tasos kats

theral pads

Recommended Posts

Γεια σας και Χρονια Πολλα στου εορτάζοντες  Γιωργους και Γεωργιες, εχει να μου προτείνει καποιος theral pads για VRM  η gpu μου ειναι Sapphire R9 380 4GB ευχαριστω 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι βίδες ταιριάζουν σε όλες τις gpu ή πρέπει να βρεις βίδες από ίδιο μοντέλο ?

 

Edit: εννοώ ως προς το ύψος που επηρεάζει τη δύναμη/ροπή στο σφίξιμο.

Edited by stavros
Link to comment
Share on other sites

Το ελατήριο το έχει για να τερματίσει εκεί που έχει προβλέψει ο κατασκευαστής για να μη κάνεις ζημιά στον πυρήνα. Μπορείς να βρεις αντίστοιχες βίδες από άλλες κάρτες του ίδιου κατασκευαστή, αλλά πες μου ποιο είναι το πρόβλημά σου; Έχεις φάει τις βόλτες ή το κεφάλι τους;

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε - βάλε πλεον τα ελατήρια που εχουν οι βίδες τα έχει παίξει , 50-52 σε φαση idle  η Gpu πόσο περίπου είναι safe μια κάρτα γραφικών σε idle ? Και σε φάση gaming ποια είναι Max  "ασφαλής" θερμοκρασία περίπου .  Τι γνώμη έχετε για τις θερμοκρασίες της κάρτας μου βεβαία είναι σε φάση idle γιατί σε gaming έχω δει να φτάνει και 90 .  Έχω αλλάξει πάστα με Artic MX-4  την έχω φυσήξει θέλω να αλλάξω τα thermal pads.image.thumb.png.f7f88930b3cabf8c1a2a7c06f6c3f5a9.png 

1.gif

Edited by tasos kats
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Τα thermal pads δε θα σου προσφέρουν πολλά. Μπορείς να επιλέξεις ελαφρώς παχύτερα pads για να ασκήσεις μεγαλύτερη πίεση στο υποσύστημα οπότε να κερδίσεις ελαφρώς, αλλά το σημαντικότερο εκεί είναι το airflow των ανεμιστήρων. Δηλαδή καλύτερα να φτιάξεις ένα custom fan curve από κανένα MSI Afterburner παρά να ξαναλύσεις τη κάρτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα thermal pads και θερμοαγωγιμη παστα  έβαλα και βίδες όλα κομπλέ σαν καινούργια έγινε ,47-51 idle και στα παιχνίδια που παίζω μέχρι 75 !!! έχω δει που βαραγα 85 μέχρι και 90!!! Ελπίζω  να μην ξανά ασχοληθώ με την κάρτα.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now