FarmaS

Ryzen Overclock

Recommended Posts

Καλησπερα

χρειαζομαι μια μικρη βοηθεια οσο αφορα το overclock

εχω την μητρικη ASUS X470 F Gaming κ προσφατα αναβαθμισα τον επεξεργαστη κ την καρτα γραφικων απο Ryzen 2400G σε Ryzen 3600 με μια Vega 64

 

αυτες ειναι οι ρυθμισεις π εχω δωσει στα bios

Core ratio 42 - 4200Mhz με ρευμα CPU Core Voltage 1.3125
Load Line Calibration - level 1
στην καρτελα AMD CBS εκανα Disable το Core Performance Boost
κ στην καρτελα PBO το Precision Boost Overdrive - Disable 

μετα απο ενα μικρο stress αυτες ειναι οι θερμοκρασιες, τασεις ρευματος κλπ κλπ

 

τωρα θελω να δω αν ειμαι καπου λαθος στις ρυθμισεις π εκανα η τα νουμερα π φαινονται στην φωτογραφια μηπως ειναι τραγικα αυξημενα

επισης τι ειναι το Global C-State Control ? γτ βλεπω αρκετοι αναφερονται σε αυτο

hw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σωστά φαίνονται αρχικά. Τι stress χρησιμοποιείς;

 

Επίσης θα έκλεινα το hwmonitor, δε θεωρείται πλέον reference όσο το hwinfo ειδικά για ryzen. Στο τελευταίο θα βρεις και έξτρα τιμές από τη μητρική για το vcore για να σιγουρευτείς ότι δε δίνει παραπάνω από 1.31 κάποιες φορές. Αν είσαι σίγουρος ότι δε χρειάζεσαι περισσότερη τάση για αυτή τη συχνότητα τότε θα σου πρότεινα να υπερχρονίσεις μέσω PBO που πρακτικά θα δεις το cpu να πηγαίνει και 4.250MHz επιλεκτικά. Από εκεί μπορείς να παίξεις με ελαφρύ offset στο ρεύμα -30 -40mv για να το ρίξεις κάτω από 1.4 που δίνει συνήθως αλλά να ξέρεις ότι με υπερβολικά χαμηλή τάση θα χάσεις σε επιδόσεις, όπως επίσης μπορείς να σηκώσεις και λίγο το base clock για να κερδίσεις μερικά ακόμα MHz (101 ίσως) εάν σου δίνει φυσικά τη δυνατότητα η μητρική. Αντί για το offset μπορείς να παίξεις με το llc (load line calib) ούτως ώστε σε φορτίο να σου ρίχνει το voltage, όμως το idle voltage σου θα παραμείνει πιθανόν το ίδιο υψηλό με πριν. Η AMD λέει ότι και το 1.45 είναι οκ αφού μένει για λίγη ώρα και όχι πάντα σε πλήρες φορτίο, αλλά οι απόψεις διίστανται σε αυτό το κομμάτι. Προτιμώ χαμηλό voltage παρά χαμηλό average voltage και γρηγορότερο degrade γιατί προσέχω περισσότερο τα CPU πλέον. :P

 

Το Global C-States ελέγχει τις βαθμίδες για εξοικονόμηση ενέργειας που έχει το CPU σου όταν λειτουργεί. Αυτό το αφήνεις enabled για να κάνει generate τα αντίστοιχα flags προς το λειτουργικό σου. Γενικότερα tips: αφήνεις enabled το Core Performance Boost γιατί ο επεξεργαστής ξέρει καλύτερα πόσο 'ψηλά' θα φτάσει σε μια εφαρμογή που θα του σερβίρεις, όπως επίσης, ενεργό αφήνεις και το Cool n' Quiet εάν έχουν αφήσει αυτή την επιλογή ακόμα μέσα. Επίσης βρίσκεις κάπου στο ίδιο σημείο του BIOS τις επιλογές για τα preferred cores και την ενεργοποιείς και μέσω του AMD Balanced power plan ο scheduler των Windows θα ξέρει καλύτερα ποιο είναι το 'καλύτερο' ηλεκτρικά ή ποιοτικά εάν θέλεις, core για να χρησιμοποιήσει σε single threadded σενάρια. Τέλος, κράτα ένα monitoring software ανοικτό γιατί έχει επίδραση και στα αποτελέσματα των benchmarks. Σκέψου στα benchmarks εδώ στο hwbox, τρέχω πρώτα μαζί με το hwinfo για να δω πως ανταποκρίνεται κάτι και μετά χωρίς για μερικά runs για να κρατήσω τον μέσο όρο.

