ghost

ΗDMI σε καρτα γραφικων

Recommended Posts

Η καρτα γραφικων μου εχει εκτος απο τις θυρες D-Sub, DVI-I και μια θυρα HDMI.

Mπορειτε να μου πειτε σε τι εξυπηρετει αυτη η θυρα?

Link to comment
Share on other sites

Η hdmi θύρα μεταφέρει ψηφιακό σήμα υψηλής ευκρινείας καθώς και ήχο.

Μπορείς να συνδέσεις με hdmi καλώδιο την οθόνη του υπολογιστή σου ή την τηλεόραση σου και να έχεις high definition εικόνα

Link to comment
Share on other sites

ναι σχεδον ιδιες γιατι αν δεν κανω λαθος η dvi εχει μεγιστη αναλυση 1920χ1200 ενω η hdmi 2560x1920 η κατι τετοιο,δηλαδη η hdmi υποστηριζει και λιγο μεγαλυτερη αναλυση εκτος απο ηχο!

Link to comment
Share on other sites

Η hdmi θύρα μεταφέρει ψηφιακό σήμα υψηλής ευκρινείας καθώς και ήχο.

Μπορείς να συνδέσεις με hdmi καλώδιο την οθόνη του υπολογιστή σου ή την τηλεόραση σου και να έχεις high definition εικόνα

- H oθονη του υπολογιστη μου εχει μόνο d-sub και dvi θυρες, πως θα τη συνδεσω?

Mηπως μιλας για οθονες υπολογιστων που διαθετουν τετοια θυρα? ή μηπως χρεαζεται καποιος ανταπτορας?

- Η τηλεοραση μου ειναι lcd 32'' 1366x768 και πραγματι εχει υποδοχη hdmi. Ωστοσο, μεχρι τωρα τη συνδεσω με το κλασικο d-sub καλωδιο συν αλλο ενα καλωδιακι-καρφι για τον ηχο(jack νομιζω λεγεται?)

Αν κανω τη συνδεση μεσω hdmi θα εχω υψηλοτερη ευκρινεια και ηχο?

Τι καλώδιο χρειαζομαι για τη συνδεση αυτη?

Link to comment
Share on other sites

Την οθονη με το DVI (οχι DVD).

Τη τηλεοραση με το HDMI πρεπει να εχεις θεωρητικα καλυτερη εικονα, καθως το σημα μεταφερεται χωρις πρωτα να μετατραπει σε αναλογικο και εν συνεχεία ξανα σε ψηφιακο στη τηλεοραση.

Χρειαζεσαι καλωδιο HDMI->HDMI.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν εχεις παρακολουθησει απ την αρχη τη συζητηση.

Ο φιλος eko ειπε "Μπορείς να συνδέσεις με hdmi καλώδιο την οθόνη του υπολογιστή σου ή την τηλεόραση σου και να έχεις high definition εικόνα "

οποτε εγω ρωτησα "H oθονη του υπολογιστη μου εχει μόνο d-sub και dvi θυρες, πως θα τη συνδεσω? "

και αμεσως μετα εσυ μου ειπες "Την οθονη με το DVI"¨......

Ας ξεκαθαρισουμε αυτο το θεμα για να προχωρησουμε στα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κι εσυ δεν παρακολουθησες τι ειπα εγω.

Ειπα λοιπον οτι το HDMI ειναι ενδεδειγμενος τροπος σε HD ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ.

Σε οθονες (και ειδικα σε οθονες χωρις ηχεια), ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ DVI, αφου και τα δυο μεταφερουν ΨΗΦΙΑΚΟ σημα.

Οποτε ποιος ο λογος να παιρνεις μετατροπεις κτλ κτλ απο DVI σε HDMI ή απο HDMI σε DVI για να λες οτι "εχω συνδεσει την οθονη με το HDMI", ενω μπορεις να εχεις το ιδιο αποτελεσμα μονο με συνδεση DVI?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κι εσυ δεν παρακολουθησες τι ειπα εγω.

Ειπα λοιπον οτι το HDMI ειναι ενδεδειγμενος τροπος σε HD ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ.

