tasos kats

SK hynix vs Samsung chip

Recommended Posts

Χμμμ…θα έλεγα ότι έχω μια κλίση προς την SK Hynix.

 

Όχι ότι η Samsung είναι άσχημη, απλά θεωρώ την SK Hynix μια αρκετά „universal“ λύση να το πούμε έτσι. Κουμπώνουν «παντού».

Ενίοτε αν πέσεις σε κακές ΡΑΜ να ξες ότι θα είναι η παρτίδα σκάρτη, κάπως σπάνια βγαίνει μονομερές ένα προϊόν κακό. Εκτός και αν το κάψεις :v , το οποίο θέλει προσπάθεια.

Από εκεί και πέρα, θα έλεγα ότι παίζει μεγάλο ρολό η διαλογή που κάνουν οι διάφορες εταιρίες Corsair, Kingston, G.Skill etc. , κάποιες βγάζουν και τα ομόδικα τους Ram-Modules (βλέπε Micron A.k.a Ballistix), αλλά μην κολλάς πολύ σε αυτό.

Τρανό παράδειγμα, Kingston Value Ram. Της πανάγιας τα ματιά έχουν τα Modules, και Kingston θα βρεις και SK-Hynix και Samsung.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα που μου άρεσε να τις πειράζω - ακόμα και σήμερα λίγο - πάντα προτιμούσα τις samsung, κλασικά.

 

Η Kingston δεν έχει παραγωγή DRAM, παίρνει από την Hynix τις πιο πολλές φορές. Η Corsair παίρνει από πολλούς όπως samsung και spectek και κάποιες φορές nanya ή elpida παλιότερα.  Η gskill το ίδιο, έχει hynix, spectek και samsung.

 

Επίσης, οι Micron δείχνουν πολύ δυνατές τελευταία

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, tasos kats said:

Η Micron με λίγο ψάξιμο στο net βλέπω σηκώνουν τρελο overclock  αν πεσεις σε ''καλο'' σετακι πχ 3200 μπορεις να τις πας 3600 ανετα

 

Και αν δεις το λινκ που έβαλα στο πόστ πάνω από το δικό σου θα δεις και μεγαλύτερες συχνότητες. :P 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now