GregEl

Προτάσεις για εναλλακτικό e-mail από το gmail με παρόμοια features

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum. Εδώ και χρόνια έχω πουλήσει την ψηφιακή μου ψυχή στην Alphabet aka Google. Χρησιμοποιώ Chrome, gmail, google calendar, google docs, google photos, google drive, google maps, google search, google apps on stock android κλπ. Είναι λόγω του online οικοσυστήματος που έχει δημιουργήσει που είναι αρκετά βολικό. Σκεφτόμουν όμως ότι ίσως να είναι καλή ιδέα να υπάρχει και ένα σχέδιο Β, ένας δεύτερος ψηφιακός λογαριασμός που να μην είναι στο οικοσύστημα google.

 

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να βρω για να κάνω ένα τέτοιο λογαριασμό νομίζω είναι ένα διαφορετικό e-mail service. Θα χρησιμοποιώ για παράδειγμα αυτό το εναλλακτικό email για να κάνω sync στον firefox, ως λογαριασμό για κάποιο άλλο cloud storage κλπ. Οπότε ψάχνω για εναλλακτικές προτάσεις. Εσείς τι χρησιμοποιείτε αντί για gmail και γιατί; Σας καλύπτει πλήρως το email service που χρησιμοποιείτε;

Έχω outlook/hotmail και γνωρίζω για το αντίστοιχο οικοσύστημα της microsoft (one drive, office κλπ), αλλά έψαχνα περισσότερο για εναλλακτικές που να μην είναι από εταιρίες κολοσσούς. Τύπου proton mail, zoho mail κλπ. Έχετε κάποια πρόταση για κάποιο που πραγματικά να αξίζει και να έχει εξίσου πολλά features-οικοσύστημα με το gmail;

 

Ψάχνω και για τα υπόλοιπα εναλλακτικές, όπως για search engine π.χ. duckduckgo, για cloud office, για cloud storage, maps κλπ, αλλά προς το παρόν σε αυτό το thread θα ήθελα να μαζέψουμε απαντήσεις και προτάσεις για τα διάφορα email services ως πρώτο βήμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now