Σε οθονες (και ειδικα σε οθονες χωρις ηχεια), ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ DVI, αφου και τα δυο μεταφερουν ΨΗΦΙΑΚΟ σημα.

Οποτε ποιος ο λογος να παιρνεις μετατροπεις κτλ κτλ απο DVI σε HDMI ή απο HDMI σε DVI για να λες οτι "εχω συνδεσει την οθονη με το HDMI", ενω μπορεις να εχεις το ιδιο αποτελεσμα μονο με συνδεση DVI?

Μα εγω εκανα quote στον Eko.

Aρα εσυ τον διαψευδεις οταν λεει:

"Μπορείς να συνδέσεις με hdmi καλώδιο την οθόνη του υπολογιστή σου"

και μου λες οτι οι οθονες υπολογιστων συνδεονται μόνο με dvι σε dvi στις αναλογες θυρες, σωστα?

Δεν ηξερα οτι η δικη σου αποψη ειναι πιο σωστη απ του Εko ωστε να της δωσω μεγαλυτερη βαρυτητα και ειχα κανει quote στον Εkο.

Επισης υπαρχει και ενα αλλο σημειο διαφωνιας, ο Εko ειπε οτι

"Η hdmi θύρα μεταφέρει ψηφιακό σήμα υψηλής ευκρινείας καθώς και ήχο"

ενω εσυ οτι

"Ειναι ουσιαστικα DVI (=μεταφορα ψηφιακου σηματος) + ηχος σε ενα".

Τωρα, οσο αφορα τη συνδεση pc με hdmi + lcd tv, μου λες οτι η καλυτερη συνδεση ειναι αυτη με καλωδιο hdmi-hdmi. Aυτο ισχυει για ολα τα προγραμματα που θα βλεπω στη τηλεοραση ή μόνο για τα προγραμματα φτιαγμενα με τεχνολογια hd?

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Καθολου σωστα.

Αν ειδες, ειπα: "Οποτε ποιος ο λογος να παιρνεις μετατροπεις κτλ κτλ απο DVI σε HDMI ή απο HDMI σε DVI για να λες οτι "εχω συνδεσει την οθονη με το HDMI", ενω..."

Αρα γινεται να το συνδεσεις. Απλα δε θα κερδισεις κατι παραπανω, εκτος απο μερικα ευρω να λειπουν απο το πορτοφολι :P

Ολα τα παραπανω αναφερονται σε συνδεση με την οθονη.

Με την τηλεοραση, σαφως προτιμάται το HDMI απο το αναλογικο d-sub, για τους λογους που ηδη εχω πει.

Θα δεις βελτιωση (απο 0,1% εως τεραστια, αναλογα την οθονη και τη ποιοτητα της ηδη υπαρχουσας συνδεσης), σε καθε τι που αναφερεται στη προβολη εικονας απο τον υπολογιστη στην τηλεοραση. Σαφως βελτιωση π.χ. στα προγραμματα που "πιανει" ο δεκτης της τηλεορασης δε θα δεις καμια.

Πλεον μερικες οθονες HD υπολογιστων εχουν HDMI...Μπορεις να τις συνδεσεις μονο με καρτες γραφικων που εχουν εξοδο HDMI

Μα ειπε οτι ηδη εχει DVI ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε GeorgeMan,

Στον φιλο Pastelidis επρεπε να απαντησεις "Μα ειπε οτι ηδη εχει (καρτα) με hdmi" και οχι..."Μα ειπε οτι ηδη εχει DVI"

Αν ειδες, ειπα: "Οποτε ποιος ο λογος να παιρνεις μετατροπεις κτλ κτλ απο DVI σε HDMI ή απο HDMI σε DVI για να λες οτι "εχω συνδεσει την οθονη με το HDMI", ενω..."

Αρα γινεται να το συνδεσεις. Απλα δε θα κερδισεις κατι παραπανω, εκτος απο μερικα ευρω να λειπουν απο το πορτοφολι

Αρα μου λες οτι υπαρχουν μετατροπεις hdmi-dvi για την οθονη του υπολογιστη που ομως ειναι αχρηστοι. Ε τοτε δεν τους συζηταμε, τι να τους κανουμε αν ειναι αχρηστοι? Μας ενδιαφερει η ουσια.

