MetallicGR

Intel Core i9 10900K & GIGABYTE Z490 AORUS Master Review

Recommended Posts

Πολυ ωραίο review. Αλλά πραγματικά δεν μπορώ να βρω τον λόγο να πάει κάποιος με αυτόν τον επξεργαστή, ειδικά με τις απαιτήσεις που έχει όσο αναφορά την ψύξη και με την τιμή του να περνάει τα 580€ στην καλύτερη περίπτωση στην ελληνική αγορά. Ακόμα και hardcore competive gamer να είσαι, καλύτερα να δώσεις την δοαφορά τον χρημάτων σε μια καλύτερη gpu/υλοποίηση.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η Gigabyte έχει φτιάξει πολλές μητρικές για την AMD και τα gen 4 nvm ssd δεν δούλευαν στις ταχύτητες που πρέπει και λένε οι μηχανικοί μεταξύ τους, δεν μπορούμε να τις πουλήσουμε γιατί θα μας κραξουν και πετάγεται ενας μηχανικός και λέει θα τις κάνουμε  μητρικές για την intel . Είμαι σίγουρος η επόμενη γενια της intel θα θέλει νεο socket και μητρικη  και άπλα είναι διαφημιστικό τρικ .

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο επεξεργαστής απευθύνεται στους hardcore competive gamer, δηλαδή σε αυτούς που θέλουν το maximum της κορυφαίας gpu (2080ti super), όπου εκεί το εν λόγω cpu ξεδιπλώνει τις αρετές του, μαζί με mobo όπως του review.

Link to comment
Share on other sites

On 7/24/2020 at 1:40 PM, tasos kats said:

Νομίζω η Gigabyte έχει φτιάξει πολλές μητρικές για την AMD και τα gen 4 nvm ssd δεν δούλευαν στις ταχύτητες που πρέπει και λένε οι μηχανικοί μεταξύ τους, δεν μπορούμε να τις πουλήσουμε γιατί θα μας κραξουν και πετάγεται ενας μηχανικός και λέει θα τις κάνουμε  μητρικές για την intel . Είμαι σίγουρος η επόμενη γενια της intel θα θέλει νεο socket και μητρικη  και άπλα είναι διαφημιστικό τρικ .

 

Πιο πολύ κίνηση της Intel είναι αυτό παρά της Gigabyte.

 

Συν ότι δεν υπάρχουν μητρικές που 'δε δουλεύουν στις ταχύτητες του gen 4', ένα απλό ηλεκτρικό spec είναι που επιτυγχάνεται με κάμποσα έξτρα components.

 

 

On 7/24/2020 at 11:50 AM, FeelsBadMan said:

Πολυ ωραίο review. Αλλά πραγματικά δεν μπορώ να βρω τον λόγο να πάει κάποιος με αυτόν τον επξεργαστή, ειδικά με τις απαιτήσεις που έχει όσο αναφορά την ψύξη και με την τιμή του να περνάει τα 580€ στην καλύτερη περίπτωση στην ελληνική αγορά. Ακόμα και hardcore competive gamer να είσαι, καλύτερα να δώσεις την δοαφορά τον χρημάτων σε μια καλύτερη gpu/υλοποίηση.  

 

 

Εν τέλει ναι, το βλέπεις και έτσι. Αλλά υπάρχουν περίεργοι που θα κάνουν περίεργες αγορές 😛 Φερ ειπείν εγώ θα τον έπαιρνα και με 2070 Super αλλά δεν είμαι παράδειγμα προς μίμηση :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now