Nick_GR12

Αγορά Laptop

Recommended Posts

Πηγαίνω φοιτητής και έχω ανάγκη από Laptop. Έτσι ζητάω προτάσεις. Το λάπτοπ θα χρησιμοποιηθεί σίγουρα για προγραμματισμό, τεχνικές σχεδίασης-CAD ,για τηλεκπαίδευση (όπως επιβάλλουν οι σημερινές συνθήκες), και γενικότερα για όλες τις ανάγκες των μαθημάτων της σχολής (τμήμα Ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών). Σημαντικό για εμένα θα ήταν μία καλή διάρκεια μπαταρίας, καθώς και μία αξιόπιστη εγγύηση. 

Μπορώ να διαθέσω μέχρι 500€.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

Edit: Αγορά από Ελλάδα

Edit 2: Αν κάποιος βρει καμία καλή περίπτωση με τιμή μεγαλύτερη των 500€ ας την παραθέσει

Edited by Nick_GR12
Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/18206104/HP-255-G7-2200U-8GB-256GB-FHD-No-OS.html

 

Νομίζω είναι εντάξει αυτό για την χρήση που θες, αν και χωρίς λογισμικό και με κάποιους να μιλάνε για μέτρια μπαταρία.

 

Δεν ξέρω αν έχει να προτείνει κάποιος άλλος κάτι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Vaggelis Komnis said:

https://www.skroutz.gr/s/18206104/HP-255-G7-2200U-8GB-256GB-FHD-No-OS.html

 

Νομίζω είναι εντάξει αυτό για την χρήση που θες, αν και χωρίς λογισμικό και με κάποιους να μιλάνε για μέτρια μπαταρία.

 

Δεν ξέρω αν έχει να προτείνει κάποιος άλλος κάτι.

Και οι δικές μου έρευνες πάνε προς κάτι παρόμοιο, απλά κοιτούσα το πιο καινούργιο μοντέλο με τον 3200U (15K99ES). Το θέμα μου είναι ότι δεν αναγράφουν πλήρως τα χαρακτηριστικά ούτε στα μαγαζιά, ούτε στην ιστοσελίδα της HP. Γενικότερα, φαίνεται πως έχουν ανεβάσει τις τιμές των καινούργιων low-end laptops κατά *50 με 100€ για να ξεφορτωθούν αυτά που φέρουν τους stoney ridge (AMD A9). Όπως και να έχει, ευχαριστώ πολύ για την πρόταση.

 

*Η σύγκριση γίνεται από την αγορά Γερμανίας

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Nick_GR12 said:

Γενικότερα, φαίνεται πως έχουν ανεβάσει τις τιμές των καινούργιων low-end laptops κατά *50 με 100€ για να ξεφορτωθούν αυτά που φέρουν τους stoney ridge (AMD A9). 

 

 

Το συγκεκριμένο δεν έχει λογισμικό οπότε λογικά πρέπει να έχει χαμηλότερη τιμή από παρόμοια.

Link to comment
Share on other sites

Στη σχολή ποιο είναι το πιο βαρύ πρόγραμμα που κάνετε; Ματλαμπ υπάρχει; Πιστεύω πως θα σου πέσει κάπως 'λίγο' το παραπάνω, αλλά έχεις κ σφικτό προϋπολογισμό, οπότε αν δεν κοιτάζεις και τη περίπτωση ενός μεταχειρισμένου σε καλή κατάσταση, τότε πάσο :)

 

Εννοείται οτιδήποτε έχει A series AMD το αποφεύγεις γιατί είναι σχεδόν 10 χρονών σχεδίαση. Αυτά κυκλοφορούν ακόμα για την business αγορά και μερικά δεν τα έχει βγάλει eol η amd γι αυτόν τον λόγο.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, MetallicGR said:

Στη σχολή ποιο είναι το πιο βαρύ πρόγραμμα που κάνετε; Ματλαμπ υπάρχει; Πιστεύω πως θα σου πέσει κάπως 'λίγο' το παραπάνω, αλλά έχεις κ σφικτό προϋπολογισμό, οπότε αν δεν κοιτάζεις και τη περίπτωση ενός μεταχειρισμένου σε καλή κατάσταση, τότε πάσο :)

 

Εννοείται οτιδήποτε έχει A series AMD το αποφεύγεις γιατί είναι σχεδόν 10 χρονών σχεδίαση. Αυτά κυκλοφορούν ακόμα για την business αγορά και μερικά δεν τα έχει βγάλει eol η amd γι αυτόν τον λόγο.