Με την τηλεοραση, σαφως προτιμάται το HDMI απο το αναλογικο d-sub, για τους λογους που ηδη εχω πει.

Θα δεις βελτιωση (απο 0,1% εως τεραστια, αναλογα την οθονη και τη ποιοτητα της ηδη υπαρχουσας συνδεσης), σε καθε τι που αναφερεται στη προβολη εικονας απο τον υπολογιστη στην τηλεοραση. Σαφως βελτιωση π.χ. στα προγραμματα που "πιανει" ο δεκτης της τηλεορασης δε θα δεις καμια.

Tα προγραμματα που πιανει ο δεκτης της τηλεορασης??!

Υποθετω οτι αυτιο το ειπες για ποντιακο ανεκδοτο... Τι σχεση μπoρει να εχει το EΡΤ1 ή το ANT1 ? Mιλαμε για προγραμματα που θα εκπορευονται απ'το σκληρο δισκο του υπολογιστη και θα απεικονιζονται στη τηλεοραση... Δηλαδη αρχεια DivX, avi κλπ. Και το ερωτημα ειναι, ενα DivX 700MB(που προερχεται οπως ισως ξερεις απο συμπιεση dvd ταινιας πολλων GB) θα απεικονιστει καλυτερα στην 1366x768 τηλεοραση μου αν η συνδεση ειναι hdmi?

Επισης, δεν καταλαβα αυτο που ειπες "Σε οθονες (και ειδικα σε οθονες χωρις ηχεια), ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ DVI..." Εγω βεβαια χρησιμοποιω εξωτερικο συστημα ηχειων που συνδεονται σε καρτα ηχου, μηπως θα ηταν καλυτερα να χρησιμοποιησω το hdmi της καρτας γραφικων?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε GeorgeMan,

Στον φιλο Pastelidis επρεπε να απαντησεις "Μα ειπε οτι ηδη εχει (καρτα) με hdmi" και οχι..."Μα ειπε οτι ηδη εχει DVI"

Οχι, DVI εισοδο στην οθονη εννοουσα ;)

Αρα μου λες οτι υπαρχουν μετατροπεις hdmi-dvi για την οθονη του υπολογιστη που ομως ειναι αχρηστοι. Ε τοτε δεν τους συζηταμε, τι να τους κανουμε αν ειναι αχρηστοι? Μας ενδιαφερει η ουσια.

Σωστα, καμια διαφορα στη ποιοτητα. Και οι 2 συνδεσεις μεταφερουν ψηφιακο σημα, γιαυτο.

Tα προγραμματα που πιανει ο δεκτης της τηλεορασης??!

Υποθετω οτι αυτιο το ειπες για ποντιακο ανεκδοτο...

Οχι, ποτε δε ξερεις τι θα εχει στο μυαλο του ο συνομιλιτης σου ;)

Mιλαμε για προγραμματα που θα εκπορευονται απ'το σκληρο δισκο του υπολογιστη και θα απεικονιζονται στη τηλεοραση... Δηλαδη αρχεια DivX, avi κλπ. Και το ερωτημα ειναι, ενα DivX 700MB(που προερχεται οπως ισως ξερεις απο συμπιεση dvd ταινιας πολλων GB) θα απεικονιστει καλυτερα στην 1366x768 τηλεοραση μου αν η συνδεση ειναι hdmi?

Αν εχεις μεινει ικανοποιημενος με την ευκρινεια του σηματος το πιο πιθανον ειναι να μη δεις παρα ελαχιστες διαφορες.

Υπαρχουν και περιπτωσεις ομως που με συνδεση dsub καποιες τηλεορασεις ειχαν εντελως χαλια ευκρινεια.

Επισης, δεν καταλαβα αυτο που ειπες "Σε οθονες (και ειδικα σε οθονες χωρις ηχεια), ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ DVI..." Εγω βεβαια χρησιμοποιω εξωτερικο συστημα ηχειων που συνδεονται σε καρτα ηχου, μηπως θα ηταν καλυτερα να χρησιμοποιησω το hdmi της καρτας γραφικων?