Link to comment
Share on other sites

σορρυ μαν μ για την καθυστερηση αλλα εβγαλε ηλιο-ζεστη κ εχουμε βγει ολοι εξω σαν τις σαυρες :hehe:

για stress δοκιμασα με το occt

τωρα απο εκει κ περα εχω παρα πολλες ερωτησεις αλλα θα προσπαθησω να μην γινω πολυ κουραστικος

καταρχας επειδη παλια ειχα τον FX 8320 θυμομουν οτι το OC ειναι πολυ ευκολο
δλδ τοτε ειχα αλλαξει στα bios την συχνοτητα σε 4.7 με v1.45, turbo core off, LLC high για να μην εχω vdroop, save & exit κ ηταν ετοιμο
εδω τωρα το βλεπω αρκετα πιο πολυπλοκο

 

τεσπα

λοιπον εβαλα
ratio 4.4
v1.32+κατι ψηλα
turbo auto
pbo auto
global on

με pbo off νομιζω πως ειδα ενα κλικ μικροτερο σε καποιες τιμες
πχ σε ενα απο αυτες ηταν το cpu tdc.. με ON πηγε μαξ μεχρι 63Α ενω με OFF το ειδα μεχρι 58Α
δεν ξερω τι ειναι αυτο απλα ενημερωνω


oc-1-32-llc-2-pbo-on-turbo-on-44ratio.jp
anonymous pictures website

μηπως το cpu package power ξεφευγει πολυ ?

εκει π λεει Core 0 VID, CORE 1 VID κλπ στην αρχη πεταξε κατι 1.5v αλλα απο εκει κ περα εμεινε σταθερο στα 1.069.. δν νομιζω να εχουμε θεμα εδω

τωρα απο εκει κ περα AMD Balanced power plan δεν υπαρχει.. μονο τα 3 κλασσικα.. εξισσοροπηση, εξοικονομηση κ υψηλες επιδοσεις
οπως επισης οτι δεν υπαρχει κ το τιμημενο Cool and quiet
 

Edited by FarmaS
Link to comment
Share on other sites

Ρώτα ότι θες και θα το δούμε. Μετά μπορεί το θρέντ να μείνει για reference άλλων περιπτώσεων. :P

Η θερμοκρασία σου δείχνει ελαφρώς υψηλή. Το μέγιστο των 89.5 είναι μπόλικο αλλά δε ξέρω πόση ώρα το άφησες εκεί. Μάλλον μαξ 15 λεπτά θα πω.

 

Για το τι είναι αυτές οι τιμές που ρωτάς, μπορείς να βρεις υλικό από το reference manual του Ryzen Master εδώ (σελίδα 19). Χοντρικά είναι τα limits σε ampere για τον επεξεργαστή σου.

 

AMD Balanced power plan στο βάζει μόλις εγκαταστήσεις τους νεότερους chipset drivers. Υπόψιν ότι αν είχες την ίδια έκδοση εγκατεστημένη και μετά άλλαξες επεξεργαστή, θα πρέπει να την επανεγκαταστήσεις για να 'πάρει' την αλλαγή. Είναι τα αρνητικά της AMD αυτά... αλλά φαντάζομαι δεν υπάρχουν πολλοί που αλλάζουν τους επεξεργαστές σαν τα πουκάμισα. :hehe:

 

Το 1.5V είναι αρκετό, αλλά θα είναι για χιλιοστά του δευτερολέπτου λογικά και μόνο όταν ξεκινάς ή σταματάς το stress. Ή στην έναρξη μιας καινούριας λούπας του stresser σου. Λογικά θα συμβαίνει και σε άλλα όπως το AIDA.

Link to comment
Share on other sites

νεα δεδομενα

ετρεξα prime 95 (την πρωτη επιλογη small ffts) - occt για 15 λεπτα το καθενα και το cinebench r20 με σκορ 3989
με αυτα τα settings απο bios παντα
cpu 4.4ghz v1.25
llc 1
pbo off
global off

turbo auto

η παρακατω φωτο ειναι απο το τεστ με prime95


2072641746_ocprime4_41.25llc1pbooffturboautoglobaloff.thumb.jpg.8339aa1a79b91301e68351f99aef841a.jpg

 

αν δεις τα core vid πανω-πανω με global off δεν πανε καθολου στο 1.5.. ενω πριν τα εβλεπα να καθονται σε αυτες τις τιμες για περιπου 2-3 δευτερολεπτα..
οπως επισης κ το vddcr cpu δεν πεταξε κανενα υψηλο νουμερο πανω απο 1.264
κ ολα αυτα λογο global c state off

η απορια π εχω τωρα ειναι πως αν το OC μεχρι στιγμης φαινεται επιτυχημενο ειναι προβλημα που σε idle το vddcr cpu καθεται μονιμα στο 1.254 ? κ αυτο μαλλον πρεπει να γινεται επειδη δν υπαρχει το Cool n quiet

αν γενικοτερα ειμαι λαθος σε ολα αυτα π γραφω η στα settings π εκανα διορθωσε με

Edited by FarmaS
Link to comment
Share on other sites

Απότι βλέπω το vddcr το μετράει η μητρική από τη πλευρά της και έτσι δεν αντικατοπτρίζει το voltage που χρησιμοποιεί το cpu. Απλά λέει ότι η motherboard δίνει 1.254V στο CPU αλλά από εκεί και πέρα δε σημαίνει ότι το αξιοποιεί όλο. Το svi2 cpu voltage να κοιτάς.

Link to comment
Share on other sites

τελικα το καλυτερο vcore π μπορω να εχω ειναι 1.22
απο εκει κ κατω βγαζει error το prime95

τωρα με το global c states τι να κανω ? να το αφησω off ? θα εχει καποιο προβλημα αν ειναι κλειστο ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now