Ειλικρινά δεν γνωρίζω τι προγράμματα θα χρησιμοποιούμε.

Φυσικά, αν υπάρχει κάποια καλή πρόταση με τιμή μεγαλύτερη του ορίου που έθεσα, ας παρατεθεί.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Nick_GR12 said:

Ειλικρινά δεν γνωρίζω τι προγράμματα θα χρησιμοποιούμε.

Φυσικά, αν υπάρχει κάποια καλή πρόταση με τιμή μεγαλύτερη του ορίου που έθεσα, ας παρατεθεί.

Δες τις λεπτομέρειες των μαθημάτων της σχολής μήπως αναφέρονται προγράμματα (νομίζω ναι), δες πιο είναι το βαρύτερο και άλλαξε το budget αν χρειάζεται και αν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Nick_GR12 said:

Ειλικρινά δεν γνωρίζω τι προγράμματα θα χρησιμοποιούμε.

Φυσικά, αν υπάρχει κάποια καλή πρόταση με τιμή μεγαλύτερη του ορίου που έθεσα, ας παρατεθεί.

 

Φυσικά και υπάρχει. Στα 600 βρίσκεις τον 3500U που είναι πολύ καλό CPU και είχα τις καλύτερες εντυπώσεις όταν το χάζεψα κάπου. Κατασκευαστικά δεν είναι κάτι extreme και είναι το βασικότερο μειονέκτημά του. Και θα σου δώσει τον αέρα που θα χρειαστείς, γιατί φαντάζομαι ότι κάποια από τα προγράμματα, εάν δεν υπάρχει η επιλογή του desktop για τρέξιμο εκεί, την χρειάζονται τη δύναμή τους. Συν ότι θα έχεις και συνολικά ένα καλύτερο σύστημα για όλα τα υπόλοιπα. Σκέψου το.

https://www.skroutz.gr/s/22118951/Huawei-MateBook-D-14-R5-3500U-8GB-512GB-FHD-W10-Mystic-Silver.html

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Update

Άκουσα τις συμβουλές σας και ανέβασα το budget. Τελικά αγόρασα το huawei matebook d 14 και σήμερα το παρέλαβα. Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις και θα ξανακάνω update όταν το σετάρω.

IMG_20200904_122324_614.JPG

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το σέταρα και ορίστε οι εντυπώσεις μου σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο μοντέλο. (Να σημειωθεί ότι δεν έχω κατεβάσει τίποτα, εκτός από έναν browser και ένα wallpaper)

Πρώτον, τα windows ενεργοποιούνται μόνο με την εισαγωγή microsoft account, δηλαδή ενεργοποιούνται μέσω digital license και όχι κλειδιού προϊόντος.

Δεύτερον, ο δίσκος έρχεται χωρισμένος σε δύο τόμους (c και d), που προσωπικά το βρίσκω χαζό, αλλά πρόκειται για δύο λεπτά υπόθεση να σβηστεί ο d, οπότε δεν θα σταθώ σε αυτό. Επίσης ο δίσκος έχει κάτι κρυμμένους τόμους, που μάλλον πρόκειται για το botnet/spyware των Microsoft και huawei (δεν έχω βρει κάτι ακόμη).

Τρίτον, η συσκευή κατασκευαστικά μοιάζει στιβαρή, λίγο βαριά για το μέγεθος. Για να ανοίξει η οθόνη απαιτούνται και τα δύο χέρια, καθότι ο μηχανισμός είναι λίγο «σκληρός».

Τέταρτον, ευτυχώς το trackpad χρησιμοποιεί microsoft precision drivers και οι χειρονομίες λειτουργούν εξαιρετικά.

Πέμπτον, είναι λίγο θορυβώδες (όχι κάτι τρελό).