Θα ηταν καλυτερα αν ειχε ενσωματωμενα ηχεια, καθως το HDMI Μεταφερει και ηχο, οποτε λιγοτερα καλωδια :)

Ουφφφ λυσαμε ολες τις αποριες?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πλέον οθόνες με θύρα hdmi, αφού η δίκη σου οθόνη δεν έχει hdmi θα κάνεις σύνδεση της οθόνης με την κάρτα γραφικών με dvi to dvi καλώδιο και είσαι οκ.

Για την τηλεόραση σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα hdmi to hdmi καλώδιο και να αξιοποιήσεις την hdmi έξοδο της κάρτας σου

Link to comment
Share on other sites

Ουφφφ λυσαμε ολες τις αποριες?

LOL ακομα δεν αρχισαμε :)

Οχι, DVI εισοδο στην οθονη εννοουσα ;)

To ξερω οτι εσυ αυτο εννoουσες αλλα εκανες λαθος παρατηρηση.

Υπάρχουν πλέον οθόνες με θύρα hdmi, αφού η δίκη σου οθόνη δεν έχει hdmi θα κάνεις σύνδεση της οθόνης με την κάρτα γραφικών με dvi to dvi καλώδιο και είσαι οκ.

Για την τηλεόραση σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα hdmi to hdmi καλώδιο και να αξιοποιήσεις την hdmi έξοδο της κάρτας σου

Το thread εχει να κανει με αξιοποιηση της hdmi εξοδο της καρτας.

Αφου μου λετε οτι στα pc monitors ισχυει dvi=hdmi, τοτε για ποιο λογο υπαρχουν οθονες με υποδοχη hdmi?

Mηπως αυτες οι οθονες εχουν ενσωματομενα ηχεια, οποτε σου λεει "συνδεσε την με hdmi και γλυτωνεις καλωδια"?

Λοιπον, οσο αφορα τωρα τη συνδεση με τηλεοραση,

ξεκαθαρισαμε οτι το καλυτερο ειναι να βαλω καλωδιο hdmi-hdmi.

-Στο pc ομως αυτο δεν υπαρχει καρτα με hdmi(μόνο με dvi/dsub) και η φτηνοτερη στο e-shop απ οτι βλεπω κανει 28?(http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513382)

Αξιζει να την αγορασω και να την βαλω? Συν το καλωδιο βεβαια...

Διαφορετικα να κανω τη συνδεση με καλωδιο dvi-hdmi?

-Επισης στη δουλεια υπαρχει υπολογιστης με επιπεδη οθονη που εχει dvi υποδοχη, ωστοσο η συνδεση γινεται με d-sub γιατι δεν υπαρχει καρτα με dvi/hdmi.

Eκει περα βεβαια δεν παιζω παιχνιδια, με ενδιαφερει μόνο η καλης ποιοτητας ευκρινεια. Λεω λοιπον να παρω μια καρτα με dvi και να συνδεσω το monitor,

η φτηνοτερη στο e-shop κανει 17?(http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.514250) Αξιζει το κόπο ή δεν θα δω διαφορά?

Αν εχεις μεινει ικανοποιημενος με την ευκρινεια του σηματος το πιο πιθανον ειναι να μη δεις παρα ελαχιστες διαφορες.

Υπαρχουν και περιπτωσεις ομως που με συνδεση dsub καποιες τηλεορασεις ειχαν εντελως χαλια ευκρινεια.

Κοιταξε, η ευκρινεια ποικιλει αναλογα με το τι προβαλλεται. Υπαρχουν ταινιες (divX, avi, mpeg κλπ) που αλλες εχουν καλη εικονα και αλλες χειροτερη εικονα. Το θεμα ειναι, με το hdmi θα διορθωθουν οι χαλια ταινιες ή θα δειχνουν και παλι χαλια?

Και μια τελευταια ερωτηση, εαν προβαλλω μια hd ταινια (στη τηλεοραση μεσω υπολογιστη μιλαμε παντα) εχει σημασια αν η συνδεση ειναι με d-sub/dvi/hdmi?

