Nick_GR12

Ερωτήσεις σχετικά με το φόρουμ, αλλά και γενικότερα με την κοινότητα της τεχνολογίας

Recommended Posts

Προειδοποίηση: Το παρακάτω τόπικ περιέχει θυμό και έφηβο-νοσταλγία. 

 

Έχω μία ερώτηση για το φόρουμ:

Τι έχει γίνει; Θυμάμαι πριν κανένα χρόνο το φόρουμ είχε χρήστες που σχολίαζαν και ποσταραν συχνά, ενώ πριν από δύο χρόνια το φόρουμ έσφυζε από ζωή. Τις τελευταίες μέρες με το ζόρι βλέπω τέσσερις χρήστες συνεδεμένους ταυτόχρονα

Έχω και μία ερώτηση για το ίντερνετ γενικά:

Τι απέγινε η παλιά καλή κοινότητα που ενδιαφερόταν για κάθε μικρή λεπτομέρεια του hardware και του software, έκανε κριτική στους κατασκευαστές, δοκίμαζε τρέλα πράγματα με προγράμματα, ενδιαφερόταν για την ιδιωτικότητα κτλ. ; Τα forums, αλλά και τα imageboards μοιάζουν ψιλό-νεκρά και τα δημοφιλή site τεχνολογίας έχουν γεμίσει χιπστεράδες που ασχολούνται μόνο με τα iPhone. Πρόσθετα, μαθαίνω σήμερα ότι δεν πρόκειται να διοργανωθεί php-CE ποτέ ξανά. Τι έχει γίνει και άλλαξαν τόσα πολλά τον τελευταίο καιρό;

Link to comment
Share on other sites

Έγινε μια γενική αλλαγή στο internet και στα οικονομικά της αγοράς tech. Δεν είναι τώρα τελευταία, σταδιακά έγινε η αλλαγή. Όταν στα forum υπήρχε συζήτηση και όλοι διάβαζαν γραπτά reviews τζάμπα, αντί να αγοράζουν περιοδικά για reviews, πάλι υπήρχαν οι hipster και fanboys. Τότε επίσης το youtube ήταν κυρίως αστεία video με γάτες, ο Linus ακόμα δούλευε στην NCIX και δεν υπήρχε το facebook-instagram-twitter targeted ads σύστημα, ούτε "επαγγελματίες influencers". Όπως και εδώ ο Λουκάς ακολουθεί τις αλλαγές στην αγορά και κάνει πλέον youtube reviews (και χαρά στο κουράγιο του που συνεχίζει τα γραπτά reviews τα οποία δεν τα διαβάζει σε βάθος κανένας πλέον νομίζω).

Σήμερα ο Cavill κάνει instagram video με pc build και η fractal για παράδειγμα (χωρίς να κοστίσει στην εταιρία τίποτα) βλέπει αύξηση στις πωλήσεις από ένα video, που θα έβλεπε στέλνοντας σε youtubers για review και modding builds από 100 video. Εδώ οι youtubers έκαναν video reaction στο video του Cavill για να μην πάει τελείως χαμένη η ευκαιρία που παρουσιάστηκε.

Η κοινότητα που έκανε modding και overclocking με πάθος και ασχολούνταν με λεπτομέρειες στην τεχνολογία, βλέπει ότι οι εταιρίες δεν βλέπουν αξία σε αυτήν πλέον και έτσι δεν μπορούν να κάνουν εύκολα project και reviews και να αφιερώσουν χρόνο. Πιο φθηνό και γενικά περισσότερη αξία έχει για μια εταιρία να κάνει ένας influencer-celebrity κάτι με το προϊόν τους. Όπως είπε η Μπόμπα "δημιουργός περιεγχομένου", εκεί είναι η αξία και το digital marketing, όχι σε enthusiast κοινότητα σε forum. Όσο οδηγούν την τεχνολογία τα marketing departments των εταιριών, τόσο iphone και argb light bars για το γραφείο θα βλέπουμε σε social media και online learning platforms για software ή zoom conferences στη θέση των ακυρωμένων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα forums στην Ελλάδα  έχουν πεθάνει ανεξάρτητα από την κατηγορία, έχουν αντικατασταθεί από fb groups και παρόμοια.  Και εγώ θυμάμαι παλιά τις κοινότητες γεμάτες από κόσμο και συζητήσεις, αν και λόγω ηλικίας δεν το έζησα για πολύ αυτό. 

