tasos kats

Ανεμιστήρες κουτιού

Recommended Posts

Μιας και ήμαστε στην καρδιά του καλοκαιριού και η θερμοκρασία έχει ανεβεί σκέφτομαι να παρέμβω λίγο στην ψύξη του υπολογιστή στο κουτί εχω παραγγείλει το front panel της  Phanteks P400A που είναι mesh . Άλλα από την άλλη θέλω να βάλω και επιπλέον ανεμιστήρες μπροστά εχει 1 120αρι καλές επιδόσεις για μαμησιο . Το κουτί μπροστά μπορεί να πάρει μέχρι 2 x140 ή 3x120 τι θα βάζατε εσείς (2 140αρια ή 3 120αρια;) πάνω θα βάλω σίγουρα 2  140αρια  και θα τα βάλω να βάζουν αέρα μέσα στο κουτί  και πίσω θα το έχω να βγάζει. 

20200316202039_phanteks_case_accessory_phanteks_front_panel_for_eclipse_p400a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τις άποψης αυτής είμαι ^, αλλά να θυμάσαι τουλάχιστον υπερπίεση στο κουτί για να γλυτώσεις σκόνη. Εισαγωγή αέρα  > την εξαγωγή, ώστε από τις χαραμάδες να μην εισέρχεται αέρας, αλλά μόνο να εξέρχεται και όλος ο αέρας να εισέρχεται μέσω των φίλτρων.

 

Στη δικιά σου περίπτωση με 120mm + 2Χ140mm εξαγωγή (πίσω + πάνω) και 2Χ140mm εισαγωγή (μπροστά) θα χρειαστείς καλή ρύθμιση των στροφών (airflow) και δοκιμές (π.χ. ένα αρωματικό στικάκι για δημιουργία καπνού και περιφορά του έξω από το κουτί να δεις αν από τις χαραμάδες βάζει ή βγάζει αέρα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μετά απο λιγο σκέψη με οσα είπατε , επειδη είμαι και λίγο καγκουρας και εχω δει το p400A front panel mesh να έχει πίσω του ανεμιστήρες RGB και το αποτέλεσμα ηταν τέλειο . Να παρω 3 pack Enermax SquA RGB  ειναι 3x120ρια να τα βαλω μπροστα στο front panel να βαζουν αερα στο κουτι , και πανω 2x140ρια για για να βγαζουν το, αερα και ενα πίσω 120αρι επίσης να βγαζει τον αερα εξω απο το κουτι . 

20190711155334_23e7ed0b.jpg

20190711155334_enermax_squa_rgb_3_pack.jpg

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now