Recommended Posts

Almost forgot ... Γενικά επικεντρώσου για 48άρι tRFC, PL = 7 (αν και αυτό είναι αρκετά δύσκολο στα 1800MHz+ αν δεν έχεις το σωστό kit) και tRTP = 2 ;):T: Μην τις λυπάσαι, δώσε μέχρι 2.25V :)

Χμμμ, ίσως το πρόβλημα εντοπίζεται στις μνήμες που έχεις ... Όχι απαραίτητα στην Evo, μιας και η εν λόγω μητρική έχει ακριβώς τα ίδια tight latencies με αυτά της Rampage Extreme, με την μόνη διαφορά ότι η Rampage Extreme ανεβάζει πιο πολύ τις μνήμες ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει G.Skill PC12800 με D9GTR (από τις πρώτες που βρήκαν - τις είχε ο Jody, αυτές που βγήκαν μετά είχαν D9GTS) που έπαιζαν 48άρι tRFC στα 1800MHz+. Αυτές τις έχει και ο hipro αν δεν κάνω λάθος, ίσως μπορεί να επιβεβαιώσει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που είναι πρώτος στο xs παίζει όντως με PL=7. Ίσως να έχει rampage extreme, γιατί η evo δε βλέπει να το έχει αν και όπως λες είναι ίδιες.

tRTP γίνεται 2.

Πάνω από 2,2V μου πετάει κατευθείαν not in exact round με τις corsair. Θα τρελαίνονται μάλλον

Από μνήμες έχω δοκιμάσει αυτές τις corsair και τις diablo. Πάνω κάτω πήγαν το ίδιο. Καμία δεν κατάφερε να κατεβάσει το tRFC κάτω από 55.

Όποιος γνωρίζει κάποιες καλές μνήμες ας μου πει να τις ψάξω να τις βρω.

Νομιζω μονο οι cellshock εχουν το 48αρι

Ποιες cellshock οι μπλε?

Έχω δει G.Skill PC12800 με D9GTR (από τις πρώτες που βρήκαν - τις είχε ο Jody, αυτές που βγήκαν μετά είχαν D9GTS) που έπαιζαν 48άρι tRFC στα 1800MHz+. Αυτές τις έχει και ο hipro αν δεν κάνω λάθος, ίσως μπορεί να επιβεβαιώσει.

Ξέρεις ποιος είναι ο κωδικός τους να τις ψάξω?

Link to comment
Share on other sites

Βλακεία είπα, δεν ήταν 48άρι, 58άρι είχα δει - με Crucial Ballistix PC16000 (τώρα το είδα στο xs). Αυτό που θυμάμαι για τις G.Skill με σιγουριά είναι ότι έπαιζαν στα 1110MHz+ με 8-7-6-18 1T και tRFC = 56 @ 2.15V :T:

Αυτές είναι οι G.Skill που σου λέω, βέβαια δεν ξέρω πως θα μάθουμε αν είναι GTS ή GTR: http://ncix.com/products/index.php?sku=26770&vpn=F3-12800CL7D-2GBHZ&manufacture=G.Skill#ProductDetails

Γιατί θυμάμαι τότε που μιλούσαμε με τον Jody, μου έλεγε ότι ο ίδιος έμαθε πως μόνο οι πρώτες φορούσαν GTR, από 'κει και πέρα τα περισσότερα ήταν GTS.

//ΕDIT: Ο Pastel εννοεί γενικά όλες τις GTR Cellshock, από 1600MHz μέχρι 1800MHz, είτε μιλάμε για τις απλές, είτε για τις special ;)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι δεν με κατάλαβες Χρήστο :D. Δεν μιλάω για τις απλές μπλε, μιλάω συγκεκριμένα για τις special edition μπλε με τα hand-picked D9GTR (έτσι ακριβώς έλεγε η Cellshock - όχι απλώς GTR, handpicked GTR) ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι απλες μπλε ηταν D9JNL . Οι special ηταν αλλη ιστορια .

Eπισης ... αρκετα kit απο τα μαυρα (που ειχε στειλει ο saaya προσωπικα σε κοσμο) πηγαιναν πολυ καλυτερα απο τα μπλε special.

48 trfc παιρνουν και αλλες εκτος των cellshock . Και oι corsair παιζουν με 48 . Πολυς κοσμος εχει τετοιες μνημες ... οπως και ο tsan .

Link to comment
Share on other sites

Οι special ηταν αλλη ιστορια .

Eπισης ... αρκετα kit απο τα μαυρα (που ειχε στειλει ο saaya προσωπικα σε κοσμο) πηγαιναν πολυ καλυτερα απο τα μπλε special..

Hint, hint: Μουσάτος Βάζελος, το παίζει κινέζος :D

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει σε συγκεκριμενο μοντελο των corsair η μονο σε καποια kit ?

Στα παλια (τονιζω παλια) 2x1gb 1800 v3.1 που φορουσαν d9gtr . Καποιες νεες παρτιδες 3.1 ειχαν d9gts και επαιζαν μεχρι 50+ .

Hint, hint: Μουσάτος Βάζελος, το παίζει κινέζος :D

Και αυτος στη λιστα . :)

Link to comment
Share on other sites

Στα παλια (τονιζω παλια) 2x1gb 1800 v3.1 που φορουσαν d9gtr . Καποιες νεες παρτιδες 3.1 ειχαν d9gts και επαιζαν μεχρι 50+ .

Τις dominators εννοείς ή τις xms????

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο KChris!Κανε και καλύτερο CW..και θα πέσει λίγο ακόμα :P

PS.Από Βόλο ή από Λάρισα?

Ευχαριστώ φίλε!!!!

Σπουδάζω Βόλο Μηχανικός Η/Υ, Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων και μένω Λάρισα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now