MetallicGR

Ο Limited edition επεξεργαστής Core i9-9900KS της Intel κυκλοφορεί

Recommended Posts

Η εταιρία αντιτάσσεται της AMD με μια νέα οκταπύρηνη πρόταση και σύμφωνα με την Intel πρόκειται για τον 'καλύτερο Gaming Επεξεργαστή'.

 

Ο 9900KS είναι επί της ουσίας ο ίδιος επεξεργαστής με τον 9900K που κυκλοφορεί εδώ και αρκετό καιρό στην αγορά, ωστόσο το συγκεκριμένο μοντέλο αφήνει το TDP να σκαρφαλώσει στα 127W έναντι των 95W του αρχικού μοντέλου ενώ οι συχνότητες σε πλήρες φορτίο αγγίζουν τα 5GHz σε όλους τους πυρήνες, κάτι που αυξάνει μαζί με το θερμικό output και τη κατανάλωση του συστήματος.

 

Ο επεξεργαστής χρησιμοποιεί την ίδια Coffee Lake αρχιτεκτονική και κατασκευάζεται στη λιθογραφία των 14nm της Intel αποτελώντας έτσι ένα τελευταίο 'οχυρό' ενάντια στη Zen 2 γενιά επεξεργαστών της AMD που κερδίζει σταθερά έδαφος στην αγορά. Εκτός αυτών, το CPU θα πωλείται με ένα έτος εγγύησης και η προτεινόμενη τιμή του θα ξεκινά από τα $513, ενώ όπως αναφέρεται θα βρίσκεται σε περιορισμένους αριθμούς στην αγορά, λόγω προφανώς της διαδικασίας του binning που απαιτείται για την διασφάλιση του σταθερού boost clock κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες.

 

 

 

28092836871s.jpg.e968b467ea81ee4e2361a0d6d640284f.jpg

 

 

 

Πηγή.

Βρείτε μας στα Social: fb.jpgtwitter.jpginsta.jpgyt.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με τη βιβλιοθήκη των games, ποια προτιμούν τετρακάναλο ελεγκτή μνημών και ποια δικάναλο. Εκεί θα κερδίσει το CPU με το χαμηλότερο latency - συν τη συχνότητα του uncore που έχω την εντύπωση ότι είναι μεγαλύτερη στον 9900KS. Οπότε πιστεύω ότι θα κερδίσει ο 9900KS σε αυτή τη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2019 at 10:06 AM, MetallicGR said:

Ανάλογα με τη βιβλιοθήκη των games, ποια προτιμούν τετρακάναλο ελεγκτή μνημών και ποια δικάναλο. Εκεί θα κερδίσει το CPU με το χαμηλότερο latency - συν τη συχνότητα του uncore που έχω την εντύπωση ότι είναι μεγαλύτερη στον 9900KS. Οπότε πιστεύω ότι θα κερδίσει ο 9900KS σε αυτή τη περίπτωση.

Έχουμε παιχνίδια στην αγορά που επωφελούνται σημαντικά από τετρακαναλο ελεγκτή μνήμης;

Που να δίνουν ένα σημαντικό boost όμως, όχι απλά το "κάτι" παραπάνω.

Edited by ChameZX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2019 at 12:01 PM, ChameZX said:

Έχουμε παιχνίδια στην αγορά που επωφελούνται σημαντικά από τετρακαναλο ελεγκτή μνήμης;

Που να δίνουν ένα σημαντικό boots όμως, όχι απλά το "κάτι" παραπάνω.

Boost μπορεί, μπότες όμως όχι ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, STORM1978 said:

Boost μπορεί, μπότες όμως όχι ?

Το διόρθωσα, ευχαριστώ.

Αλλά παρ όλα αυτά το ερώτημά μου μένει αναπάντητο. Υπάρχει κάποιο παιχνίδι, γνωρίζεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ChameZX said:

Το διόρθωσα, ευχαριστώ.

 

Αλλά παρ όλα αυτά το ερώτημά μου μένει αναπάντητο. Υπάρχει κάποιο παιχνίδι, γνωρίζεις;

 

Δεν γνωρίζω κάποιο συγκεκριμένο όχι, αλλά δεν νομίζω και να κάνει τέτοια διαφορά στα παιχνίδια (εκτός από τίποτα στρατηγικής με τεράστιους αριθμούς παικτών/npc's ταυτόχρονα στην οθόνη) παρά σε multimedia / editting / production  εφαρμογές και εκεί τα βρίσκει πολύ σκούρα ο 9900KS. 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, ChameZX said:

Αλλά παρ όλα αυτά το ερώτημά μου μένει αναπάντητο. Υπάρχει κάποιο παιχνίδι, γνωρίζεις; 

 

 

Δεν ξέρω αν την πρώτη περίπτωση μπορούμε να τη δούμε σαν dual channel.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@ChameZX Τα θετικά του quad channel δεν είναι μόνο το bandwidth. Όσα games θέλουν να γράφουν συχνά στη RAM (λίγα) θα επωφεληθούν προφανώς όμως τη μεγαλύτερη διαφορά θα τη δουν όταν το παιχνίδι θα ξεκινήσει να χρησιμοποιεί και περισσότερους πυρήνες. Το GTA το κάνει γιαυτό και έχει τη διαφορά που βλέπουμε στο CPU usage στο OSD και επειδή εξαρτάται αρκετά από το CPU βλέπουμε και την αύξηση στα FPS. Το ίδιο πεεεεερίπου ισχύει και στις κάρτες γραφικών με το bus width.

 

Τώρα στο 'σημαντικά' και το 'κάτι παραπάνω'. Το quad channel κατατάσσεται (για μένα) στη κατηγορία 'κάτι παραπάνω'. Είναι κάπως σαν το SLI, δεν είναι στάνταρ ότι θα έχεις πολύ υψηλότερες επιδόσεις γιατί είναι κάτι niche. Παίζει η HEDT σε σχέση με τις υπόλοιπες κατηγορίες να είναι το 2-3% της αγοράς αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε ότι Memory Bandwidth καταναλώνουν και οι συσκευές (πχ Network, SSDs κτλ) μέσω DMA. Πχ αν το ethernet τερματίζει το 10GBit τότε καταναλώνει αρκετό memory bandwidth ακόμα και αν ο επεξεργαστής δεν κάνει τίποτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για το fallout 4 έχω δει ότι η ταχύτητα των μνημών αυξάνει τα frames. Δεν έχω βρει κάπου σύγκριση dual vs quad channel για να δούμε τι γίνεται με το bandwidth, αλλά για να μην υπάρχει μάλλον δεν υπήρχε κάτι το αξιόλογο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now