Recommended Posts

Τα ram timings βοηθάνε ελάχιστα στα 3D όταν το score είναι τόσο χαμηλό, αλλά δεν έχει σημασία - πάντα εκμεταλλευόμαστε όλα τα components όπως μπορούμε :cool:

Το LoD (Level Of Detail) adjustment είναι πλήρως νόμιμο και μάλιστα δεν βοηθάει μόνο στο AquaMark3, αλλά και σε 3DMark2001 SE, 3DMark03, 3DMark05 ακόμα και στο 3DMark06 - ελάχιστα όμως. :T:

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται από το σκορ? Δηλαδή αν δεν το δείχνεις στο printscreen που ανεβάζεις πως θα το

καταλάβουν? Δυσκολεύομαι να το πιάσω γιατί δεν είμαι στο pc να δοκιμάσω με ή χωρίς LoD...:P

Link to comment
Share on other sites

To LoD θα σου κάνει το τεστ να φαίνεται αρκετά πιο "θολό", γιατί μειώνει το Level Of Detail των textures. Βέβαια αυτό, στο σκορ δε φαίνεται με γυμνό μάτι - κάποιος έμπειρος όμως καταλαβαίνει αν έχεις τρέξει με σωστά tweaks το bench, μιας και έχει την εμπειρία να το "πιάσει" μόνο βλέποντας τα MΗz των καρτών/cpu/RAM ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To LoD θα σου κάνει το τεστ να φαίνεται αρκετά πιο "θολό", γιατί μειώνει το Level Of Detail των textures. Βέβαια αυτό, στο σκορ δε φαίνεται με γυμνό μάτι - κάποιος έμπειρος όμως καταλαβαίνει αν έχεις τρέξει με σωστά tweaks το bench, μιας και έχει την εμπειρία να το "πιάσει" μόνο βλέποντας τα MΗz των καρτών/cpu/RAM ;)

αυτό με την θολούρα το παρατήρησα..

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω για τελευταία φορά, το LoD είναι νόμιμο tweak που δεν ανακαλύφτηκε έτσι τυχαία. Πολλά χρόνια τώρα χρησιμοποιείται από πάμπολλους benchmarkers. Ναι όπως τα λέει ο JC, οι έμπεροι benchmarkers μπορούν να καταλάβουν αν χρησιμοποιήθηκε ή όχι. Στα γρήγορα ορισμένα tweaks για το AM3.

1) Boot στα windows (με υψηλό PCIe και έπειτα το ανεβάζουμε και από μέσα)

2) Μemset

3) Riva (LoD, clamp negative, frames ahead, d3doverrider - triple buffering on, Vsync off, etc etc)

4) prioaff.exe @ 3 11 (real time priority/affinity core 1)

5) run AquaMark3

Συνήθως το πρώτο run βγαίνει το καλύτερο, αλλά υπάρχει περίπτωση να βγάλω ακόμα καλύτερο run την 4η ή 5η φορά που θα το τρέξω. Weird benchmark, έχει ένα FAILed FAIL fluctuation ώρες ώρες ... :D

Link to comment
Share on other sites

1,65 είναι παρα πολλή ρεύμα με αέρα εκει που είσαι.έως και ανώφελο!!

Που είναι οι εποχές που με νεράκι ή και αέρα δίναμε 1,7...? :P

failed μητρικές στην σωστή απόδοση και αθάνατοι conroe...

Link to comment
Share on other sites

1) Boot στα windows (με υψηλό PCIe και έπειτα το ανεβάζουμε και από μέσα)

2) Μemset

3) Riva (LoD, clamp negative, frames ahead, d3doverrider - triple buffering on, Vsync off, etc etc)

4) prioaff.exe @ 3 11 (real time priority/affinity core 1)

Ερωτησεις

  1. .To μεγιστο δυνατο PCIe απο το BIOS ειναι 120 kai αν παω να αλλαξω τιποτα απο setfsb κολλαει το συμπαν:loveliness:...Τα ιδια και στο MemSet
  2. Aυτα απο που ακριβως τα αλλαζουμε?Γιατι για το Lod exv to setLoDb6
  3. To 4 ti kanei?:que:...

thnx

Link to comment
Share on other sites

για να ανεβασεις pci χωρις να κολανε τα παντα η πρεπει να εχεις σκληρο ide η sata ssd oi περισοτερη sata κολανε πανω απο 120 pci πεζη ρολο και η καρτα η μονες καρτες πανε πανω απο 130~140 pci

μια 295gtx πανω απο 123~125 δεν παει

Link to comment
Share on other sites

Όλες αυτές τις επιλογές τις αλλάζεις μέσα από το Riva Tuner. Τώρα έχω μαζέψει το 2ο pc που έχει μέσα την 6600LE και δεν μπορώ να σου δείξω και εικόνες να σε κατατοπίσω :( Ισχύουν μόνο σε NVIDIA κάρτες.

