Miltos93

Αναβάθμιση

Recommended Posts

Καλημέρα...λοιπόν αυτή την περίοδο ψάχνομαι για αναβάθμιση...
Το PC που έχω τώρα είναι.
CPU i5 4690 3.5 ghz (1150 bruh)
MOBO Asrock Z97 Anniversary
GPU Gainward GTX960 2GB
RAM 2x4 GB Hyperx 1600
HDD 1tb blue wd
SSD wd blue 250gb
PSU 700watt 80plus white coolermaster
Γενικά δεν έχω πρόβλημα με την λειτουργία του τρέχει άψογα αλλά το πρόβλημα είναι η gpu(1080p με ενδιαφέρει οχι 2κ) και η ram στα παιχνίδια...
Έχω σκεφτεί 2 επιλογές, μία στο παρών build η οποία είναι να προσθέσω άλλα 2 dims να φτάσω 16gb με κόστος 50ευρώ και να αγοράσω μια gpu 1660ti κόστος κοντά στα 300ευρώ, και ένα seasonic psu γιατί αυτό που έχω είναι στα τελευταία του, και να πορευτώ έτσι.(δεν πιστεύω να έχει τόσο μεγάλο bottleneck)
Η άλλη σκέψη μου είναι να περάσω σε ολοκληρωτική αναβάθμιση(με την παρούσα κάρτα γραφικών) του pc με τα εξής parts
CPU ryzen 3600
MOBO B450 εταιρίας δεν ξέρω ακόμα
RAM 16GB
PSU κάποιο της seasonic κοντά στα 600watt
Και όταν πουλήσω το παλιά parts να περάσω σε αγορά GPU...
Πρόσφατα διάβασα ότι έρχεται νέα γενιά ryzen και mobo Β550 και οι καινούριες κάρτες της nvdia...Πιστεύετε αξίζει η αναμονή?
Αυτές είναι οι σκέψεις μου και ευχαριστώ για το χρόνο σας να διαβάσετε το κείμενο θα ήθελα πολύ να ακούσω και τις δικές σας γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Αν αντέχεις την ολική αναβάθμιση το κάνεις άφοβα και ο λόγος δεν είναι κανένα bottleneck από τη παλιά σου πλατφόρμα, αλλά περισσότερο το path της αναβάθμισης που μπορείς να πάρεις από εκεί και έπειτα. ΒΕΒΑΙΑ, σε 1080p δε θα αντιληφθείς μεγάλη θετική διαφορά και προσωπικά θα έβαζα μόνο τη καρτούλα στο τωρινό "bruh" setup :hehe:και ότι άλλο έχεις υπολογίσει και θα έμενα εκεί για άλλα 2 χρόνια (το πολύ ίσως), προτού σκεφτώ αναβάθμιση σε κάποιο μελλοντικό chip.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now