MrCatt

Enermax Liqmax ΙΙ 240 - Ανάσταση Εκ Νεκρών!

Recommended Posts

Πριν 6 μήνες, παρατήρησα ότι τα CPU  temps όταν υψηλότερα από το κανονικό. Σε εκείνο το σημείο σκέφτηκα ότι επειδή δεν καθαρίσα τo κουτί μου σχεδόν 1 χρόνο, το ψυγείο είχε πολλή σκόνη στο radiator, και μπλοκαρε την ροή αέρα. Χαμήλωσα βολτ και τη συχνότητα και οι θερμοκρασίες κατέβηκαν.

Πριν από περίπου 3 εβδομάδες, αναβαθμίσα  σε Aorus z390 pro, i5 9600k, και 16Gb G.Skill TridentZ RGB. Έτσι σκέφτηκα ότι ήταν μια καλή ευκαιρία για να καθαρίσω όλα τα εσωτερικά του pc. Αφού φύσηξα με κομπρέσορα 2HP τον υπολογιστή, έστησα το μηχάνημα. Μπαίνω στο BIOS, και βλέπω 55c Temp ... Έμφραγμα...

Σκέφτηκα σε αυτό το σημείο ότι αυτό οτι δέν εκατσε σωστά το water block πάνω στον επεξεργαστή. Το βγάζω, το ξαναβάζω, καμία αλλαγή ...

Αυτα ειναι τα temps που ειχα σε load, ακουσον-ακουσον με 1,08V στα 4,6Ghz

 

high-temps.png

Άρχισα να είμαι δύσπιστος και άρχισα να κοιτάζω γύρω από παρόμοια ζητήματα με τα Enermax AIO . Αποδείχθηκε ότι τα AIOS της Enermax τείνουν να παράγoυν πολλή διάβρωση που δεν δικαιολογείται από τη χρήση αποσταγμένου νερού. Ειδικα τα καινουρια για Thread Ripper AIOS, βγάζουν προβληματα στο 6μηνο απο οτι ειδα στο youtube. Μαλλον θα βάζουν κανα πόσιμο απο το εργοστάσιο...

Χτέςτο απόγευμα κάτι μου έλεγε μέσα μου, ότι θα έπρεπε να ανοιξω το cpu block και να το καθαρίσω, αλλά βαρέθηκα να το κάνω, και κάθισα στα αυγά μου ....

Σε εκείνη ακριβώς την φάση το AIO ψόφησε τελείως (όχι απο αστοχία αντλίας), αλλά ενώ ήταν σε κατάσταση αδράνειας, χτύπησε τους 100C και το throttling στο θεό. Έτσι δεν είχα άλλη επιλογή από το να το επισκευάσω, καθως σιγουρα δε θα προλάβαινα κανα πλαισιο ανοιχτο να παρω καποια φθηνη αερόψυξη για να μην μεινω χωρίς pc.

Αφαίρεσα την πλάκα χαλκού ξεβιδώνοντας 8 βίδες (δεν την αποσυναρμολόγησα εντελώς)

Και βρήκα αυτό μέσα...

corrosion.jpg

Δεν έχω ιδέα τι ήταν ακριβώς αυτα τα μαύρα "
συντρίμμια" . Οταν το έπιασα, ηταν σαν μαύρη άμμος ή κάτι τέτοιο. Πέρα  από αυτό, το εσωτερικό του νερού είχε ένα πράσινο-κίτρινο χρώμα.

Έτσι, έκανα τα παρακάτω:

