Xouras

Υψηλες Θερμοκρασιες στην 2080ti Aorus Extreme

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια ειμαι νεος στο site εχω την 2080ti Aorus Extreme 11gb εχω θέμα με τις θερμοκρασιες και των fans τα οποια κανουν τρελο θορυφο με αποτελεσμα να μην μπορω να παιξω. Η καρτα χτυπαει 80αρια π.χ. call of duty modern warfare κατευθειαν κανει τρελο φορυβο για 3 δευτερα και σταματαει για 8 και παλι το ιδιο μετα, και εχω τρεξει το heaven εκει μιλαμε χρειαστηκε να φυγω απο το δωματιο με την φασαρια επιασε γυρω στους 84, το μονο που εχω δει οτι δουλευει ειναι να ριξω πολυ το οριο θερμοκρασιων απο το afterburner αλλα πεφτει πολυ η αποδοση της, η καρτα δεν υπακουει σε configurations των fans ενω σε ολα τα υπολοιπα υπακουει κανονικα, η καρτα ειναι ενος ετους. Εχω αναθμισει και το bios στο f3 που λενε στο site οτι διορθωνει , δεν διορθωνει τιποτα . Εχει καποιος καμια ιδεα τι να κανω?

Edited by Xouras
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Τέτοιο θέμα είχα όταν κάτι μπλόκαρε κάποιο από τα fans. Επίσης το ίδιο μπορεί να συμβαίνει εάν κάποιο πάψει να λειτουργεί, οπότε τα υπόλοιπα αναλαμβάνουν να συμπληρώσουν το airflow. Στη τελευταία περίπτωση η κάρτα σου δείχνει να είναι για RMA.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου και ευχαριστώ για την απάντηση, Μίλησα με το κατάστημα και μου είπε ότι θα πάρει 2 μηνες δεν είναι παρα πολυ ;

Link to comment
Share on other sites

Οκ, οπότε κοίταξες για πιθανά εμπόδια και δεν υπάρχει κάτι ε;

 

Είναι και νομίζω ότι είναι λίγο παραπάνω από όσο θα πάρει στη πράξη. Μάλλον το κατάστημα θέλει να σε προετοιμάσει για πιθανή καθυστέρηση λόγω της κατάστασης τώρα. Για να μπορέσεις να πάρεις καινούρια κάρτα θα πρέπει το κατάστημα να περιμένει την απάντηση της GIGABYTE (για το εάν περνάει ή όχι) ή την αποστολή καινούριας GPU στο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα λίγο να δω τι άλλες λύσεις υπάρχουν και είδα για κάποια gpu cooler συγκεκριμένα το nzxt kraken g12 με κάποια υδροξυψη σκεφτομουν την χ63 είδα σε αρκετά βιντεακια οτι κανει διαφορα εχεις να μου προτείνεις κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stavros said:

RMA, γιατί να μπλέκεις και να χάσεις την εγγύηση ?

Γτ να περιμένω τώρα 2 μήνες και αν την φτιάξουν δεν με ψήνει και πολύ. Λες και έχει και πολύ αξία η εγγύηση της προσπαθώ με emails να επικοινωνήσω με την gigabyte εδω και 1 εβδομαδα και δεν απαντάνε καν

Οτι χειροτερο εδω σε support μακράν 

Και έτσι στέλνω ένα λινκ με το βιντεακι με τους ανεμιστήρες να δείτε τι παίζει: https://1drv.ms/v/s!AnnHZ3q9VGQFyCMzgvJoJhKUK9Oe

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδια μαζί σας αλλά δεν σας φαίνεται υπερβολικό να κατσετε χωρις κάρτα γραφικών για 2 μηνες ενώ έχετε πληρώσει 1250 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι υπερβολικό, πάρε μια μεταχειρισμένη φθηνή και όταν έρθει πίσω πουλά και τις δύο. Αν αλλάξεις φουρφουρια δε σου εγγυάται κανείς ότι θα δουλέψει και θα χάσεις και την εγγύηση 

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος του προϊόντος δεν έχει καμία σχέση με την αναμονή που θα πρέπει να κάνεις μέχρι να σου επιστραφεί διορθωμένο.

 

Ρώτα το κατάστημα μήπως μπορούν να σου δανείσουν κάποια. Πες τους ότι χρειάζεσαι τη κάρτα για τη δουλειά σου και θα βρεις μια μέση λύση.

 

Όπως και να 'χει υπάρχουν και άλλες λύσεις όπως η Accelero IV https://www.arctic.ac/us_en/ax4.html αλλά θα πρέπει να ρωτήσεις για τη συμβατότητα στο μειλ τους γιατί είναι custom το PCB της Giga.

 

Επίσης μπορείς να πάρεις κάτι σαν και αυτό https://www.skroutz.gr/s/20612493/CoolerMaster-MasterFan-SF240R-ARGB.html?from=catspan&o=sf240 και να το μοντάρεις επάνω στη κάρτα, βγάζοντας από το ρεύμα το stock fan header της κάρτας. Προφανώς οι θερμοκρασίες σου δε θα είναι οι καλύτερες δυνατές γιατί θα έχεις νεκρό airflow που θα σταματάει στο κάλυμμα της ψύκτρας, αλλά οι ανεμιστήρες αυτοί είναι σίγουρα μεγαλύτεροι σε μέγεθος και με μεγαλύτερο airflow οπότε παίζει να το αντισταθμίσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου απαντησε επιτελους η gigabyte και μου εδωσε κωδικο RMA μου ειπε οτι πρεπει να μου εχει αρνηθει το μαγαζι αλλα μου ειπε να το στειλω  το μαγαζι δεν αρνηθηκε απλα μου ειπε 2 μηνες και αυτοι μου ειπαν 2 εβδομαδες απο την μερα που θα το παραλαβουν, αν το στειλω λετε να γινει καμια μαλακια(δλδ να μου τσεκαρουν αν το μαγαζι αρνηθηκε ή οχι και να μου την στειλουν πισω ετσι οπως ηταν). Τι λετε να κανω εσεις που φανταζομαι εχετε μια παραπανω γνωση πανω στο θεμα απο εμενα?

Ευχαριστω και παλι παιδια! 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ τους το είπα αλλα μου ειπαν παλι το ιδιο 2 μηνες και δεν μπορούν να κάνουν τπτ αλλο, δεν βγάζω άκρη από οτι φαινεται θα πρεπεξ να κατσω 2 μήνες χωρίς μια κάρτα που πλήρωσα 1200 ευρώ και περίμενα να μην εχω τετοια θέματα (τελευταία φορά που αγοράζω κατι από gigabyte )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now