 

Τα forums που επιβιώνουν ακόμα είναι αυτά που δεν αφαίρεσαν την ειδησιογραφία ή αυτά που την πρόσθεσαν, και αυτό όχι ότι αλλάζει κάτι, απλά θεωρούνται forums αλλά ο κόσμος απλά διαβάζει.

 

Ίσως να φταίει και το Ελληνικό community που ήταν πάντα κακό, ο κόσμος θεωρούσε ότι υπάρχουν "χαζές" ερωτήσεις, ότι κάποια άτομα δεν έχουν άποψη, πολλές φορές είδα προτεινόμενες λύσεις που θα μπορούσαν άνετα να προκαλέσουν ζημιά στη συσκευή, πως να κάνει ανάρτηση ο άλλος μετά; Από την άλλη έχει καλυφθεί ένας τόσος μεγάλος όγκος πληροφορίας για το κοινό που δεν έχει λόγω να ρωτήσει κάτι, σίγουρα το έχει ρωτήσει κάποιος πιο πριν και έχει πάρει απάντηση, το παθαίνω και εγώ αρκετές φορές στο Stack overflow.

 

Από την άλλη γιατί να διαβάσει κανείς ενώ μπορεί, όπως είπε και ο GregEl, να το δεί στο YouTube με γραφήματα, με λόγια, με ότι βάζει ο καθένας τέλος πάντων.

 

Δύσκολα θα ξαναπάρουν τα πάνω τους...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί παλιοί που ασχολούνταν απλά μεγάλωσαν και βαρέθηκαν/άλλαξαν ασχολίες. Οι νεότεροι είναι στο facebook σε πιο επιφανειακό επίπεδο ίσως.

 

Επίσης για πολύ καιρό, στην mainstream αγορά π.χ. η intel έβγαζε το ίδιο πράμα με παραλλαγές, δεν υπήρχε κάποιο ενδιαφέρον να ασχοληθείς. Οι διαφορές ήταν μικρές και αδιάφορες. Θυμάμαι για καιρό μεταξύ των εποχών Haswell και Kaby lake π.χ. οι ειδήσεις στις μητρικές να είναι ότι βγήκαν καινούργιες με RGB. Ξαναέγινε κάπως ενδιαφέρον όταν βγήκε η σειρά 8000 από intel και άρχισαν οι αναλύσεις στα VRMs και όταν βγήκαν οι Ryzen.

 

Η αγορά της Ελλάδας είναι μικρή και όσοι ασχολούνται είναι σκορπισμένοι σε 10 διαφορετικά forums. Δεν υπάρχει και η κλασσική συζήτηση που γίνονταν παλία, τώρα απλά είναι μια απλή ερώτηση που μπορείς να βρεις σε 10 λεπτά στο ιντερνετ. Και ήρθε και το youtube όπως είπαν που βρίσκεις πάλι σχεδόν τα πάντα χωρίς να χρειάζεται να διαβάσεις, κάθεσαι και ακους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω για το συγκεκριμένο φόρουμ ότι υπήρχε και μια ομάδα  (OC) η οποία διεπρεπε και κρατουσε και το φόρουμ πιο συμπαγές και ενεργό. Μέσα από την ομάδα βγαίναν φιλίες οι οποίες κρατουν ακόμα, αλληλο υποστήριξη, κλπ. 

 

Ήρθαν και όλα αυτά που αναφέρονται παραπάνω, μέσα κοινωνικής δικτύωσης, οικονομικά θέματα, έτοιμα cpus, κλπ. 

 

Ένα τελευταίο που θέλω να προσθεσω είναι η έλλειψη ρομαντισμού και σεβασμού. 

Link to comment
Share on other sites

On 7/22/2020 at 3:21 PM, GregEl said:

Έγινε μια γενική αλλαγή στο internet και στα οικονομικά της αγοράς tech. Δεν είναι τώρα τελευταία, σταδιακά έγινε η αλλαγή. 