  1. Αφαιρέσα την πλάκα χαλκού και την καθαρίσα με αντιβακτηριακό κρεμοσάπουνο χεριών Dettol χρησιμοποιώντας οδοντόβουρτσα.
  2. Άδειασα εντελώς το loop.
  3. Το γεμίσα, και το αδειασα 2 φορές με κανονικό νερό βρύσης, ωστε να καθαρίσει ολο το loop.
  4. Μετά γεμισα το loop με απεσταγμένο νερό χρησιμοποιώντας μια χοντρή σύριγγα (κοντά στα 200ml) και το ξανα άδειασα.
  5. Ξανα γέμισα το loop με απεσταγμένο νερό χρησιμοποιώντας τη σύριγγα, ενώ η φλάντζα της πλάκας χαλκού ηταν τοποθετημενη εκ νέου στο water block. Προσθέτa νερό στο κανάλι εξόδου και μετακινώντας το ψυγείο και τους σωλήνες έτσι ώστε ότι αέρας υπάρχει στο εσωτερικό να βγαίνει.
  6. Προσθέτα νερό, μέχρι η στάθμη του να καλύψει το κομματι σιλικόνης που φαινεται στην πανω φώτο, και οριακα να αγγίζει την μαυρη φλάτζα του block.
  7. Εν συνεχεία εβαλα το copper block σιγά-σιγά πιέζοντας με δύναμη, έτσι ωστε ο ογκος των fins να πιέσει μια μικρη ποσοτητα νερου να φυγει έξω, και κατα συνέπεια να μην εγκλωβιστεί αέρας μέσα.


Αφού έβαλα όλες τις βίδες στο copper plate, χρησιμοποίησα πιστολάκι μαλλιών στο καλώδιο της αντλιας, για σιγουρια.

Αφού το εγκατέστησα, έβαλα το pc μπρος.

Τα temps στο BIOS ήταν 25C!

Τελικά με αυτο το head room για overclocking, τώρα ειμαι σταθερός (μετά από 1 ώρα AIDA64 stress test), στα 5.1GHz@1.224V και οι temps δεν πέρασαν καν 70C. Οι πυρήνες έπαιζαn μεταξυ 60-68.

HW-monitor-9600k-5-1-Ghz-1-224-V.png

Εντυπωσιάστηκα πολύ με τα temps. Τολμώ να πω ότι είναι καλύτερες από όταν αγόρασα το ΑΙΟ πριν από 2,5 χρόνια.

Στο gaming, οι θερμοκρασιες κυμάινονται 41-52.

Αντιδιαβρωτικό δεν έβαλα γιατι δεν είχα...οποτε θα ξανα ανοιχτεί το loop καποια στιγμή στο μέλλον.

Εχετε να μου προτεινετε καποιο?

Edited by MrCatt
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην είναι κακή η ποιότητα του υγρού αλλά η ποιότητα των radiator/σωληνώσεων. Πολλές εταιρίες κάνουν εκπτώσεις σε αυτό το κομμάτι και το πληρώνεις κάποιες φορές ακριβά. Το πράσινο υγρό πιθανόν να είναι κάποιου είδους αντιδιαβρωτικό για το εσωτερικό οπότε δεν υπάρχει θέμα. Αν βλέπεις όμως μαζί με το νερό και αυτά τα μικρά συντρίμμια τότε κατά πάσα πιθανότητα αυτά προέρχονται από τα εσωτερικά τοιχώματα του ψυγείου - και πιο σπάνια των σωληνώσεων.

 

Το εντυπωσιακό είναι το πως ξαναγέμισες τη λούπα και σε αρκετές περιπτώσεις παίζει να είναι γρηγορότερη λύση από το να πάρεις σύριγγα! Αν κατάλαβα καλά από τα λόγια σου, τη γέμισες από τη πλευρά του waterblock σωστά;

 

Τέλος καλό και όλα καλά όμως, ο 9600K στις δόξες του. :T:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, MetallicGR said:

Αν βλέπεις όμως μαζί με το νερό και αυτά τα μικρά συντρίμμια τότε κατά πάσα πιθανότητα αυτά προέρχονται από τα εσωτερικά τοιχώματα του ψυγείου - και πιο σπάνια των σωληνώσεων.

 

Το εντυπωσιακό είναι το πως ξαναγέμισες τη λούπα και σε αρκετές περιπτώσεις παίζει να είναι γρηγορότερη λύση από το να πάρεις σύριγγα! Αν κατάλαβα καλά από τα λόγια σου, τη γέμισες από τη πλευρά του waterblock σωστά;

 

Τέλος καλό και όλα καλά όμως, ο 9600K στις δόξες του. :T:

 

Nαι απο την πλευρα του waterblock το γεμισα. Απο καποια βιντεο ειδα οτι πρεπει να εχει ενα fill port κατω απο ενα απο τα 2 bracket, αλλα δε μπορεσα να το ξεβιδωσω καθως ηταν βιδωμένο παρα πολυ σφιχτα.

