installed an adapter , quick fix).

 

Επειδή βλέπω ότι έχεις και κάρτα ήχου, αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι ποιες θύρες (pcie ή ακόμα και sata) και lanes επηρεάζει η ενδεχόμενη εγκατάσταση του nvme σε κάθε περίπτωση (τα γράφει το manual).

 

Γενικά αν κάνεις απλές εργασίες (gaming, surf) με το PC σου δεν θα βοηθήσει, ούτε καν στο boot. Θα βοηθήσει στο zip, search, save & read μεγάλων αρχείων όπως στο video editing και πάλι σε κάποιες περιπτώσεις θα βρίσκεις χαμηλό ταβάνι λόγω CPU. Βέβαια σου μένει ο nvme σε ενδεχόμενη γενική αναβάθμιση. Από την άλλη μπορείς να διαθέσεις τα χρήματά σου σε κάποια αναβάθμιση GPU ή σε μεγαλύτερο SSD (500Gb ή 1Tb).

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, stavros said:

Σύμφωνα με το site της Asus, η MB που έχεις (Ζ97 ASUS MAXIMUS VII HERO) έχει support για Μ.2, καθώς και σχετικό slot (Intel® Z97 Express Chipset with M.2 support (up to 10Gb/s data-transfer)), και κάνει και boot

(https://www.overclock.net/forum/355-ssd/1633090-samsung-960-evo-m-2-nvme-500gb-asus-maximus-hero-vii-z97-chipset-socket-1150-compatibility-question-suggestions.html,

https://www.hardwarezone.com.sg/tech-news-asus-announces-nvme-support-all-x99-and-z97-motherboards

https://www.youtube.com/watch?v=I--Zt7tu8vk

https://rog.asus.com/articles/gallery/asus-announces-all-x99-and-z97-motherboards-support-nvm-express-devices/)

 

 

Το θέμα όμως είναι πως από το m2 slot ίσως να μην πιάσεις τις μέγιστες ταχύτητες καθώς νομίζω πως είναι PCIe2.0 (μισό bandwidth από το PCIe 3) και διαθέτει 2 lanes, αντί για 4 που χρειάζεται ο nvme για max ταχύτητες, αλλά πάλι θα είναι υψηλότερες του SATA. Στο τέλος του παραπάνω video έχει τα αποτελέσματα από benchmarks.

 

Αν θέλεις max bandwidth θα πρέπει να εγκαταστήσεις τον nvme σε κάποια PCIe3 μέσω adapter και να διαθέσεις 4 lanes, όπως εδώ, και πιστεύω πως είναι δυνατό να γίνει (I realized my motherboard didn't support the full speed potential of the 960 EVO and 960 PRO so i installed an adapter , quick fix).

 

Επειδή βλέπω ότι έχεις και κάρτα ήχου, αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι ποιες θύρες (pcie ή ακόμα και sata) και lanes επηρεάζει η ενδεχόμενη εγκατάσταση του nvme σε κάθε περίπτωση (τα γράφει το manual).

 

Γενικά αν κάνεις απλές εργασίες (gaming, surf) με το PC σου δεν θα βοηθήσει, ούτε καν στο boot. Θα βοηθήσει στο zip, search, save & read μεγάλων αρχείων όπως στο video editing και πάλι σε κάποιες περιπτώσεις θα βρίσκεις χαμηλό ταβάνι λόγω CPU. Βέβαια σου μένει ο nvme σε ενδεχόμενη γενική αναβάθμιση. Από την άλλη μπορείς να διαθέσεις τα χρήματά σου σε κάποια αναβάθμιση GPU ή σε μεγαλύτερο SSD (500Gb ή 1Tb).

Κοιτώντας  τα  links  που  αναφέρεις  (  .. και  ευχαριστώ  .. )  και  το  manual  της  μητρικής   μου  όπως  τα  λές  είναι  .. δες  παρακάτω ..

εδώ  image.thumb.png.c22596498045d812497eb0fb3d1a4677.pngimage.thumb.png.c4c82c1ea60863937f0e8ebb46f6096e.pngimage.thumb.png.4a50bfa8cb9f2dac971be1c94b8c4a47.png

 

οπότε  μάλλον  μόνο  μέσω  της  2ης  PCIe 3.0  γίνεται  με  αντάπτορα  όπως  αυτός  μόνο  που  θα  αναγκάσει  την  πρώτη  ( την  Χ16  mode  που  δουλεύει  η  gpu )  να  δουλεύει  σε  Χ8 mode ... Πάνω  σε  αυτό που  γράφεις  στο  τέλος  κάπως  έτσι  το  σκέφτομαι  να  μου  μείνει  ο  nvme m.2  έτοιμος  για  μελλοντική  αναβάθμιση  αλλά  το  σκέφτομαι  γιατί  το  upgrade  στον  

ssd  τώρα  θα  είναι  στο  1TB  και σε  pc  που  δεν  κάνει  video  editing   η   διαβάζει  και  μεταφέρει  συνεχώς  μεγάλα  αρχεία ..  η  χρήση  κυρίως  είναι  περιστασιακό  gaming , serf ,  εφαρμογές  γραφείου  ( ..και  όχι  απο  τις  "βαριές "  πχ  autocad ... ) ...