Θα στα πω, έτσι κειμενάκι :D Μπαίνεις πρώτα στο d3doverrider.exe (από την έκδοση 2.23 του Riva Tuner και μετά συμπεριλαμβάνεται στο πακετάκι του download ;)) και ότι επιλογές δεις να γράφουν Triple Buffering τις αφήνεις στο on, ενώ όσες λένε Vsync τις βάζεις στο off. Μετά πας στην δεύτερη σειρά του Riva, πατάς το βελάκι και βγαίνουν 6 επιλογές. Πηγαίνεις στην δεύτερη που δείχνει το σήμα του DirectX (το γνωστό X), στην πρώτη καρτέλα πηγαίνεις το MipMap LoD Bias στο 4, επιλέγεις από κάτω το Clamp Negative και μετά φεύγεις από 'κει. Ξαναπατάς στο βελάκι, ξαναβγαίνουν οι έξι επιλογές, τώρα πας στην 3η (Open GL). Στο MipMap LoD Bias βάζεις 3. Τώρα να σου πω την αλήθεια τα Prerender (frames ahead) δεν τα έχω σκαλίσει ακόμα να δω αν πράγματι βοηθάνε στο AquaMark3, αλλά υποθέτω ότι θα βοηθάνε λιγάκι.

Το prioaff.exe είναι ένα script που μου έδωσε το φιλαράκι ο Niko (tiborrr @ Xtremesystems.org), μέσω του οποίου μπορείς να ρυθμίσεις priority και afinity από πριν ανοίξεις το benchmark. Γράφοντας 3 11, ενεργοποιείται το Real Time Priority και affinity στο CPU 1. Χρησιμοποιείται από λίγους benchmarkers, όμως επιτρέπει στον χρήστη να εκμεταλλευτεί ακόμα και την τελευταία λεπτομέρεια - να ξεζουμίσει το σύστημα και να πάρει ακόμα και τους τελευταίους πόντους στα wPrime και AquaMark3. Αν θες να αναφερθώ εκτενέστερα για το τί ακριβώς πρέπει να κάνεις, μπορώ να σας πω, αλλά λίγο αργότερα γιατί σε λίγο φεύγω.

Πάνω στο θέμα του PCIe από ότι βλέπω μίλησε ο tsan-ος, oπότε εγώ δεν χρειάζεται να πω τίποτα. :T:

Ελπίζω να σε κάλυψα με τις απαντήσεις μου,

Γιώργος :)

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο και χωρις εικονες το εδειξες.Κριμα ομως που εχω Ati(4850).Oσο για το prioaff.exe θα περιμενω τις εισηγησεις σου :)

@tsan:Aρα θα αρχισω να κοιταω τους ssd ;P.. Kαι για να ανεβει στο 130-40 θα ανεβει μεσω setfsb η ΒIOS?

Link to comment
Share on other sites

Είχα περίσευμα στη χάλια μπουκάλα μου κανένα δύλιτρο (μέσα σε μια βδομάδα έχασε ένα λίτρο,μάλλον είναι χαλασμένη :D) και είπα να δω τι κάνει η 3850 που έχω στην άκρη.Καλά πάει μπορώ να πω.Αυτό έγινε σε δοκιμή 5 λεπτών και αν είδα καλά το ρεύμα πρέπει να ήτανε γύρω στο 1.4V γιατί το voltage measuring point δεν έδείχνε ρεύματα συνέχεια οπότε πήγα στα ψιλοτυφλά:P :p :P .Ο Δράκος του Φαλήρου επέστρεψε σε γνώρημα μέρη.:hehe:

4824a5113b5900b0.jpg

Υ.Γ.:JC κάθε φορά που χώνω το WaterMark τελειώνω σαν την Πετρούλα....Είσαι θεός.

Edited by crio
Link to comment
Share on other sites

Ρε άνθρωπα,προτού ποστάρεις διάβασε:D,spammer:hehe:.

Με 1.4V η άλλη πήγαινε 860 με αέρα.Κάτσε να φάει και αυτή 1.8V και θα δεις.Στοχεύω σε 1200core και 29Κ AQ3

EDIT:Διορθώθηκε το measuring point.Τελικά έπαιζε με 1.33V εκεί.Αν δεν κάνω λάθος το "μαμά" ρεύμα είναι 1.3 ή 1.28.....Καλά πάμε.

Edited by crio
Link to comment
Share on other sites

Μόρτη ξέρω τι δίνω...( αυτό είναι το τρίτο καλύτερο που έχω χεχεχε).Για πες στο Στέλιο ότι το cpu ''ακούει'' (Ξέρει αυτός) και να δοκιμάσει στη δική του τη μητρική να παίξεις 6400+ Aquamark...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now