Link to comment
Share on other sites

Παμε απο την αρχη, γιατι μου φαινεται οτι προσπαθουμε να βγαλουμε απο τη μυγα ξυγκι.

1) Οσο αφορα τη συνδεση με οθονη.

->Η οθονη εχει DVI, αρα τη συνδεεις με DVI γιατι το DVI μεταφερει ψηφιακο σημα, αρα δεν υποκειται τη διπλη μετατροπη το σημα, αρα δεν εχεις απωλειες. Οι διαφορες μπορει να ειναι (σε σχεση με το d-sub) απο μηδαμινες εως τεραστιες, αναλογα το εκαστοτε συνδυασμο vga-οθονης.

Το HDMI ειναι το ΙΔΙΟ με το DVI, με τη διαφορά οτι παρουσιαστηκε πολυ πιο προσφατα, αρα ειναι "πολυ μουρη". Ουσιαστικο νοημα υπαρξης σε οθονες που εχουν DVI αλλα δεν εχουν ηχεια δεν υπαρχει. Αν δεν εχουν DVI, αλλα εχουν μονο d-sub και HDMI απλα το συνδεεις με το HDMI για τους ιδιους λογους που θα το συνεδεες με DVI.

Εφοσον η οθονη σου εχει DVI, τη συνδεεις με DVI->DVI και τελος.

2) Οσο αφορα τη συνδεση με τηλεοραση.

->Η τηλεοραση εχει HDMI (δεν γνωριζω αν μπορει να παρει και ηχο απο αυτο, οι πρωτες τηλεορασεις με HDMI δε μπορουσαν) και d-sub. Ισχυει ακριβως το ιδιο με παραπανω. Εφοσον υπαρχει ψηφιακη εισοδος, τη προτιμουμε γιατι υπερεχει της αναλογικης (d-sub), λογω του οτι το σημα δε μετατρεπεται δις πριν προβληθει.

Ετσι βελτιστοποιουμε τη ποιοτητα απεικονισης.

Στις οθονες που μπορουν να παρουν ηχο απο το HDMI (και στις καρτες γραφικων που μπορουν να δωσουν), τοτε το οτι δε θα εχουμε εξτρά καλωδιο ηχου ειναι ενα επιπλεον πλεονεκτημα.

Οπως και παραπανω, αναλογα τον εκαστοτε συνδυασμο vga-τηλεορασης-ποιοτητας καλωδιου dsub/hdmi, μπορει να δουμε απο μηδαμινες εως τεραστιες διαφορες. Με το HDMI ομως ξερουμε οτι αυτο που βλεπουμε ειναι το βελτιστο δυνατο.

Οσο για το αν θα βελτιωθει η ποιοτητα απεικονισης σε divx, αυτο μονο ως ποντιακο μπορω να το εκλαβω. Εφοσον τα divx ειναι απωλεστικος τροπος συμπιεσης, και το μεγεθος καθε ταινιας ειναι μονο το 1/4 ή το 1/5 της αρχικης, τοτε προφανως για την μετρια-κακη-αισχρη μερικες φορες ποιοτητα ευθυνεται το divx και οχι ο τροπος συνδεσης με τη τηλεοραση, συνεπως η μονη διαφορα που πιθανον να δουμε εγγειται στο πλαισιο της γενικης αυξησης της ευκρινειας απο τη συνδεση d-sub στη συνδεση HDMI, η οποια λεω για τριτη φορα οτι μπορει να ειναι απο μηδαμινη εως τεραστια.

Και δυο ακομη σχολια:

1) Δε σε βλεπω και πολυ δυσαρεστημενο με τη ποιοτητα που εχεις τωρα με το dsub στη τηλεοραση σου. Αρα μαλλον για μικροδιαφορες θα μιλαμε. (ή μπορει απλα να μη ξερεις τι ειναι "τελεια ευκρινεια" :P )

2) Οχι το DVI ειναι μεν καλυτερο, αλλα δε πρεπει να ειναι αυτοσκοπος. Κι εγω μια 19" TFT εχω, και τη δουλευω σε εναν υπολογιστη με DVI και σε αλλον με d-sub και δε βλεπω καμια ουσιαστικη διαφορά. Μεγαλες διαφορες παρατηρουνται συνηθως σε μεγαλυτερες οθονες (π.χ. 22" wide ή παραπανω) και σε συνδεσεις d-sub/dvi σε παλιες καρτες γραφικων.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη φιλε μου αλλα δινεις την εντυπωση οτι δεν διαβαζεις τα pοsts μου αλλα θες μονο να πεις μια στανταρ θεωρια.

