Recommended Posts

Όχι το είπα γενικότερα, γιατί χωρίς memset είναι και του Γρηγόρη και του Γιώργου τα score :) Αλλά ok δικαιολογείστε όλοι :T: Next time όμως :P

Κίμωνα, μου δημιουργήθηκε απορία βλέποντας τα post εσένα και του gor gor εδώ. Τί εννοείτε "πολύ γερά νεύρα", για ποιο λόγο ζορίζει τόσο πολύ ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να φας κάποια ώρα να βρεις τις ρυθμίσεις, ειδικά το ΝΒ frequency που εκεί βρίσκεται όλη η δύναμη των PhenomII. Και μετά πρέπει να περιμένεις από 17 μέχρι 19 λεπτά για να ολοκληρώσεις ένα run και να δεις τι να αλλάξεις.

Αν είναι να τρέχεις επεξεργαστή στα 3,9GHz και να περιμένεις σχεδόν ολόκληρα 20λεπτα προκειμένου να βγάλεις συμπεράσματα... Ζήσε Μάη μου....

Πόσα run να αντέξεις;;; Ε, κάποια στιγμή σου σπάνε τα νεύρα...:stars::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τρομερα παντως Κιμωνα εσυ στα 3,9 εγω στα 3,4 και κανω τον ιδιο χρονο με εσενα, εχοντας διπλοπυρηνο Celeron

Ε, ναι ρε. Είναι χιλιοσυζητημένο το θέμα AMD/Intel και SPi. Εσύ άστα αυτά και ψάξε να βρεις εισιτήρια για το F4. Όχι μέσα στους κάφρους!!! Κυριλέ πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ άστα αυτά και ψάξε να βρεις εισιτήρια για το F4. Όχι μέσα στους κάφρους!!! Κυριλέ πράγματα.

Εσυ πρπει να βρεις μετα απο αυτο που μου εχεις δειξει....Ψηνεσαι να παμε?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να φας κάποια ώρα να βρεις τις ρυθμίσεις, ειδικά το ΝΒ frequency που εκεί βρίσκεται όλη η δύναμη των PhenomII. Και μετά πρέπει να περιμένεις από 17 μέχρι 19 λεπτά για να ολοκληρώσεις ένα run και να δεις τι να αλλάξεις.

Αν είναι να τρέχεις επεξεργαστή στα 3,9GHz και να περιμένεις σχεδόν ολόκληρα 20λεπτα προκειμένου να βγάλεις συμπεράσματα... Ζήσε Μάη μου....

Πόσα run να αντέξεις;;; Ε, κάποια στιγμή σου σπάνε τα νεύρα...:stars::hehe:

Καταλαβαίνω έχεις δίκιο, αν και το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό, αφού έχει να κάνει με το χρόνο που θέλει / μπορεί να σπαταλήσει ο καθένας για tweaking. Ας πούμε εγώ τα βασικά tweaks που ξέρω σήμερα τα είχα εφαρμόσει αρχικά σε ένα σύστημα P4 3GHz Northwood @ 3.3GHz :P Φαντάσου μετά από πόσες προσπάθειες έπεσα από ~39m20sec στα 36m29sec (αυτά όταν πρωτοέμαθα τα βασικά: LSC = 1, SuperPi Real Time Priority, Fresh 165MB Win XP + SP2 nLited Installation, 640MB MaxMem, 4096MB CopyWaza C:\ ---> D:\ ---> D:\) ... Είμαι περίεργος πάντως να δω, που θα παίξω περίπου με όλα όλα τα tweaks.

Link to comment
Share on other sites

To cleaner του ακατανόμαστου το έχεις δοκιμάσει μετά από OS εγκατάσταση; Και γιατί ΧΡ και όχι Server2003;;; Δοκίμασα την ΧΡ έκδοση του eva2000, δοκίμασα άλλη μια πολύ καλή ΧΡ έκδοση φίλου και μια χάλια Server2003 και πάντα στα Server2003 τρέχει πιο γρήγορα το SPi32M.

To είχα δοκιμάσει με το Χ48, με Χ58 και τώρα με το 790 και τον AMD και πάντα ήταν πιο γρήγορα τα 2003.