Οκ, αυτό το έπιασα. Ωστόσο, είναι αξιοσημείωτο πόσο ύπουλες ήταν αυτές οι αλλαγές, ώστε η κοινότητα των ενθουσιωδών χρηστών να μην προβάλλει πολύ αντίσταση. Θεωρώ ότι ο μόνος λόγος που με πείραξαν οι αλλαγές που έγιναν είναι το γεγονός πως πέρασα έναν ολόκληρο χρόνο χωρίς να ασχολούμαι (πανελλήνιες). Έτσι επιστρέφοντας έναν χρόνο μετά, αντικρίζω μία τελείως διαφορετική κοινότητα. 

On 7/22/2020 at 3:21 PM, GregEl said:

Όπως και εδώ ο Λουκάς ακολουθεί τις αλλαγές στην αγορά και κάνει πλέον youtube reviews (και χαρά στο κουράγιο του που συνεχίζει τα γραπτά reviews τα οποία δεν τα διαβάζει σε βάθος κανένας πλέον νομίζω).

Ειλικρινά, αν και κάποτε έβλεπα τα βίντεο και τα γραπτά reviews τα περνούσα γρήγορα-γρήγορα, πλέον προτιμώ τα γραπτά reviews, γιατί απλά το θεωρώ πιο βολικό. Οπότε, μπορούμε να πούμε πως ο κόπος του Λουκά δεν πάει χαμένος.

 

On 7/22/2020 at 3:21 PM, GregEl said:


Σήμερα ο Cavill κάνει instagram video με pc build και η fractal για παράδειγμα (χωρίς να κοστίσει στην εταιρία τίποτα) βλέπει αύξηση στις πωλήσεις από ένα video, που θα έβλεπε στέλνοντας σε youtubers για review και modding builds από 100 video. Εδώ οι youtubers έκαναν video reaction στο video του Cavill για να μην πάει τελείως χαμένη η ευκαιρία που παρουσιάστηκε.

Ειλικρινά δεν κατάλαβα γιατί όλοι κάθισαν και ασχολήθηκαν με αυτό το γεγονός, οπότε δεν θα σχολιάσω κάτι.

 

On 7/22/2020 at 3:21 PM, GregEl said:


Η κοινότητα που έκανε modding και overclocking με πάθος και ασχολούνταν με λεπτομέρειες στην τεχνολογία, βλέπει ότι οι εταιρίες δεν βλέπουν αξία σε αυτήν πλέον και έτσι δεν μπορούν να κάνουν εύκολα project και reviews και να αφιερώσουν χρόνο. 

Αυτό είναι στενάχωρο, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς πως αυτήν η κοινότητα δίδαξε σε πολλούς νέους (σαν κι εμένα) και όχι μόνο, βασικά πράγματα για υπολογιστές/τεχνολογία και τους εισήγαγε σε πιο προχωρημένες έννοιες.

On 7/22/2020 at 6:29 PM, Vaggelis Komnis said:

 

Ίσως να φταίει και το Ελληνικό community που ήταν πάντα κακό, ο κόσμος θεωρούσε ότι υπάρχουν "χαζές" ερωτήσεις, ότι κάποια άτομα δεν έχουν άποψη, πολλές φορές είδα προτεινόμενες λύσεις που θα μπορούσαν άνετα να προκαλέσουν ζημιά στη συσκευή, πως να κάνει ανάρτηση ο άλλος μετά; Από την άλλη έχει καλυφθεί ένας τόσος μεγάλος όγκος πληροφορίας για το κοινό που δεν έχει λόγω να ρωτήσει κάτι, σίγουρα το έχει ρωτήσει κάποιος πιο πριν και έχει πάρει απάντηση, το παθαίνω και εγώ αρκετές φορές στο Stack overflow.

Ναι όντως οι ελληνικές κοινότητες δεν ήταν ποτέ φιλικές πουθενά.

 

12 hours ago, stavros said:

 

Ένα τελευταίο που θέλω να προσθεσω είναι η έλλειψη ρομαντισμού και σεβασμού. 