Με  βάση  τα  παραπάνω  αξίζει  το  mini  upgrade  έτσι  για  την  εμπειρία  του  nvme  m.2   ??

Link to comment
Share on other sites

Το να δουλεύει η GPU με 8 lanes η διαφορά είναι αμελητέα από τα 16 (μέχρι στιγμής).

 

3 hours ago, Thanos1 said:

Με  βάση  τα  παραπάνω  αξίζει  το  mini  upgrade  έτσι  για  την  εμπειρία  του  nvme  m.2   ?? 

Samsung 860 Evo 250GB = 53,00€

Samsung 970 Evo 250GB = 72,00€ + adapter 20,00 = 92,00€

Samsung 860 Pro 256GB = 81,00€

 

Άρα, η εμπειρία θα κοστίσει +40,00€ από έναν sata με τον οποίο θα κάνεις την ίδια δουλειά, αλλά αν επιμένεις πες μου γιατί μου ξέμεινε ο adapter με το αχρησιμοποίητο heatsink από το εγχείρημα με την Asrock Z87 :P.

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, stavros said:

Το να δουλεύει η GPU με 8 lanes η διαφορά είναι αμελητέα από τα 16 (μέχρι στιγμής).

 

Samsung 860 Evo 250GB = 53,00€

Samsung 970 Evo 250GB = 72,00€ + adapter 20,00 = 92,00€

Samsung 860 Pro 256GB = 81,00€

 

Άρα, η εμπειρία θα κοστίσει +40,00€ από έναν sata με τον οποίο θα κάνεις την ίδια δουλειά, αλλά αν επιμένεις πες μου γιατί μου ξέμεινε ο adapter με το αχρησιμοποίητο heatsink από το εγχείρημα με την Asrock Z87 :P.

 

 

Σκέφτομαι  μήπως  σε  κάποιο  χρονικό  διάστημα  πάω  για  έναν  Samsung  970  Evo  του  1TB  ....  Αλλά  και  πάλι  δεν  ξέρω  ρε  να  πάρει  ευχή  αν   αξίζει  η  όλη  βαβούρα  σε γενιά  z97 - 1150 - 4790k  άν  δέν  θα  καταλάβεις  τη  διαφορά ... Δέν  νομίζω  ότι  αξίζει  να  πάω  σε  νέα  γενιά  επεξεργαστή  τώρα  .... Νομίζω  ότι  ο 4790Κ  αντέχει  μιά  χαρά  ακόμα  για  την  παραπάνω  χρήση  ...

Link to comment
Share on other sites

(ναι, μακακία μου παιδιά, το z97 έχει υποστήριξη για nvme).

 

Διαφορά θα καταλάβεις και σε αυτό το setup @Thanos1  , συν ότι το drive δε θα παλιώσει άμεσα και θα μπορείς να το κουβαλήσεις σε νέο setup μετά από ένα - δυό χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν  ουσιώδεις  διαφορές  μεταξύ  της  γενιάς  EVO  και  PRO  στους  NVMe  M.2  της  Samsung  πέρα  από  την  μεγαλύτερη

Sequential  write  Speed  που  να  αξίζει  να  σκεφθείς  την  αγορά  του  ??

Link to comment
Share on other sites

σε λιγες μερες θα μου ερθει ο nvm WESTERN DIGITAL SN750 BLACK και μου ειναι άγνωστα νερα  τοσα χρονια ήμουν με HDD υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω πχ να μην τον παραγεμιζω ολοι αυτοι εχουν καποιο softwear που μεσα σε αυτο τι ακριβως μπορεις να δεις ή να κανεις ....,

Edited by tasos kats
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, tasos kats said:

σε λιγες μερες θα μου ερθει ο nvm WESTERN DIGITAL SN750 BLACK και μου ειναι άγνωστα νερα  τοσα χρονια ήμουν με HDD υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω πχ να μην τον παραγεμιζω ολοι αυτοι εχουν καποιο softwear που μεσα σε αυτο τι ακριβως μπορεις να δεις ή να κανεις ....,

Πρώτα από όλα, θα δεις τεράστια διαφορά στο φορμάτ. 5-7 λεπτά και θα έχει τελιώσει το φορμάτ.

Δεύτερον, 10-30 δεύτερα και θα είσαι στα Windows στο άνοιγμα.

Τρίτον, οι εφαρμογές και γενικά όλα θα ανταποκρίνονται asap, σε σχέση με έναν μηχανικό.

Αν χρησιμοποιείς video editting software θα πηγαίνει πλέον σφαίρα στο άνοιγμα και στην διαμεταγωγή των αρχείων.

Είναι πάντα καλό να αφήνεις ~15% ελέυθερο πάντα τον σκληρό και μάλλον θα μπορείς να το κάνεις αυτό από το Western Digital SSD Dashboard όπως είπε και ο @Nickzzz . 

Αυτά για τώρα, όταν τον βάλεις πάνω πες μας τις εντυπώσεις σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now