lazaros9

bsod στα 3200mhz

Recommended Posts

Καλησπερα.εχω το εξης συστημα.ryzen 5 2600x, asrock fatality b450 gaming k4, corsair vengeance lpx 16gb 3200mhz.απο την αρχη στο στησιμο οι μνημες δεν χρονιζοντουσαν στα 3200Mhz.οποτε το δοκιμαζα εκανε τα 3 beeps η μητρικη και μετα απο λιγο ξεκινουσε στα 2133 Mhz.μετα απο καποιες αλλες προσπαθειες ξανα δοκιμασα να το χρονισω στα 3200Mhz και bootαρε κανονικα το pc.το θεμα ειναι οτι αργοτερα σε παιχνιδια μου πεταει crash το παιχνιδι και καποιες αλλες φορες μου πεταει μπλε οθονη με κωδικο Memory management.το συστημα μετα απο δοκιμες φαινετε να δουλευει καλα στα 2933mhz που το ρυθμισα.το θεμα ειναι γιατι οχι στα 3200.βεβαια η συγκεκριμενη μητρικη το 3200 το δινει σαν oc.σαν να φαινετε οτι οταν ειναι ρυθμισμενο στα 3200 και ζοριζετε το Pc στα παιχνιδια πεταει μπλε οθονη.εχω δοκιμασει διαφορους οδηγους απο το ιντερνετ, απο την asrock, απο την corsair οπως να αυξησω το soc voltage και το dram voltage η καποιες αλλες επιλογες οπως το pbo και xfr αλλα παλι τα ιδια.να σημειωσω οτι πριν απο αυτη την μητρικη ειχα μια asrock b450 pro4 με το ιδιο συστημα και μετα απο 3 μηνες λειτουργιας οταν πηγα σε τεχνικο μου ειπε οτι εχει βγει Off η μητρικη.πραγματι μου την αντικατεστησαν απλα η asrock b450 pro4 ηταν σε ελειψη για αυτο πηγα στην fatality.μετα ομως βγαινουν Off και οι ram,αντικατασταθηκαν και αυτες και βρισκομαι τωρα σε αυτη την περιπτωση.το συστημα με την asrock b450 pro 4  και τις μνημες στα 3200mhz δουλευε απροβληματιστα με μονη ρυθμιση το xmp profile αλλα μονο για 3 μηνες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είσαι με το πιο πρόσφατο BIOS στη μητρική σου; Οι οδηγοί που κοίταξες ανέφεραν να βάλεις με το χέρι τα timings, τη συχνότητα και τη τάση λειτουργίας από το BIOS; Πολύ πιθανό να μη το έχει ο επεξεργαστής σου και γι' αυτό τερματίζει στα 2933.

 

Αν με ότι και να δοκιμάσουμε δε φτάσεις σταθερά στα 3200 σκέψου το ενδεχόμενο να σφίξεις timings, δηλαδή να τα κατεβάσει με στόχο να αυξήσεις τις επιδόσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ναι εχω βαλει τα τελευταια bios.timings οχι δεν πειραξα γιατι μπαινεις πολυ βαθεια θεωρω και φοβαμαι μην προκαλεσω καποια ζημια.τωρα για τον επεξεργαστη οπως γραφω παραπανω εχει δουλεψει με τις μνημες στα 3200 απλα με αλλη μητρικη.τωρα οσο αφορα τις τασεις ναι το δοκιμασα και το dram voltage και το soc voltage

 

επεισης να πω οτι στην αμεσως επομενη συχνοτητα που δοκιμασα απο τα 2933 δηλαδη 3000 αν θυμαμαι καλα,σε παιχνιδι εκανε καποια κολληματα σαν να παει να πεταξει crash αλλα δεν πεταγε για αυτο και το αφησα 2933

Link to comment
Share on other sites

Δε θα χαλάσεις τίποτα. Διαβάζεις τα βασικά timings από το ταμπελάκι επάνω στις μνήμες και τα βάζεις στα πεδία του BIOS. Φερ ειπειν 16-18-18-36. Το Soc voltage μπορείς να το βάλεις και 1.2 χωρίς θέμα για να δεις εάν σε βοηθάει στις μνήμες. Επίσης το voltage των μνημών μπορεις να το πας και στα 1.4V πάλι για τον ίδιο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα timings δεν τα εχω πειραξει γιατι ειναι ακριβως οπως τα γραφεις ηδη στο bios.το ιδιο γραφουν και οι μνημες.τι να πω θα κανω αλλη μια δοκιμη με τα ρευματα

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις στην σελιδα του κατασκευαστη για τις υποστηριζομενες μνημες,απο αυτα που καταλαβα στο site της asrock υποστηριζονται χωρις να ειμαι 100% σιγουρος.επεισης τα support tickets που ειχα στειλει σε asrock και corsair αν δεν υποστηριζοταν νομιζω θα μου το λεγανε

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now