Δεν ξέρω αν συμφωνώ με αυτό, καθότι αρκετές τοξικές κοινότητες επιβιώνουν αρκετά καλά για τα δεδομένα που αναφέραμε όλοι μας [βλέπε το board τεχνολογίας στο γνωστό imageboard που ξεκινάει από 4 (δεν το λέω γιατί θεωρείται ψιλό-ταμπου ιστοσελίδα)]

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο μέρος των ελληνικών κοινοτήτων το κρατούσαν στη ζωή μια συγκεκριμένη γενιά ατόμων και δεν είμαι μέσα σε αυτή ούτε και εγώ. Πρόλαβα όμως τις καταστάσεις και βρέθηκα κοντά σε πολλούς από αυτούς που είχαν έμφυτη την όρεξη οπότε τη 'κόλλησα' και εγώ στη πορεία - και όπως μάλλον φαίνεται - δεν μου έχει στερέψει ακόμα. :P

 

Αλλά όπως λέει ο @Nickzzz, πολλοί από αυτούς άλλαξαν ασχολίες μεγαλώνοντας. Οι περισσότεροι σταμάτησαν να παρακολουθούν λόγω αυτού αν και είναι 50/50 το γεγονός ότι ταυτόχρονα τα social media κέρδιζαν έδαφος και αποτελούσαν νούμερο ένα πηγή ενημέρωσης - πολλές φορές ψευδούς κιόλας. Αλλά ήταν εύκολη ενημέρωση χωρίς κόπο, url, click κλπ! Σίγουρα όμως και η ευκολία σε πολλά πράγματα έκανε τα guides και όλα αυτά μη αναγκαία. Το ότι με ένα κλικ (ή ακόμη και χωρίς clicks, βλέπε AMD Ryzen), μπορείς να πάρεις έξτρα επιδόσεις στο CPU τζάμπα είναι κάτι που δε χρειάζεται ίσως βίντεο ή γραπτό.

 

Αρκετό μέρος του κόσμου όμως δεν είναι το ίδιο μαθημένο και θέλει την εύκολη λύση, οπότε δεν ασχολείται καν. Γι αυτό ανεβαίνουν πιστεύω και τα prebuilt μηχανήματα ενώ πέφτει αντίστοιχα το DIY. Το βλέπω όχι μόνο από μεγαλύτερους σε ηλικία, που όπως και να έχει, πες ότι έχουν λίγο ελεύθερο χρόνο και ότι δε θα κάτσουν να ασχοληθούν με το να στήνουν μηχανήματα, ειδικά όταν έχουν χάσει επεισόδια από τη τελευταία φορά που ασχολήθηκαν, αλλά το βλέπω και από μικρότερες ηλικίες. Όμως δε μπορώ παρά να τις δικαιολογήσω και αυτές, γιατί πάλι, κάποια παιδιά ασχολούνται με διαφορετικά πράγματα μετά το σχολείο. Εμένα μου άρεσε να γυρνάω και να δοκιμάζω drivers στην HD 4670 μου, ή θέματα τα Windows XP μου, αλλά δε μπορείς να πεις ότι θα κάνεις το ίδιο και σήμερα.

 

Νομίζω ότι είναι ένας συνδυασμός πραγμάτων όλο αυτό, αλλά η παθητική αντιμετώπιση που αναφέρεις @Nick_GR12 υπάρχει δυστυχώς σε πολλές κοινότητες και σε πολλά σημεία της καθημερινότητας και θέλει πολλή ανάλυση για να βρεις πως επηρεάζει και το φόρουμ αυτό. Ζούμε σε έναν ακόμη πιο κλειστό κόσμο και αναπολούμε εποχές μέχρι και 20 χρόνια πριν, που αν κάτσεις και το καλοσκεφτείς, αναφερόμαστε μόλις στο 2000 και ξαφνικά, όλα ήταν υπέροχα τότε.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, MetallicGR said:

Αρκετό μέρος του κόσμου όμως δεν είναι το ίδιο μαθημένο και θέλει την εύκολη λύση, οπότε δεν ασχολείται καν. Γι αυτό ανεβαίνουν πιστεύω και τα prebuilt μηχανήματα ενώ πέφτει αντίστοιχα το DIY. Το βλέπω όχι μόνο από μεγαλύτερους σε ηλικία, που όπως και να έχει, πες ότι έχουν λίγο ελεύθερο χρόνο και ότι δε θα κάτσουν να ασχοληθούν με το να στήνουν μηχανήματα, ειδικά όταν έχουν χάσει επεισόδια από τη τελευταία φορά που ασχολήθηκαν, αλλά το βλέπω και από μικρότερες ηλικίες. Όμως δε μπορώ παρά να τις δικαιολογήσω και αυτές, γιατί πάλι, κάποια παιδιά ασχολούνται με διαφορετικά πράγματα μετά το σχολείο.