Αυτα που γραφεις στο 1) εχουν διασαφηνιστει, για ποιο λογο τα επανελαβες??

Επανελαβες λοιπον πραγματα που δεν ρωτησα και αγνοησες πραγματα που ρωτησα!

- Λοιπον, οσο αφορα τη συνδεση με οθονη υπολογιστη αυτο που διερωτηθηκα ειναι γιατι υπαρχουν monitors με hdmi υποδοχη απ τη στιγμη που δεν υπαρχει διαφορά απ το hdmi(δινοντας μόνος μου μια πιθανη απαντηση).

Για τη συνδεση με το monitor της δουλειας μου και το αν αξιζει να παρω και να βαλω καρτα με dvi δεν ειπες τιποτα.

Τελος σημειωνω οτι το pc monitor μου ειναι 22'', η καρτα γραφικων καινουργια, το pc monitor της δουλειας ειναι tft 19'' μη wide.

- Οσο αφορα τωρα τη συνδεση με τηλεοραση, καταρχην να σημειωσω οτι η τηλεοραση μου ειναι lcd 32'' με hdmi υποδοχη στα 1366X768, δηλ. οχι full hd. Eιναι συνδεδεμενη αυτη τη στιγμη με υπολογιστη μεσω d-sub. Η καρτα δεν εχει hdmi και σε ρωτησα αν αξιζει να παρω μια καρτα σαν αυτη στο link που σου εβαλα. Η ερωτηση αυτη ειναι ουσιωδης για μενα αλλα την προσπερασες για να πεις παλι τη γνωστη θεωρια. Μηπως θα πρεπε να περασουμε στην πραξη? Καλη η θεωρια αλλα καποια στιγμη πρεπει να την υλοποιησουμε:)

Οσο για το αν θα βελτιωθει η ποιοτητα απεικονισης σε divx, αυτο μονο ως ποντιακο μπορω να το εκλαβω.

Aυτο σκεφτηκα κι εγω, εφοσον λοιπον με επιβεβαιωνεις και αφου οπως καταλαβαινεις μόνο τετοια αρχεια θα παρακολουθω στη TV(αρχεια τα οποια κατεβαζω απ το net με το ιδιο pc) μηπως τελικα ειναι περιττο να ασχολουμε με hdmi?

Δε σε βλεπω και πολυ δυσαρεστημενο με τη ποιοτητα που εχεις τωρα με το dsub στη τηλεοραση σου. Αρα μαλλον για μικροδιαφορες θα μιλαμε. (ή μπορει απλα να μη ξερεις τι ειναι "τελεια ευκρινεια"

Φυσικα, κανεις δεν μπορει να ξερει αν δεν δει κατι κι απ τη μια κι απ την αλλη;)

Kαι τελος επαναλαμβανω τη προηγουμενη τελ. ερωτηση ελπιζοντας αυτη τη φορα να απαντηθει γιατι ειναι σημαντικη:

Εαν προβαλλω μια hd ταινια (στη τηλεοραση μεσω υπολογιστη μιλαμε παντα) εχει σημασια αν η συνδεση ειναι με d-sub/dvi/hdmi?

Link to comment
Share on other sites

1)Λοιπον, οσο αφορα τη συνδεση με οθονη υπολογιστη αυτο που διερωτηθηκα ειναι γιατι υπαρχουν monitors με hdmi υποδοχη απ τη στιγμη που δεν υπαρχει διαφορά απ το hdmi(δινοντας μόνος μου μια πιθανη απαντηση).