Την συριγγα την χρησιμοποιησα για να βαζω νερο σιγα-σιγα και ελεγχομενα ωστε να φευγει ο αερας απο το εσωτερικο. Παντως πρεπει να ειχε και αερα ποιο πριν, καθοτι μου ειχε δωθει η εντυπωση οτι ακουγα φυσαλιδες.😩

Τωρα πλεον δεν ακουω κατι τετοιο, αρα το γεμισα σωστά. Ουτε οι ανεμιστηρες ακουγονται πλεον (Corsair ML120), και εχω βρει την υσηχία μου.

 

Σημειωτέον, οτι οι μετρησεις γιναν με το κουτι ανοιχτο, και για κακη μου τυχη 20cm  απο το pc υπαρχει καλοριφέρ, συνεπως το ambient ηταν υψηλοτερο απο το κανονικο. Πιστεω οτι οταν κλεισει το κουτι και απο κατασταθει η θερμοκρασιακη κατασταση στο εσωτερικο του, θα πεσουν τα temps κιαλλο.

 

Οσο για τα debris, πιστευω περισσοτερο οτι ειναι απο τα μαυρα tubes που έχει.

 

Τεσπα, τελος καλο ολα καλα. Ισως στο μελλον αντικαταστήσω τα tubes με αλλα νορμαλ διαφανα. Τωρα το πηρα το κολαι 😈

Edited by MrCatt
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ειχα 2 Enermax LiqTech TR4 360  με τα ιδια προβληματα σε δυο διαφορετικα συστηματα. Δυστυχώς είναι αποτυχίες. Σταθηκα και τυχερος γιατι οταν παρουσιάστηκε το πρόβλημα η Altenate δεν ειχε πλέον στοκ για να μου τις αλλάξει και η Enermax  δεν τις κατασκεύαζε πλέον....τότε διάβασα οτι ετοίμαζε τις Enermax LiqTech TR4 II RGB 360 όποτε με μια αναμονή τριών εβδομάδων μου τις ανταλλάξανε και εγω παλι τυχερος που τις πουλησα αμεσα εφοσον οπως αναφερεις και   Ειδικα τα καινουρια για Thread Ripper AIOS.

Βολεύτηκα φυσικά με 2  Cooler Master MASTERAIR MA621P TR4 ενδιαμεσα. Τωρα με ..δες το συστημα μου.

Ενδιαμεσα περασαν 2 Cooler Master Wraith Ripper, 2 ASUS ROG RYUJIN 360...αυτα με τα Asus ROG ZENITH EXTREME  X399 και τους Threadripper 1990X. Αλλαξαμε μητρικες και εκει εμφανιστικε νεο προβλημα. Τα ASUS ROG RYUJIN 360 δεν χωρουσαν πλεον στις Asus ROG ZENITH EXTREME ALPHA X399 καθως η Asus εφερε πιο κοντα τις θυρες ραμ στον επεξεργαστη. Οπως και να εχει παντως οι COOLER MASTER MasterLiquid ML360 RGB TR4 Edition ειναι προς το παρον σκυλιά.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κακές εξαιρέσεις θα πετύχεις σε κάθε εταιρία. Παίζει να έχω δει από ένα κακό batch σε κάθε εταιρία, αλλά ίσως στη περίπτωση τη enermax να ήταν πιο έντονο. Είχα μια coolermaster με αντίστοιχο πρόβλημα αλλά λόγω χρόνου δεν ασχολήθηκα. Ήθελα να κάνω το fill up με τον τρόπο που το έκανες και εσύ, από τη μεριά του block και να τη γεμίσω φουλ για να μη μείνουν φυσαλίδες στο εσωτερικό. Έ, κατέληξα με μια coolermaster v6 gt που είχα από τους παλιούς καιρούς. :hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 2/26/2020 at 2:11 AM, Farkadonitis said:

Ειχα 2 Enermax LiqTech TR4 360  με τα ιδια προβληματα σε δυο διαφορετικα συστηματα. Δυστυχώς είναι αποτυχίες. Σταθηκα και τυχερος γιατι οταν παρουσιάστηκε το πρόβλημα η Altenate δεν ειχε πλέον στοκ για να μου τις αλλάξει και η Enermax  δεν τις κατασκεύαζε πλέον....τότε διάβασα οτι ετοίμαζε τις Enermax LiqTech TR4 II RGB 360 όποτε με μια αναμονή τριών εβδομάδων μου τις ανταλλάξανε και εγω παλι τυχερος που τις πουλησα αμεσα εφοσον οπως αναφερεις και   Ειδικα τα καινουρια για Thread Ripper AIOS.