 

 

Από την μια τα μικρά παιδιά που θέλουν  "gkeimik pisi" και δεν έχουν την κατάλληλη γνώση και από την άλλη οι γονείς που δεν θέλουν να στεναχωρήσουν και δεν έχουν επίσης γνώση οπότε πηγαίνουν σε ένα κατάστημα και παίρνουν έτοιμο σύστημα.

 

Επί της ευκαιρίας, να πω ότι είδα προτεινόμενο σύστημα 1200 ευρώ από κατάστημα με έναν Ryzen (δεν θυμάμαι ποιον) χωρίς ενσωματωμένα γραφικά και χωρίς κάρτα γραφικών 🤒. Ελπίζω να έχει και να μην το έδειξε το παιδί αλλιώς δεν ξέρω τι...

Link to comment
Share on other sites

ειναι ωραια -φιλολογικα- η κουβεντα αυτη, αλλα ουσιαστικα δεν μπορει να αποδωσει τιποτα.   

 

δεν φταιει κατι για την κατασταση που ζουμε σημερα.  ειναι απλα...,  η φυσικη εξελιξη των πραγματων, οπως γινεται σε ολους τους τομεις της ζωης.   δεν μπορουμε να μεινουμε ουτε στο 2010. ουτε στο 2000, ουτε στο 1990, ουτε και πιο πισω (για καποιους μεγαλυτερους....!!!).  

 

 

εγω θα μιλησω απο την δικη μου πλευρα.   οταν ξεκινησα να ασχολουμαι ενεργα με τα πισι (εντελως χομπιστικα), ηταν γιατι: 

1  ημουνα ελευθερος (βασικο χαρακτηριστικο, απο θεμα χρονου)

2 ειχα την δουλεια μου (βασικο, για να εχεις εισοδημα) 

3 ειχα χωρο (βασικο, για να μην σε ενοχλει ΚΑΝΕΙΣ, οταν ασχολιομουν με το χομπυ μου), 

 

ξεκινησα σε -σχετικα- μεγαλη ηλικια (για πισι και gaming...) και εστησα το πρωτο δικο μου πισι, με τα ιδια μου τα χερια, το 2006, με AMD SEMPRON 3400+... και καρτα γραφικων την MSI 7600GS...!!  ξεκινησα με λειτουργικο XP...! τοτε δεν ειχαν παρουσιαστει ακομα τα VISTA..!

 

για να κατσω λοιπον και να στησω το μηχανημα, εκατσα και εφαγα αμετρητες ωρες διαβασματος, σε ιντερνετ (με τα περιορισμενα εξειδικευμενα SITE, ακομα....), και με περιοδικα, γιατι κυκλοφορουσαν ακομα τοτε καποια περιοδικα ειδικης υλης...!!!   ετσι σιγα σιγα ξεκινησα, αγοραζα τα κομματια σιγα σιγα, και εστησα το πρωτο μου πισι..!    η χαρα και η ικανοποιηση που ειχα, ηταν λες και εφτιαξα διαστημοπλοιο.....!!! 

 

μετα..,  και για μια 10ετια περιπου, συνεχισα και διαβαζα, και συμμετειχα στα φορουμ, εγινα μελος και σε πιο νεα φορουμ, καλη ωρα οπως εδω, ανανεωνα κατα διαστηματα τα κομματια του πισι μου, με νεοτερες μητρικες, με νεοτερους επεξεργαστες, εφτιαξα και 2ο πισι, για χρηση HTPC, αλλαζα καρτες γραφικων για να μπορω να παιζω ακομα και το "CRYSIS" (που ηταν και η μοδα της εποχης, που εγινε μοτο μεχρι και σημερα...), μεχρι που εφτασε το 2015 οπου ηταν μια χρονια οροσημο για μενα, οπου "αποκατασταθηκα", (γνωρισα την συζυγο και καναμε οικογενεια), και μετα αρχισε η "κατηφορα" του χομπυ. καθως πλεον οι ελευθερες ωρες για ενασχοληση με τα πισι, εγιναν καμια ωριτσα το βραδυ, καμια αργια (και αν...)...!  παει και το Gaming, πανε και οι αμετρητες ωρες διαβασματος για το χομπυ μου...!  απο το 2012-2013 που εστησα και το τελευταιο μου πισι (της υπογραφης) μεχρι σημερα, η μονη ανανεωση που εκανα ηταν η καρτα γραφικων, για να εχω την ανεση να παιζω κανα παιχνιδακι, ΑΝ και ΟΠΟΤΕ θα εχω λιγο χρονο......!!     