2)Για τη συνδεση με το monitor της δουλειας μου και το αν αξιζει να παρω και να βαλω καρτα με dvi δεν ειπες τιποτα.

3)Εαν προβαλλω μια hd ταινια (στη τηλεοραση μεσω υπολογιστη μιλαμε παντα) εχει σημασια αν η συνδεση ειναι με d-sub/dvi/hdmi?

Εκανα μια αριθμιση στο quoted post σου και απανταω.

1) Σου απαντησα. Το HDMI ειναι πιο νεο προτυπο αρα πιο "technology fancy". Επειδη ειναι ουσιαστικα το ιδιο με το DVI (και σε κοστος υλοποιησης), εχουν αρχισει και το προτιμουν. Χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι το DVI χειροτερο.

Συν οτι σε οθονες με ηχεια βολευει περισσοτερο.

2) Σε μη wide οθονη 19" με DVI (αρα σα τη δικια μου :P ), οι διαφορες απο το dsub στο DVI ειναι απειροελαχιστες. Δε συμφερει κατα την αποψη μου να αλλαξεις καρτα γραφικων για αυτο το λογο. Αν ειχε DVI η υπαρχουσα, θα συμφερε να αγορασεις απλα ενα καλωδιακι.

3) Εχει σημασια να ειναι ψηφιακη η συνδεση (δηλαδη DVI ή HDMI), γιατι τοτε ξερεις οτι εκμεταλλευεσαι τα μεγιστα. Εφοσον η καρτα γραφικων στο σπιτι σου (οπως και ολες οι καρτες των τελευταιων ετων) δινει DVI, δεν υπαρχει λογος να παρεις νεα καρτα μονο και μονο για το HDMI. Μπορεις μεσω καλωδιου-μετατροπεα (π.χ.) να συνδεσεις τη τηλεοραση σου με ψηφιακο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Ok, η κατασταση μοιαζει να ξεκαθαριζει, για τη τηλεοραση μου λες οτι δε χρειαζεται να βαλω καρτα με hdmi, αρκει ενα καλωδιο dvi-hdmi. Aπ αυτο το καλωδιο θα περναει και ηχος, οποτε ξεφορτωνομαι το mini jack?

Σχετικα με το pc της δουλειας, μου λες οτι επειδη η οθονη δεν ειναι wide δεν χρειαζεται ψηφιακη συνδεση... Δηλαδη η ψηφιακη συνδεση ταιριαζει μόνο σε wide οθονες? Δεν αξιζει το κοπο να βαλω ουτε αυτη τη φτηνη καρτα που εδειξα, ουτε μια ακριβοτερη?

Περναω πολυ ωρα στην οθονη αυτη και απεικονιζονται κυριως γραμματα και γραφηματα, εισαι σιγουρος οτι η ψηφιακη/dvi συνδεση δε προσφερει τιποτα και ειναι ιδια με τη d-sub? Δεν προσφερει στη καλυτερη απεικονιση των γραμματων?

Και μια ερωτηση που σκεφτηκα τωρα, επειδη εχω μια μητρικη που εχει vga οn board(και το pc της δουλειας onboard εχει btw), μπορω να συνδεσω το monitor στη dvi της μητρικης, μπορω και στη dvi της pci-e καρτας. Ποιος απ τους δυο ειναι ο καλυτερος τροπος συνδεσης?

Επισης, στο manual της μητρικης εχει μια παραγραφο υπο τον τιτλο "HDMI Audio Function Operation Guide" και περιλαμβανει οδηγιες πως να το ρυθμισεις στο bios και μετα να εγκαταστησεις τον <OnBoard HDMI HD Audio Driver> απ το cd-rom της μητρικης. Επισης και το DriverAgent μου λεει οτι οτι θελει update το <Αudio Device on High Definition Audio Bus>. Εφοσον δε χρησιμοποιιω την hdmi θυρα ολα αυτα δεν με αφορουν?

Link to comment
Share on other sites

1)Ok, η κατασταση μοιαζει να ξεκαθαριζει, για τη τηλεοραση μου λες οτι δε χρειαζεται να βαλω καρτα με hdmi, αρκει ενα καλωδιο dvi-hdmi. Aπ αυτο το καλωδιο θα περναει και ηχος, οποτε ξεφορτωνομαι το mini jack?

