MetallicGR

Ο Intel Core i9 10900K βλέπει τα φώτα της δημοσιότητας

Recommended Posts

Ίσως η τελευταία σειρά επεξεργαστών που θα κυκλοφορήσει στα 14nm ετοιμάζεται να βγει στην αγορά.

 

Διαρροές που ήρθαν στο φως μέσω Twitter δείχνουν το ακυκλοφόρητο chip στη βάση δεδομένων της UL (πρώην Futuremark) στο benchmark 3DMark να φέρει χρονισμούς 3.7GHz για το base clock και τα 5.1GHz σε Turbo Boost ενσωματώνοντας 10 πυρήνες, ένας αριθμός που θα περάσει στη mainstream αγορά από το 2020 για την εταιρία. Ο i9-10900K θα αντικαταστήσει έτσι τον 8-πύρηνο i9 9900K και θα τοποθετείται στο νέο socket LGA 1200 κάτι που σημαίνει και νέες μητρικές για όσους σκοπεύουν να αναβαθμίσουν.

 

Τελευταία φορά που ακούσαμε για το chip ήταν πριν μερικές εβδομάδες, όταν πληροφορίες από τη CES ανέφεραν πως η κατανάλωσή του ξεπερνάει τα όρια που έχει θέσει η Intel και ίσως είναι ένας από τους λόγους της καθυστέρησης όλου του lineup. Οι Comet Lake, όπως θα ονομάζεται η νέα γενιά επεξεργαστών θα έρθει στην αγορά μέχρι τις αρχές καλοκαιριού όπως δηλώνουν μερικές πηγές, πολύ νωρίτερα από το Φθινόπωρο - που είναι παραδοσιακά η εποχή που κυκλοφορούν νέα CPUs από την Intel - και αυτό ίσως λόγω της αυξημένης πίεσης που δέχεται αυτή τη στιγμή από την AMD.

 

 

 

67342800_intel10thgencpubadge.jpg.98b17734cae6a98dbc33354b334b8d4f.jpg

 

dokEfHVgFdQ93ZAkMSFDBM.jpg.f743c8510c56bbd53c5ce10daef3d0a9.jpg

 

 

 

Πηγή.

Βρείτε μας στα Social: fb.jpgtwitter.jpginsta.jpgyt.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι θα κατατροπώσει την AMD με αυτό το μεγαθύριο 😂
Νομίζω πως ο μόνος λόγος ύπαρξης του θα είναι οι die-hard intel fans. 
Ειδικά με τους Zen 3 στον ορίζοντα, δεν νομίζω πως η Intel θα έχει κάτι να δείξει στην αγορά των desktop φέτος.  

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now