MetallicGR

Θα αναβαθμίσετε στους Ryzen 3000;

Θα αναβαθμίσετε στους Ryzen 3000;  

25 members have voted

  1. 1. Θα αναβαθμίσετε στους Ryzen 3000;

    • Ναι, θα αντικαταστήσω το Ryzen PC μου.
      4
    • Ναι, θα αντικαταστήσω το Intel PC μου.
      8
    • Το σκέφτομαι πολύ.
      4
    • Δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
      2
    • Όχι, θα μείνω στο Ryzen σύστημά μου.
      1
    • Όχι, θα μείνω στο Intel σύστημά μου.
      4
    • Όχι για άλλο λόγο, θα επεκταθώ.
      2


Recommended Posts

Οι Ryzen τρίτης γενιάς βρίσκονται προ των πυλών αφού τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές έχουμε λιγότερο από μισό μήνα αναμονής πριν την έλευσή τους στα καταστήματα. Η AMD έχει ήδη δείξει αρκετά για τις επιδόσεις τους όμως θα πρέπει να περιμένουμε και τις πρώτες δοκιμές από τρίτους για να σχηματίσουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα.

 

Μιας και έχουμε ένα ακόμα πιο ανταγωνιστικό προϊόν από την AMD ήρθε η ώρα να ρωτήσουμε, θα αναβαθμίσετε σε κάποιον Ryzen 3000 CPU; Αν ναι, σε ποιον;

 

 

Ryzen-3rd-Gen-Processors-1440x810.jpg.419d18c0412e309ba44d99df752c2026.jpg

 

 

 

 

 

Βρείτε μας στα Social: fb.jpgtwitter.jpginsta.jpgyt.png

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν θα μείνω στο Intel σύστημά μου (8700k & Z370). Είναι αρκετά φρέσκο και κάνει μια χαρά τη δουλειά του, αλλά αν είχα ανάγκη για νέο σύστημα αυτή τη στιγμή ή αναβάθμιση, το πιο πιθανό (θα περίμενα τα ανεξάρτητα reviews) είναι ότι θα πήγαινα σε έναν 3800Χ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με i7 4790k σε Z97, αλλά δεν με απογοητεύει σε κάτι. Δεν έχω λόγο και από features πλατφόρμας να αναβαθμίσω. Ούτε nvme ssd νομίζω ότι χρειάζεται άμεσα το σύστημά μου, ούτε ddr4, ούτε usb C κλπ. Δεν κάνω και κάτι που να θέλει πιο γρήγορο επεξεργαστή ή/και περισσότερους cores. Streaming δεν κάνω, video editing-rendering πολύ σπάνια, για CAD σπάνια χρειάζεται καλύτερο cpu για patterns και για gaming που δεν έχω και πολύ χρόνο, αλλά το λίγο Frostpunk και Witcher 3 που παίζω είναι μια χαρά με το cpu που έχω.

Τώρα αν βάλω μπροστά το ήδη μισο-σχεδιασμένο project custom watercooled scratch build και βρω χορηγούς τότε προς 3700Χ ή 3800Χ με βλέπω. Άρα δεν με ζορίζει κάτι να αναβαθμίσω άμεσα-σύντομα σε Ryzen 3, αλλά αν αναβαθμίσω σε λιγότερο από ένα χρόνο από τώρα σε Ryzen 3 θα πάω.

Link to comment
Share on other sites

Αν και το σύστημα μου (r5 1600 / b350) , καλύπτει πλήρως τις ανάγκες μου ίσως είναι η πρώτη φορα που σκέφτομαι να αναβαθμίσω σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Ίσως είναι και  ενθουσιασμός της στιγμής. 

Link to comment
Share on other sites

αν και εχω αρκετα.........."συγχρονο":P συστημα, με αρκετους πυρηνες, θα το σκεφτω αφ ενος μολις βρω το μπατζετ, και αφ ετερου οταν θα ξαναεχω χρονο για παιχνιδια (=μαλλον ποτε..!!!!xD)....!!! 

 

 

αλλα ....ΑΝ..............  θα εχω την δυνατοτητα, πλεον δεν παω σε μισοριξιες.  X570 - R5 ή R7 απο 6-8 ΠΥΡΗΝΕΣ και ανω.....!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φευγω απο τον i5-6600k και παω στον Ryzen 5 3600 65 watt 6 cores και Hyperthreading τον βρηκα στα 180€ box ,η intel συνεχιζει το ιδιο βιολι να μην δινει hyperthreading στους i5 αν και αυξησε τους cores οταν η amd εβγαλε τους ryzen ενω οι i7 ξεπερνουν τα 400€,σε αποδοση ανα τιμη μονο amd απο δω και περα,δεν νομιζω να ξαναγυρισω σε intel ποτε, εκτος και αλλαξει εμπορικη πολιτικη η εταιρεια..

Edited by odim
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 2/23/2020 at 3:43 PM, Nickzzz said:

Οι επόμενοι i5 λένε θα είναι και με HT.

ναι το ειδα φιλε,εαν η amd δεν εβγαζε τους νεους ακομη 4 πυρηνες θα ειχε ο i5 και χωρις HT,βασικα πεταξα 280€ το 2016 για να παρω i5-6600k και οταν εβγαλε τους νεους i5  με τους 6 πυρηνες και το τσιπακι Ζ370 δεν ηταν συμβατοι,επρεπε να αλλαξεις mobo ενω το socket ηταν ιδιο 1151,αυτη ειναι η ξεφτιλισμενη intel,σιγουρα σε παγκοσμιο επιπεδο πρεπει να εχει ξενερωσει πολυ κοσμο..πλεον απο δω και περα μονο amd..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χθες παρελαβα μητρικη MSI 570X GAMING PLUS και Ryzen 5 3600,σημερα τα εβαλα,ολα καλα! η μητρικη ειναι καλη,το bios ειναι λιγο δυσκολο αλλα ισως να φταιει που τοσα χρονια επαιρνα Asus και μου φαινεται εμενα δυσκολο,θα το μαθω κι αυτο,o επεξεργαστης ειναι σφαιρατος,σε σχεση με τους fx τεραστια διαφορα σε ταχυτητα..

Edited by odim
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με FX, και εγώ είδα αντίστοιχη διαφορά σε μηχάνημα που μεταπήδησε προς Ryzen μεριά πρόσφατα. :P

Οι επιδόσεις αυξάνονται δραματικά σε μερικά σενάρια χρήσης.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, MetallicGR said:

Σε σχέση με FX, και εγώ είδα αντίστοιχη διαφορά σε μηχάνημα που μεταπήδησε προς Ryzen μεριά πρόσφατα. :P

Οι επιδόσεις αυξάνονται δραματικά σε μερικά σενάρια χρήσης.

 

απο τωρα και στο εξης μονο amd να την κλεισουμε την intel..

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Farkadonitis said:

εδώ λέμε να ανοίξει κι καμιά άλλη (πράγμα δύσκολο) αλλα οι κινεζοί και οι ταιβανοι μας έμαθαν οτι τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο 😜

 

Παλια υπηρχε η cyrix αλλα εκλεισε,αν βγει ομως θα ειναι θετικο για τον ανταγωνισμο και τους καταναλωτες,οσο για MSI επειδη κι εγω ειχα ακουσει παλιοτερα οτι οι μητρικες της ηταν επιφοβες και βγαινανε προβληματικες με τα περισσοτερα DOA μεχρι στιγμης τιποτα,η μητρικη ειναι σταθεροτατη..παρτε αφοβα MSI!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now