Salman

Προβλημα με τροφοδοτικο?

Recommended Posts

Καλημερα

Προχτες το βραδυ επαιζα στο pc μου βαρεθηκα καποια στιγμη και το εκλεισα και επεσα για υπνο,εκλεισε κανονικα.

Το πρωι που σηκωθηκα ειδα οτι ειχε πεσει ο γενικος,σηκωνω τον γενικο παω να ανοιξω το pc αλλα το pc μου ειναι εντελως νεκρο.

Εβγαλα εξω το τροφοδοτικο το δοκιμασα προχειρα σε αλλο pc αλλα δεν δουλευει ειναι νεκρο,εβγαλα οτι υπαρχει εξω απο το κουτι με μεγεθυντικο φακο μηπως κατι

εχει βραχυκυκλωσει πανω στη μητρικη δεν βλεπω κατι καμενο φουσκωμενο mosfet πυκνωτη vrm.Tα ιδια υσχυουν και για το τροφοδοτικο,δεν φαινεται κατι καμενο καθως το ανοιξα..

Τα πολυμπριζο μου ειναι οκ apc,Να πω οτι το τροφοδοτικο μου ειναι αγορασμενο απο το 2010 ισως τα εφαγε τα ψωμια του,ειχε 7 χρονια εγγυηση.

Προσπαθω να καταλαβω τι μπορει να φταιει και εριξε τον γενικο,αλλα δεν βγαζω ακρη.Εχω παραγγειλει νεο τροφοδοτικο και περιμενω.

Ευχαριστω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πιο απλό τεστ είναι να  βραχυκυκλωσεις το πράσινο και το μαύρο του 24pin της ΜΒ. Αν δε δουλεύει το Φουρφουρά, τότε το PSU  έχει πρόβλημα. Αν δουλεύει βέβαια δε σημαίνει ότι είναι και εντάξει. Απλά με αυτόν τον τρόπο μπορείς να δεις ενδεχόμενο πρόβλημα. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα συνδετήρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, stavros said:

Το πιο απλό τεστ είναι να  βραχυκυκλωσεις το πράσινο και το μαύρο του 24pin της ΜΒ. Αν δε δουλεύει το Φουρφουρά, τότε το PSU  έχει πρόβλημα. Αν δουλεύει βέβαια δε σημαίνει ότι είναι και εντάξει. Απλά με αυτόν τον τρόπο μπορείς να δεις ενδεχόμενο πρόβλημα. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα συνδετήρα.

 

Σταυρο ευχαριστω,Το εχω δοκιμασει αυτο χτες μαζι με συνδετηρα και και ενα fan δεν δουλεψε,δοκιμασα το τροφοδοτικο και σε αλλο pc τα ιδια..Πλεον ειμαι σιγουρος οτι το τροφοδοτικο ειναι νεκρο απλα αυτο που με φοβιζει ειναι οτι επεσε ο γενικος και δεν ξερω αν το τροφοδοτικο ηταν η αιτια η την μητρικη.

Εχω παραγειλει ενα Seasonic prime titanium και φοβαμαι μην το καψω και αυτο..θελω να πιστευω οτι ο γενικος επεσε απο το τροφοδοτικο.

Edited by Salman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2019 at 3:08 PM, stavros said:

Αν δουλεύει βέβαια δε σημαίνει ότι είναι και εντάξει.

 

Αυτό πρέπει να κρατήσεις @Salman . Είναι πιθανό η μητρική να ενεργοποιεί κάποια προστασία του τροφοδοτικού και να κλείνει. Βέβαια το ότι το έκανε εν μια νυκτί (κυριολεκτικά!) είναι κάτι που δε θυμάμαι να έχω συναντήσει. Σε κάθε περίπτωση θα δοκίμαζα και ένα BIOS reset.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MetallicGR said:

 

Αυτό πρέπει να κρατήσεις @Salman . Είναι πιθανό η μητρική να ενεργοποιεί κάποια προστασία του τροφοδοτικού και να κλείνει. Βέβαια το ότι το έκανε εν μια νυκτί (κυριολεκτικά!) είναι κάτι που δε θυμάμαι να έχω συναντήσει. Σε κάθε περίπτωση θα δοκίμαζα και ένα BIOS reset.

 

Metallic ευχαριστω.Ναι εχω βγαλει και την μπαταρια της μητρικης,Μακαρι η μητρικη να ενεργοποιησε το anti-surge βεβαια δεν ειμαι σιγουρος αν αυτο ηταν on στα default δεν ειχα δωσει σημασια,μπορει να χρειαζεται να το ενεργοποιησεις manual δεν ειμαι 100% σιγουρος,μακαρι να ειναι στο on.

Πραγματικα και εμενα δεν μου εχει ξανατυχει τετοια περιπτωση,δεν ειχε δειξει κανενα σημαδι το τροφοδοτικο οτι κατι τρεχει,ετσι στα καλα καθουμενα νεκρο...!Περιμενω το καινουργιο και βλεπουμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Το antisurge είναι κάποιο από τα features της μητρικής σωστά; Εγώ λέω και για τα υπόλοιπα, κυρίως το over current που μπορεί να κάνει sense μέσω του 24-Pin στη μητρική.

 

Αυτό που μου έχει τύχει είναι να θέλει να μπει πρώτα το PSU στη πρίζα χωρίς το 24-pin και στη συνέχεια να το βάλω και να κάνω post.

 

Όπως και να χει άστο στην άκρη αν δε πρόκειται να το πειράξεις άλλο και περίμενε το νέο τροφοδοτικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικα το συγκεκριμενο τροφοδοτικο εχει 4 OVP UVP OCP και SCP.

To δευτερο που λες δεν το ηξερα οτι μπορει να συμβει και σ'ευχαριστω για την πληροφορια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now