Βολεύτηκα φυσικά με 2  Cooler Master MASTERAIR MA621P TR4 ενδιαμεσα. Τωρα με ..δες το συστημα μου.

Ενδιαμεσα περασαν 2 Cooler Master Wraith Ripper, 2 ASUS ROG RYUJIN 360...αυτα με τα Asus ROG ZENITH EXTREME  X399 και τους Threadripper 1990X. Αλλαξαμε μητρικες και εκει εμφανιστικε νεο προβλημα. Τα ASUS ROG RYUJIN 360 δεν χωρουσαν πλεον στις Asus ROG ZENITH EXTREME ALPHA X399 καθως η Asus εφερε πιο κοντα τις θυρες ραμ στον επεξεργαστη. Οπως και να εχει παντως οι COOLER MASTER MasterLiquid ML360 RGB TR4 Edition ειναι προς το παρον σκυλιά.

Για τους ThreadDripper εχω δει τα βιντεο στο youtube απο τον gamernexus...

Αυτο αποδειχτηκε μεγαλυτερη αποτυχια απο το δικο μου, το δικο μου τουλαχιστον αντεξε 2 χρόνια, αυτα παιζει να θελουν συντήρηση μεσα στο 6μηνο...

Θα γουσταρα να βαλω μια Noctua, αλλα σκεφτομαι ρε γαμωτο οτι ειναι τεραστειες, θα κρυβουν σχεδόν το 45% της μητρικής, και δέν εδωσα 200 ευρω να παρω μητρικη κούκλα με rgb για να μην τα βλεπω στο τέλος:hehe:

Edited by MrCatt
  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/26/2020 at 10:17 AM, MetallicGR said:

Κακές εξαιρέσεις θα πετύχεις σε κάθε εταιρία. Παίζει να έχω δει από ένα κακό batch σε κάθε εταιρία, αλλά ίσως στη περίπτωση τη enermax να ήταν πιο έντονο. Είχα μια coolermaster με αντίστοιχο πρόβλημα αλλά λόγω χρόνου δεν ασχολήθηκα. Ήθελα να κάνω το fill up με τον τρόπο που το έκανες και εσύ, από τη μεριά του block και να τη γεμίσω φουλ για να μη μείνουν φυσαλίδες στο εσωτερικό. Έ, κατέληξα με μια coolermaster v6 gt που είχα από τους παλιούς καιρούς. :hehe:

Η περιπτωση την Εnermax πιστευω ειναι ιδιάζουσα.

 

Κατι δεν κανουν καλα στο εργοστασιο οταν τις συναρμολογουν δεν εξηγηται διαφορετικα απο την συμπεριφορά της δικιας μου.

Σε idle εχω πλεον 26-29, σε full load με AIDA64 stress cpu+fpu+cache ο θερμοτερος πυρηνας πιάνει 63C max, και ο ψυχρότερος 60C (μονο σε spikes).

Σε gaming 34-45 με αραιά spikes σε 56C.

Ανηκουστες θερμοκρασιες για μια cpu στα 5,1Ghz που ψήχεται με AIO. Αυτο πιστευω οφειλεται στα αρκετά ψηλα fins του copper plate, που ειναι ψηλοτερα απο υλοποιήσεις της NZXT και Corsair πχ.

 

Αυτο πιστευω ειναι και το κρισιμότερο κομμάτι μιας υδροψυξης, καθως οτι ψυγειο και να βαλεις, αν δεν στειλει το μαξιμουμ της θερμότητας το copper plate, είναι δώρον αδωρον.

