Recommended Posts

Ότι γίνεται, γίνεται.

Καταρχάς το maxxmem δεν μου έδινε τίποτα. Δοκίμασα 2-3 διαφορετικά, όλα ήταν πάνω κάτω τα ίδια. Ελάχιστες διαφορές. Να πω την αλήθεια θα έβαζα 600 αλλά σήμερα το πρωι έληγε ο διαγωνισμός οπότε αφού είδα πως άρχισε καλά το run το άφησα να τελειώσει.

Για τα 16,18 θες πιο ψηλό uncore και crosshair 3 ;)

CW δεν έχει αυτό το run και φυσικά θα μπορούσε να έχει καλύτερα timings αλλά επειδή φοβάμαι να δώσω 1,85+ στα GTX2 τα άφησα έτσι.

Αν είχαμε καλά PSC και παίζαμε 2100+ θα γινόταν πιο εύκολα καλός χρόνος.

Σημασία έχει ότι κέρδισα στον διαγωνισμό:P

Επίσης η UD7 είναι για πέταμα lol

Link to comment
Share on other sites

Είχα να ακουμπήσω 32άρι low clock από πέρυσι τον Απρίλη :D Δεν έπαιξα με σωστό λειτουργικό, αλλά δεν πειράζει και πάλι είναι efficient το run :D

Μνήμες Kingston 4GB 2133MHz HyperX Grey Series RAM (9-11-9), οι οποίες τα πήγαν πολύ καλά! 2400MHz 9-12-7 ;) Απ' ότι φαίνεται έχουν Elpida BDBG chips.

4614f6e436519212.png

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τώρα κάνω update. Συγκέντρωσα όλα τα runs από τον Μάρτη του 2011 που έγινε το τελευταίο update, άφησα εκτός όσα δεν ακολουθούσαν τους κανονισμούς και ξεκινάω να τα περνάω στα rankings.

Άντε να βλέπουμε λίγη κίνηση πάλι στο low clock :D

Σημείωση: Σε περίπτωση που το CPU Tweaker ή το Memset δεν είναι συμβατά με την πλατφόρμα σας (πχ http://www.hwbox.gr/226028-post1106.html), το run θα θεωρείται κανονικά έγκυρο. Δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον αντικαταστάτης τους, οπότε από 'δω και στο εξής δεν απαιτούνται τα CPU Tweaker ή Memset. Ωστόσο για μεγαλύτερη ευκολία των low clock challengers και γενικότερα για future reference, ΑΝ υποστηρίζονται από την πλατφόρμα, καλό θα ήταν να τα συμπεριλαμβάνετε στο screenshot - όπως κάναμε μέχρι τώρα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Intel i7 2600Κ @ 5523.9MHz - 5.59.969 - 52x106.2 - 1133MHz 8-10-7-27 - Z77

Πριν καμμια εβδομαδα .... δοκιμαζοντας χωρις hyper .

Eδω εχω 2 dimm με BBSE & 2 dimm με PSC .

attachment.php?attachmentid=7253&stc=1&d=1333495090

Mε 2 PSC , ειναι καπου εδω ... ομως οχι με τσιτα subtimings .... και χωρις CW .

attachment.php?attachmentid=7254&stc=1&d=1333495404

Shot0142.jpg

Shot0134.jpg

Shot0142.jpg

Shot0134.jpg

Shot0142.jpg

Shot0134.jpg

Shot0142.jpg.cd2395fbcc585b2093e99cf4bbd

Shot0134.jpg.43ae309006730979f31b82b2cf9

Edited by Stelaras
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για όλα τα score που θα ακολουθήσουν από 'δω και πέρα.

Τα sub-timings θα πρέπει να περιλαμβάνονται στο screenshot είτε με AIDA64, ή με ASUS MemTweakIt, AMD OverDrive, MSI Control Center.

Δεν υπάρχει πρόβλημα όποιο κι αν χρησιμοποιείται από τα παραπάνω.

