Senior

Αναβάθμιση Επεξεργαστή

Recommended Posts

Καλησπέρα 

Έχω τον Ryzen 5 1600 και θέλω να πάω στον Ryzen 7 2700 ή 2700X. Η μητρική μου είναι αυτή MSI B350 PC MATE .

Θα είμαι οκ ή  "πρέπει" να αλλάξω και μητρική γιατί οικονομικά δεν βγαίνει και τα δυο μαζί.

Ευχαριστώ  

Edited by Senior
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tasos kats said:

πρέπει να δεις αν η μητρική σου παίρνει bios update διαφορετικά δεν πρόκειται να δουλέψει ο 2700(x) στην b350 σου 

Έχω περάσει το τελευταίο bios .

Πάντως είναι συμβατός με την μητρική.

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Από πλευράς chipset υπάρχει συμβατότητα. Το θέμα είναι αν τα 4 phase VRM θα αντέξουν, πράγμα το οποίο το βλέπω χλωμό. Στο μεταξύ η συγκεκριμένη δεν έχει και αισθητήρα να παρακολουθείς τη θερμοκρασία στα VRM, άρα είναι λίγο "τζόγος" ακόμα και με καλό αερισμό.

 

Btw, αν προχωρήσεις στην εγκατάσταση του 2700 ή 2700Χ, αυτή να είναι με stock ρυθμίσεις, ενώ ο πολύ καλός αερισμός στο κουτί και ένα φουρφούρι που θα στοχεύει στα vrm είναι επιθυμητά έως αναγκαία. Αν αρχίσουν τα throttling, 99% θα φταίει η μητρική.

 

Edit: Ο 2600 ή 2600Χ ίσως είναι πιο ασφαλής λύση.

Edited by stavros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, stavros said:

Από πλευράς chipset υπάρχει συμβατότητα. Το θέμα είναι αν τα 4 phase VRM θα αντέξουν, πράγμα το οποίο το βλέπω χλωμό. Στο μεταξύ η συγκεκριμένη δεν έχει και αισθητήρα να παρακολουθείς τη θερμοκρασία στα VRM, άρα είναι λίγο "τζόγος" ακόμα και με καλό αερισμό.

 

Btw, αν προχωρήσεις στην εγκατάσταση του 2700 ή 2700Χ, αυτή να είναι με stock ρυθμίσεις, ενώ ο πολύ καλός αερισμός στο κουτί και ένα φουρφούρι που θα στοχεύει στα vrm είναι επιθυμητά έως αναγκαία. Αν αρχίσουν τα throttling, 99% θα φταίει η μητρική.

 

Edit: Ο 2600 ή 2600Χ ίσως είναι πιο ασφαλής λύση.

Καλημέρα 

Από θέμα κουτί έχω το COOLERMASTER MASTERBOX 5 WHITE με 2 120αρια μπροστά και κλασσικά ένα πίσω να βγάζει τώρα το θέμα oc δεν το έχω και δεν κάνω ποτέ . Απλά τον θέλω για τους 8  πυρήνες λόγω video editig.Πάντως η αλήθεια είναι ότι με προβλημάτισες.

Μήπως  έχεις να μου προτείνεις καμιά οικονομική λύση σε μητρική.

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, όλα τα παραπάνω είναι θεωρητικά, για καταστάσεις full load και πολύ περισσότερο για OC. Επίσης, δεν είναι ότι δεν θα παίζει ο 2700 ή 2700Χ, αλλά μπορεί να έχεις υψηλές θερμοκρασίες στα VRM με αποτέλεσμα τη γρήγορη φθορά της μητρικής ή ο 2700 να μην αποδίδει στο 100%.

 

Ας περιμένεις και άλλη άποψη επί του θέματος και μετά βλέπεις. 

 

Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο δεν μπορώ να αναβαθμίσω  τον 8700k με 9900k σε Z370 Gaming 5 Aorus.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, stavros said:

Βασικά, όλα τα παραπάνω είναι θεωρητικά, για καταστάσεις full load και πολύ περισσότερο για OC. Επίσης, δεν είναι ότι δεν θα παίζει ο 2700 ή 2700Χ, αλλά μπορεί να έχεις υψηλές θερμοκρασίες στα VRM με αποτέλεσμα τη γρήγορη φθορά της μητρικής ή ο 2700 να μην αποδίδει στο 100%.

 

Ας περιμένεις και άλλη άποψη επί του θέματος και μετά βλέπεις. 

 

Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο δεν μπορώ να αναβαθμίσω  τον 8700k με 9900k σε Z370 Gaming 5 Aorus.

Λογικά αύριο θα τον παραγγείλω τον 2700 αλλά δεν ξέρω τι να κάνω να τον βάλω ή αναγκαστικά να πάω σε νέα μητρική  και σε  chipset 450 .

ιδού η απορία 🤔

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2020 at 10:36 AM, stavros said:

Τώρα που το ξαναβλέπω:

1800Χ: TDP 95W

2700:  TDP 65W

1600: TDP 65W

2700x: TDP 105W

 

άρα, θα είσαι καλά με τον 2700. 

Καλησπέρα 

Τελικά δεν πρόλαβα τον 2700 και θα πάω στον 2700x.

Απλά είμαι στο να διαλέξω ανάμεσα σε αυτήν  Asus TUF B450-Plus Gaming ή Gigabyte B450 Aorus Elite και το άλλο που ψάχνω είναι αν είναι συμβατές οι μνήμες μου.

Link to comment
Share on other sites

Για κανονική καθημερινή χρήση η μητρική σε καλύπτει μια χαρά. Έχει 4 φάσεις για το CPU με ψύξη και άλλες 2 για το SoC αν καταλαβαίνω καλά (που είναι κλασικός συνδυασμός για τις περισσότερες εκεί έξω), οπότε δε θα σε προβληματίσει Το airflow σου σε αυτό το κουτί είναι μέτριο βέβαια , αλλά και πάλι, χρησιμοποιείς αερόψυξη που δίνει λίγο από την 'αύρα' της στα VRM.

 

Go for it άφοβα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/13/2020 at 9:13 AM, MetallicGR said:

Για κανονική καθημερινή χρήση η μητρική σε καλύπτει μια χαρά. Έχει 4 φάσεις για το CPU με ψύξη και άλλες 2 για το SoC αν καταλαβαίνω καλά (που είναι κλασικός συνδυασμός για τις περισσότερες εκεί έξω), οπότε δε θα σε προβληματίσει Το airflow σου σε αυτό το κουτί είναι μέτριο βέβαια , αλλά και πάλι, χρησιμοποιείς αερόψυξη που δίνει λίγο από την 'αύρα' της στα VRM.

 

Go for it άφοβα.

Τελικά λογικά θα πάρω την MSI B450 Tomahawk Max.

Πάντως σας ευχαριστώ όλους !!!

Υ.Γ Ως αναφορά το κουτί το πολύ να αλλάξω απο 120αριδες σε 140αριδες μπροστά γιατί δεν με παιρνει και για κουτί τώρα ήδη έκανα την υπέρβαση με αυτά που πήρα.

Επίσης θέλω να δοκιμάσω την μαμισια την ψήκτρα γιατί έχει και λαμπιόνια που πάντα μου άρεσαν χαχα

Edited by Senior
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now