Link to comment
Share on other sites

To Clean Button από το OCX SPi Tweaker κάνει το 95% της δουλειάς που έκανε το OPB cleaner. Το είχα αλλά το έχασα έπειτα από format ... όμως από τότε δεν το ξανάψαξα γιατί και το Tweaker την ίδια δουλειά κάνει :T:

Tα Server 2003 standard edition τα έχω εδώ και θα τα δοκιμάσω σύντομα (όταν έρθει cpu). Θα εγκαταστήσω μισό και το ERAM 211 (Japan :P) γιατί θέλω να δω οπωσδήποτε κάτι. Γενικά θέλω να δοκιμάσω πολλά πράγματα και στην 85άρα XP μου και σε μια καλή nLited Sever 2k3 που πιστεύω θα φτιάξω :) Γιατί αυτό με το γρήγορο initial value π.χ. αν σας δείξω δύο runs θα τα παίξετε (όχι από εμένα). Απλά δεν θέλω να βγάλω συμπεράσματα πριν παίξω ο ίδιος ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά σε αυτά τα 2 runs, είναι από το φιλαράκι τον Stephan :)

Σας διαβεβαιώ ότι τα tweaks που χρησιμοποιήθηκαν αλλά και η διαδικασία με την οποία έγινε το κάθε run ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙΔΙΑ ;) Μόνο ένα tweak αλλάζει ... μακάρι να δω ότι δουλεύει κανονικά και ο ίδιος, απλά πρέπει να το κάνω με XP εγκατάσταση ... :) Σε Vista πάντως που το δοκίμασα δεν πιάνει ...

240017m22813hyperhorn90.jpg

240017m18812hyperhorn90.jpg

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

To λειτουργικό μου είναι αυτό μωρή μουσίτσα ? :P Βάλε τις μνήμες σε dual channel (δεν μπορεί, ψάξε εκεί λιγάκι το bios όλο και κάτι θα καταφέρεις), πέσε 5MHz κάτω και ξανα-τρέξε το ;)

Link to comment
Share on other sites

Το εχω τρεξει μωρη κρητικια 9mhz κάτω ..... αλλά έχω κάνει βλάκεια στο screenshot :D Αν θελετε το ανεβαζω να παρουμε μια γευση.

Θα ψαξω αλλα δεν γινεται την μια να μου βλεπει και τα 6 και την αλλη 4?

Link to comment
Share on other sites

Eχω και αυτο:) Eδω ειδε και τα 6GB με αποτελεσμα ο χρονος να πεσει σαν τρελος...

ΜοS πως στο καλο σε λενε...ο Stephan απλα ετρεξε για μοστρα τα 32αρια με τον 920 στο pcgameshardware...!

74749d7870ba95cb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και τί μου το λες ? :P Λες να μην το ξέρω ? :D Αφού δεν ήταν άλλοι με i7 ακόμα ... ;)

Πάντως Χρήστο, από τα δύο που έδειξες δεν μπορώ να βάλω κανένα, γιατί λείπει το CPUTweaker :rant:

  1. SuperPi mod v1.5 xs (Μπορείτε να το βρείτε εδώ)
  2. CPU-Z (Μπορείτε να το βρείτε εδώ)
  3. MemSet ή CPU-Tweaker ή A64Tweaker - ανάλογα με το τί επεξεργαστή χρησιμοποιείτε (Μπορείτε να τα βρείτε εδώ και εδώ)
  4. Και να θυμάστε. Τιμιότητα, ειλικρίνεια, εντιμότητα ... "Ψυχρές" λέξεις για μερικούς, τρόπος ζωής για άλλους ! :T:

Link to comment
Share on other sites

Μήνυμα προς Στέλιο & Χρήστο: Βλέπω το 90MB WinXP+SP3 George_o/c XPized OS πάει καλά ε ? :D Που να ετοιμάσω και τα Server, έχει να γίνει της μουρλής ... :hehe:

Μακάρι και να μπορέσω να πάρω μία πολύ καλή Server 2003 custom κομμένη :yum: από ένα φιλαράκι από εξωτερικό, η οποία λένε πάει super ... :whistling:

Δεν θα τη δώσω, δεν θα τη δώσω ... :harhar::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now