:)

Link to comment
Share on other sites

παπάδες κάνει το νέο chipset...και εμείς λιώναμε με το p67 για να παίξουν τα 4 dimm στα 101 bclk :hehe:

Δεν παιζουν ολες οι μνημες με 4 dimm σε υψηλα bclk .

Η συνεχεια με ivy ! :D

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, το καλοκαίρι που είχα τρέξει με τον 2600K στα 4GHz, τα hypers στα 2133MHz @ 7-7-7-20 1T και την Maximus, έβγαζα γύρω στα 8 λεπτά. Με waza, λειτουργικά και απ' όλα, full tweaked. Μην με ρωτήσεις χωρίς tweaks, δεν ξέρω :P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έκατσα σήμερα και χαζολογούσα και έβγαλα αυτό

caution`s SuperPi - 32M score: 16min 38sec 594ms with a A8-3870K

δοκιμάζοντας με tweaks/OSes κτλ. Για πείτε:

-από efficiency την παλεύει καθόλου;

-ένα 1Μ στα ίδια clocks που πρέπει να κινείται για να θεωρηθεί τίμιο; Και όχι ανάπηρο σαν τα δικά μου :hehe:

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

τι μου θυμισες τωρα :D τοτε παλια που μπεντσαρα και γω . αυτο το άτιμο το 32αρι κάτω απο τα 13 δεν το έριξα ποτέ. χωρις tweaks γιατι δεν έκατσα ποτε να το ψαξω .

antonis`s SuperPi - 32M score: 13min 3sec 922ms with a Core 2 Q6600 (2.4Ghz)

antonis`s SuperPi - 32M score: 16min 24sec 770ms with a Core 2 E6600 (2.4Ghz)

Edited by antonis
Link to comment
Share on other sites

Τέρας ο γερο Q :)

Απλά προς το παρόν θέλω να δω τι γίνεται από efficiency. Όχι ότι έχει και τίποτα παραπάνω με αέρα το Llano από clocks δηλαδή... απλά είπα να μαθαίνω το κατατόπια :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έκατσα σήμερα και χαζολογούσα και έβγαλα αυτό

caution`s SuperPi - 32M score: 16min 38sec 594ms with a A8-3870K

δοκιμάζοντας με tweaks/OSes κτλ. Για πείτε:

-από efficiency την παλεύει καθόλου;

-ένα 1Μ στα ίδια clocks που πρέπει να κινείται για να θεωρηθεί τίμιο; Και όχι ανάπηρο σαν τα δικά μου :hehe:

Τρέξε στα 3750MHz να το συγκρίνουμε με το δικό μου που είχα κάνει παλιά. Νομίζω σου λείπουν 10 seconds :P

4614f6e436519212.png

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να το χάνω κάπου ή δεν κατάλαβα τι λες:

Εσύ κάνεις 1019.5s με 3746MHz

εγώ κάνω 998.5s με 3903MHz

οπότε εσύ έχεις ~0,27s/MHz ενώ εγώ ~0,25 s/MHz. Έχει βάση μία τέτοια "γραμμική" προσέγγιση (ακόμα και αν παραλείπω τις μνήμες) ή όχι; Για δώστε input γιατί έχω εκείνη την αίσθηση ότι κάτι σημαντικό δεν έχω καταλάβει...

Ρωτάω δηλαδή πως θα μπορώ να κάνω μια εκτίμηση για το run, χωρίς να matchάρω τα clocks κάποιου...

edit: δεν μπορώ να το matchάρω clock to clock, άρα ναι, κάτι δεν κάνω καλά.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Τρέξε μία στα 3750MHz και πες μου πόσο βγάζεις. Το performance product σου σε σχέση με το δικό μου δείχνουν 20sec διαφορά, αλλά επειδή έχω τρέξει σε μικρότερη συχνότητα, σίγουρα είναι λιγότερο. Για αυτό σου είπα πάνω-κάτω 10 seconds :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now