ENO

Κάρτα γραφικών για 4Κ

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Στη μητρική που έχω θα μπορούσα να βάλω μια καλύτερη κάρτα από την 6850 που έχω τώρα?

Θέλω να βλέπω 4κ και επίσης αν θα μπορούσε να με βοηθήσει για καλύτερο rendering

σε πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο όπως το pinnacle.

Σκεφτόμουν την nvidia 1660 ή 166ti.

Ευχαριστώ.

Χωρίς τίτλο.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θα σε κόβει πολύ ο επεξεργαστής σε οτιδήποτε και να θες να κάνεις σήμερα, πρέπει να σκεφτείς την γενική αναβάθμιση δεν βλέπω άλλη λύση :(

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι υπέρ του ολικού facelift. Ακόμα και εάν δε το' χεις για αναβάθμιση στα κοντά, πάλι θα δεις καλύτερες επιδόσεις ακόμα και με την non-Ti. Δεν αναφέρεις σενάρια gaming οπότε δε ξέρω κατά πόσο σε ενδιαφέρει γενικά.

 

Στο "θέλω να βλέπω 4Κ" εννοείς video και desktop;

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, MetallicGR said:

Και εγώ είμαι υπέρ του ολικού facelift. Ακόμα και εάν δε το' χεις για αναβάθμιση στα κοντά, πάλι θα δεις καλύτερες επιδόσεις ακόμα και με την non-Ti. Δεν αναφέρεις σενάρια gaming οπότε δε ξέρω κατά πόσο σε ενδιαφέρει γενικά.

 

Στο "θέλω να βλέπω 4Κ" εννοείς video και desktop;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ναι αυτό εννοώ με το 4κ. Gaming καθόλου.

Αν δεν πάω για ολικό facelift είναι η κάρτα που γράφω συμβατή με την motherboard που έχω?

Θα μου προτείνατε κάποια άλλη κάρτα συμβατή?

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι συμβατή. Έχεις αρκετές επιλογές για τις απαιτήσεις σου. Μπορείς για παράδειγμα να κοιτάξεις μια RX 570 ή RX 580 που τρέχουν κάτω από τα 200€ αυτή την ώρα.

 

Δες εάν εμφανίζεται κάποια από τις παραπάνω GPUs στη λίστα του Pinnacle βέβαια, γιατί δε ξέρω τι αξιοποιεί και τι όχι το συγκεκριμένο software.

Link to comment
Share on other sites

Το pinnacle στο hardware acceleration Μου δίνει την επιλογή για cuda. Οπότε λέω για nvidia card.

Ίσως κάποια 1050  1050ti  ? Αν τα έξτρα χρήματα που κοστίζει η 1660 δεν μου δίνουν κάτι σημαντικό στο δικό μου σύστημα?

Τέλος φαντάζομαι δεν το θεωρείτε λογικό να αλλάξω τις μνήμες μου αν δεν αναβαθμίσω την motherboard.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now