chri5ti9

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ CPU?

Recommended Posts

Γεια σε ολους.

Πριν απο μερικες μερες το pc μου εβγαλε ενα προβλημα.Συγκεκριμενα αναβει, λειτουργουν ολοι οι ανεμιστηρες, τα phase leds της mobo (h55m-d2h) ανοιχτα σε χρωματικη διαταξη κοκκινο,κιτρινο,πρασινο ,πρασινο απο πανω προς τα κατω και καμμια ενδειξη στην οθονη , συγκεκριμενα η οθονη λεει no signal. Δοκιμασα καρτα γραφικων δευτερη που ειχα και στα 2 pci  που εχω διαθεσιμα και τιποτα. Αλλαξα τροφοδοτικο ιδιων watt και παλι τιποτα. Αλλαξα ραμ (εναλλακτικες που εχω) και σε συνδυασμο των dimm ports και παλι τιποτα. Συγκεκριμενα οταν δεν υπηρχε ραμ το speaker που εχω βαρουσε αλυπητα συνεχομενα μπιπ. Ωστοσο οταν ολα ειναι οπως ηταν συνδεδεμενα κανενα μπιπ απλα η κατασταση που περιεγραψα πιο πανω. Ο  υπολογιστης ανοιγει,δεν γνωριζω αν bootαρει (μαλλον οχι αλλιως θα επαιρνα το μπιπ) δεν δινει σημα στην οθονη και μενει ετσι ανοιχτος για 2-3 λεπτα γεματα και μετα επανεκκινει απο μονος του και ξανα το ιδιο. Τι να φταιει αραγες παλικαρια μου; Μονο 2ο επεξεργαστη δεν ειχα να δοκιμασω. Λετε να μας αφησε χρονους ο μακαριτης i5750;

Edited by chri5ti9
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, chri5ti9 said:

Μονο 2ο επεξεργαστη δεν ειχα να δοκιμασω

και mobo δεν δοκίμασες. Συμφωνώ με τον @MetallicGR

 

Clear Cmos δοκίμασες ? Αλλιώς εκμεταλλεύσου το DualBIOS της Mobo σου.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα μπαταρία για μισή ώρα και ρουφηξα το ρεύμα από το power switch για 1λεπτο χωρίς σύνδεση στην μπριζα. Πάντως το h55 chipset στην mobo ζεσταίνεται αρκετά στην όλη διαδικασία. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now