Edited by MrCatt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MrCatt said:

Θα γουσταρα να βαλω μια Noctua, αλλα σκεφτομαι ρε γαμωτο οτι ειναι τεραστειες, θα κρυβουν σχεδόν το 45% της μητρικής, και δέν εδωσα 200 ευρω να παρω μητρικη κούκλα με rgb για να μην τα βλεπω στο τέλος:hehe:

Δεν θα το μετανιώσεις όμως...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stavros said:

Αν αλλάξεις τους σωλήνες κάνε τον κόπο να βάλεις και ένα reservoir, νομίζω θα έχεις ευκολότερη συντήρηση και καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα.

Κατι τετοιο σκεφτομουν και εγω τις προάλλες, ετσι ώστε να γινει ενα ημι-custom loop στο τελος.😎

Edited by MrCatt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/28/2020 at 12:08 AM, MrCatt said:

Κατι τετοιο σκεφτομουν και εγω τις προάλλες, ετσι ώστε να γινει ενα ημι-custom loop στο τελος.😎

 

Μόνο μη μπλέξεις μέταλλα και βγει κανένας γκοτζίλα να σε φάει. 😛

 

On 2/27/2020 at 7:49 PM, MrCatt said:

Αυτο πιστευω ειναι και το κρισιμότερο κομμάτι μιας υδροψυξης, καθως οτι ψυγειο και να βαλεις, αν δεν στειλει το μαξιμουμ της θερμότητας το copper plate, είναι δώρον αδωρον.

 

 

Περίπου. Ναι, ο αριθμός των fins στο block είναι πολύ σημαντικός και σκέψου ότι πέρα από αυτόν, σημαντικό είναι και το πόσο γρήγορα περνάει από εκεί το ψυκτικό υγρό για να φτάσει στο ψυγείο που παίζει περισσότερο σαν θερμική αποθήκη μερικές φορές.

Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2020 at 9:00 AM, MetallicGR said:

 

Μόνο μη μπλέξεις μέταλλα και βγει κανένας γκοτζίλα να σε φάει. 😛

 

Περίπου. Ναι, ο αριθμός των fins στο block είναι πολύ σημαντικός και σκέψου ότι πέρα από αυτόν, σημαντικό είναι και το πόσο γρήγορα περνάει από εκεί το ψυκτικό υγρό για να φτάσει στο ψυγείο που παίζει περισσότερο σαν θερμική αποθήκη μερικές φορές.

Μπλεγμένα ειναι τα μέταλλα σε ολα τα ΑΙΟ δυστηχώς😈

Το εψαξα. Και ΝΖΧΤ, και Εnermax, και Corsair. Χαλκος το block, αλουμινιο ψυγείο.

 

Στον σκρουτζ που εψαξα, δε μπορεσα να βρω αυτο το biocide που λενε οτι πρεπει να βαζουμε μεσα οταν μπλεκουμε μεταλλα. Μονο κατι ετοιμα υγρά. Αν δω στο μελλον οτι οι θερμοκρασιες μου ανεβαινουν, θα παραγγειλω, θα λυσω, θα ξαναδέσω 😎

 

Επισης για την ταχύτητα του υγρου το επιβεβαιώνω. Οταν έριξα τις στροφές της αντλίας μεσα απο το bios, αρχισε η θερμοκρασία να ανεβαινει λιγάκι.

Σημειωτέον, προτου επισκευάσω το ΑΙΟ, οι στροφές της αντλίας που ανέφερε το ΗWMonitor ήταν 2724.

Τώρα μετά την επισκευή ειναι 2848.😎

Edited by MrCatt
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορια, μετα το κλεισιμο του κουτιου, πεσαν αισθητα περαιτέρω οι θερμοκρασίες😎

 

Εχω μια απορια ομως ρε τύποι, μπορει καποιος να μου πει τι ειναι αυτοι οι αισθητήρες θερμοκρασιας που εχω κανει highlight? Υποψιάζομαι οτι το ΤMPIN2 ειναι τα mofset/vrms.

Tα κοιταω για καιρο και αναρωτιεμαι σα χαζος! :hehe:

temps.PNG

 

Eπισης παρατήρησα ενα "ταβανι" στο performance, που μαλλον εχει να κανει με την L3 Cache στα cinebench, αλλα και στο overclocking efficiency.