2)Σχετικα με το pc της δουλειας, μου λες οτι επειδη η οθονη δεν ειναι wide δεν χρειαζεται ψηφιακη συνδεση... Δηλαδη η ψηφιακη συνδεση ταιριαζει μόνο σε wide οθονες? Δεν αξιζει το κοπο να βαλω ουτε αυτη τη φτηνη καρτα που εδειξα, ουτε μια ακριβοτερη?

Περναω πολυ ωρα στην οθονη αυτη και απεικονιζονται κυριως γραμματα και γραφηματα, εισαι σιγουρος οτι η ψηφιακη/dvi συνδεση δε προσφερει τιποτα και ειναι ιδια με τη d-sub? Δεν προσφερει στη καλυτερη απεικονιση των γραμματων?

3)Και μια ερωτηση που σκεφτηκα τωρα, επειδη εχω μια μητρικη που εχει vga οn board(και το pc της δουλειας onboard εχει btw), μπορω να συνδεσω το monitor στη dvi της μητρικης, μπορω και στη dvi της pci-e καρτας. Ποιος απ τους δυο ειναι ο καλυτερος τροπος συνδεσης?

4)Επισης, στο manual της μητρικης εχει μια παραγραφο υπο τον τιτλο "HDMI Audio Function Operation Guide" και περιλαμβανει οδηγιες πως να το ρυθμισεις στο bios και μετα να εγκαταστησεις τον <OnBoard HDMI HD Audio Driver> απ το cd-rom της μητρικης. Επισης και το DriverAgent μου λεει οτι οτι θελει update το <Αudio Device on High Definition Audio Bus>. Εφοσον δε χρησιμοποιιω την hdmi θυρα ολα αυτα δεν με αφορουν?

Σου ξαναεκανα αριθμιση στο quoted post σου και απαντω:

1)Αν η καρτα σου μπορει απο το DVI της να μεταφερει ηχο (καποιες ατι μπορουν), και η οθονη σου να δεχτει ηχο απο το HDMI της, τοτε μαλλον θα ξεφορτωθεις το καλωδιακι ηχου. Παρολ αυτα, μονο HDMI-HDMI συνδεση εγγυαται τη μεταφορα ηχου.

2)Οχι δεν εχει να κανει με το wide ή οχι, απλα μη wide οθονες εβγαιναν εως 19" για τον πολυ κοσμο. Οι 19" εχουν αναλυση 1280x1024, ογκο δεδομενων τον οποιο με ευκολια χειριζεται το dsub. Αν στο συγκεκριμενο δικο σου συνδυασμο αλλαζει κατι με το DVI δε μπορει κανεις να το ξερει αν δε δοκιμασει.

3)Αφου εχεις εξωτερικη καρτα γραφικων, θα ηταν βλακεια να συνδεσεις με το DVI της onboard, καθως κατα 99,99% η εξωτερικη καρτα ειναι δυνατοτερη. (σιγουρα δε ξερουμε, εκτος αν γραψεις μοντελο καρτας γραφικων και μητρικης).

4)Νομιζω πως οχι.

Link to comment
Share on other sites

3) Ξεχασα να πω οτι δεν μιλαμε για games. Aπλη χρηση.

4) Στο device manager ομως ειναι με κιτρινο χρωμα και θαυμαστικο. Εντω μεταξυ εβαλα στο wizard το cd-rom της μητρικης και διαβασε, αλλα τελικα μου ειπε οτι δεν βρηκε τον καταλληλο driver. Tωρα τo device manager εγινε πιο συγκεκριμενο: Μου εχει με κιτρινο θαυμαστικο το <ATI HDMΙ Audio>. Μα αφου δεν χρησιμοποιω αυτη τη συσκευη, γιατι μου την εχει με θαυμαστικο?

H καρτα παρεχει και ηχο μεσω της HDMI θυρας? Ωστοσο εγω χρησιμοποιω μια pci καρτα ηχου Soundblaster.

Nα αγνοησω το θαυμαστικο?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now