 

θεωρω πως ανηκω σε μια γενια, που αν και δεν σπουδασα πανω στην πληροφορικη, γνωριζω αρκετα πραγματα περι στησιματος, μονο και μονο απο τις αμετρητες ωρες που εφαγα ασχολουμενος με το χομπυ μου, και επειδη ασχοληθηκα πρακτικα με αυτο στηνοντας και δοκιμαζοντας αρκετα πραγματα.  

 

πλεον η ασχολια μου με αυτο ειναι η χρηση του πισι, και καπου-καπου διαβασμα και συμμετοχη στα φορουμ -οσο μπορω πλεον!!!  

 

Δυστυχως ετσι ειναι η ζωη παιδια.  μεγαλωνοντας η καθε γενια, αλλαζει προτεραιοτητες. δεν μπορεις, οταν εχεις οικογενεια και υποχρεωσεις, να δινεις προτεραιοτητα στα χομπυ, ειτε αυτο λεγεται πισι, ειτε αυτοκινητο, ειτα κυνηγι, ειτε ψαρεμα, ειτε ο,τιδηποτε αλλο.   

 

οσον αφορα και η ιδια η τεχνολογια εχει πλεον αλλαξει δραστικα. απο το 1987 που ηταν η πρωτη μου επαφη με πισι, το 1998 που πρωτοασχοληθηκα πιο κοντα (και μου μπηκε το μικροβιο) λογω ενος κολλητου που ειχε γινει τεχνικος και ειχε ανοιξει μαγαζι, και πηγαιναμε εκει και παιζαμε κανα "AGE OF EMPIRES", μεχρι σημερα που μιλαμε για MULTICORE CPU's, για Nvme SSD, για καρτες γραφικων που απο μονες τους ειναι ολοκληρα εργοστασια επεξεργαστων, για 8Κ αναλυσεις, κλπ κλπ κλπ, ειναι ΤΟ χαος..!!!    τοτε για να δουλεψει σωστα ενα πισι, επρεπε να κατσεις να κοιταξεις ακομα και τα πινακια στους IDE Δισκους, εαν ειναι τοποθετημενα στην σωστη θεση, μην τυχον δεν τους βλεπει η μητρικη...!!!  τωρα πετα τον δισκο πανω και τελειωσες...! 

 

οταν λοιπον η δικη μου η γενια, εχει μαθει σε τετοια  ψειρισματα, για να στησεις ενα πισι, το OCing που ηρθε τις επομενες γενιες, ηταν βουτυρο στο ψωμι μας για επιπλεον ψειρισμα...!!   οταν ηρθε η Core Duo αρχιτεκτονικη και οι Phenom με τους ξεκλειδωτους πολλαπλασιαστες, ηταν λες και εδωσαν σε μικρα παιδακια, καινουρια παιχνιδια...!!!!   εκει να δεις αζωτα, υπερχρονισμοι μεχρι να σκασουν ολα, και CPU, και σε μνημες και σε καρτες γραφικων, για να μπορεσουμε να τρεξουμε καλυτερα το .....CRYSIS......., και να βγαλουμε εναν ποντο περισσοτερο στο 3dMark και σε αλλα μετροπρογραμματα.......!!!! 

 

ωσπου.., ηρθε η εποχη οπου ο υπερχρονισμος ενσωματωθηκε εργοστασιακα στους CPU, και ηταν σαν να εκλεψαν το παιχνιδι αυτο πισω, απο τα παιδακια...!!!   τωρα πλεον δεν εχεις κατι να ασχοληθεις.  Εφεραν τα RGB σαν νεα μοδα στα πισι, τα οποια εγω προσωπικα, τα βλεπω σαν επιστροφη στην DISCO εποχη στα πισι.....!!!  

 

τα νεοτερα παιδια βλεπουν τα RGB, λες και ηρθαν οι εξωγηινοι στην Γη..!  

 

 

Διαφορες εποχων...... τι αλλο να πω....??? 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now