 

Mεχρι τα 5GHz το scaling ειναι αψογο. Μετα τα 5 ομως, χρειάζεται αναλογικα μεγαλυτερη ταση για να ειναι σταθερο, με μικρο αλμα στην αποδοση. Βεβαια το δικο μου τσιπακι απο οτι παρατήρησα πρεπει να ειναι ψιλο-golden, βλεπω αλλοι τυποι ανα τον κοσμο χρειάζονται αρκετα μεγαλυτερες τασεις για τα 5Ghz.

 

Eδω under load μετα απο 30 λεπτα AIDA64 stress cpu, fpu, cache:

 

temps-load.PNG

 

Εν ολιγοις, το αφησα τελικα με dynamic vcore, στα 5GHz 24/7.

 

Δε καταλαβαινω γιατι καποια noobs που βλεπω στο νετ βαζουν καρφομένες vcore στα 1,32 ακομα και σε idle και σιγοψήνουν τα cpu τους😵

Edited by MrCatt
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ταβάνι;

 

Τα TMP παίζει να είναι από τα VRM γιατί είναι τιμές της μητρικής.

 

Όσον αφορά το voltage για τα 5+ GHz όλα μου φαίνονται λογικά. Η τάση αυξάνεται εκθετικά μετά από έναν βαθμό & αυτό άσχετα με το πόσο καλό chip έχεις αφού έχει να κάνει με τις ανοχές των transistor και το πως ανταποκρίνονται στη τάση.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, MetallicGR said:

Τι εννοείς ταβάνι;

 

Τα TMP παίζει να είναι από τα VRM γιατί είναι τιμές της μητρικής.

 

Όσον αφορά το voltage για τα 5+ GHz όλα μου φαίνονται λογικά. Η τάση αυξάνεται εκθετικά μετά από έναν βαθμό & αυτό άσχετα με το πόσο καλό chip έχεις αφού έχει να κάνει με τις ανοχές των transistor και το πως ανταποκρίνονται στη τάση.

Ταβανι εννοώ οτι στο cinebench τον πηγα 5,2 , και το performance ηταν ίδιο με το 5,1 :hehe:

Oι θερμοκρασιες ηταν πολυ νορμαλ, δεν εκανε throttling κτλ.

 

Oποτε και εβγαλα το συμπερασμα οτι δεν εχει νοημα πανω απο 5-5,1 τουλαχιστον για εφαρμογές video encoding-rendering καθως διψάνε για L3 cache (σε αυτο το κομματι δε χτύπιουνται οι Ryzen).

Oυσιαστικα μιλαω για bottleneck που προκαλει η ιδια L3

Edited by MrCatt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αχα! Ναι εκεί πρέπει να σηκώσεις και το uncore σου για να μη κάθονται και λιάζονται οι πυρήνες σου :hehe:

Εκεί είναι που ξεχωρίζουν τα περισσότερα chips, αλλά μη νομίζεις ότι δε θα δεις διαφορά από κει και πάνω σε κάποιες εφαρμογές.

 

Πλέον υπάρχουν και αρκετά games που απασχολούν πολύ τις τοπικές μνήμες του chip οπότε και το uncore καλό είναι να αυξάνεται στο ίδιο level, αν όχι 200-300mhz κάτω από τους πυρήνες και ποτέ πάνω. Νούμερο ένα πάντα, θα είναι το core ratio.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, MetallicGR said:

Αχα! Ναι εκεί πρέπει να σηκώσεις και το uncore σου για να μη κάθονται και λιάζονται οι πυρήνες σου :hehe:

Εκεί είναι που ξεχωρίζουν τα περισσότερα chips, αλλά μη νομίζεις ότι δε θα δεις διαφορά από κει και πάνω σε κάποιες εφαρμογές.

 

Πλέον υπάρχουν και αρκετά games που απασχολούν πολύ τις τοπικές μνήμες του chip οπότε και το uncore καλό είναι να αυξάνεται στο ίδιο level, αν όχι 200-300mhz κάτω από τους πυρήνες και ποτέ πάνω. Νούμερο ένα πάντα, θα είναι το core ratio.

Βρε λες?

Το uncore το εβαλα μονο 45😫

Λενε πρεπει να ειναι -3 απο το multiplier, θα το βαλω 47 και θα επανελθω :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now