Έκτον, τα ηχεία σε χαμηλή ένταση είναι σχετικά τίμια, ωστόσο πάνω από 70% μπορεί να πικάρουν σε απαιτητικά σενάρια (δοκίμασα κυρίως κλασσική μουσική, πιο συγκεκριμένα η «Αυγή της άνοιξης» του Stravinsky το πίεσε αρκετά).

Έβδομον, η οθόνη, η οποία είναι ματ, είναι λίγο σκοτεινή και συνεπώς προτείνεται να χρησιμοποιείται κυρίως σε κλειστούς χώρους.

Όγδοον, το πληκτρολόγιο είναι φωτιζόμενο. Το F3 στο Fn layer του πληκτρολογίου ρυθμίζει την λειτουργία του φωτισμού (κλειστό, χαμηλή ένταση, υψηλή ένταση). Τα πλήκτρα έχουν πολύ μικρή απόσταση ενεργοποίησης, ωστόσο είναι αρκετά καλά στην αίσθηση (είναι ελαφρά tactile). Όμως τα πλήκτρα έχουν αρκετή απόσταση μεταξύ τους, κάτι που για άτομα με μικρά χέρια σαν εμένα είναι ελαφρά ενοχλητικό.

Έννατον, η κάμερα είναι ενσωματωμένη σε ένα ψευδοπλήκτρο. Η ποιότητα της είναι μέτρια και στις βιντεοκλήσεις θα φαίνονται κυρίως τα ρουθούνια και το σαγόνι σου.

Δέκατον, για κάποιο λόγο όταν το φωτάκι του Fn key είναι ανοικτό, το πληκτρολόγιο βρίσκεται στην κανονική του λειτουργία και όταν είναι κλειστό, το πληκτρολόγιο λειτουργεί σύμφωνα με το Fn layer.

Τέλος ένα μικρό σχόλιο για τους modders, το λάπτοπ υποστηρίζει Linux, πιο συγκεκριμένα mint, debian, arch, manjaro δουλεύουν απροβλημάτιστα απ' όσο διαβάζω αν και καλυτερα να αποφεύγεται η χρήση του περιβάλλοντος KDE. Προς το παρόν το freeBSD δεν δουλεύει καλά, αφού χωρίς αρκετή ρύθμιση δεν bootάρει, ενώ φυσικά δεν δουλεύει το wifi/Bluetooth.

Συμπερασματικά, είναι τίμια πρόταση, ωστόσο αυτό θα φανεί καλύτερα όταν θα χρησιμοποιηθεί για κώδικα, CAD, κτλ. Προσωπικά, αν είχα λίγο μεγαλύτερο budget θα περίμενα για το matebook 14 2020 που κυκλοφόρησε πριν λίγες μέρες, γιατί φαίνεται πως πρόσθεσαν όντως χρήσιμα features (3:2 οθόνη με μεγαλύτερη ανάλυση, μεγαλύτερη μπαταρία, επιλογή για amd ή intel).

 

Edited by Nick_GR12
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα κρυφά partition υπήρχαν "από πάντα". Έχουν, όχι μόνο το recovery partition με τα Windows, αλλά και ξεχωριστό partition με τους drivers που τους διαβάζει όταν κάνεις επαναφορά μέσα από το software της εκάστοτε εταιρίας - στη προκειμένη - της huawei. Δεν έχουν spyware εκεί. Μπορείς να το ελέγξεις με δικά σου εργαλεία, αλλά πιθανόν θα βρεις οτιδήποτε έχει να κάνει με bloatware ή POP προγράμματα που ούτε εμένα μαρέσει να χρησιμοποιώ, οπότε τρώνε άκυρο από τη πρώτη στιγμή.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, tasos kats said:

μην σβήσεις τον D εχει το recovery partion 

Ο D δεν είχε τίποτα. Η μόνη χρήση του ήταν για αποθήκευση αρχείων. Το recovery βρίσκεται σε άλλο τόμο, το τσέκαρα πριν τον σβήσω.

 

6 minutes ago, MetallicGR said:

Τα κρυφά partition υπήρχαν "από πάντα". Έχουν, όχι μόνο το recovery partition με τα Windows, αλλά και ξεχωριστό partition με τους drivers που τους διαβάζει όταν κάνεις επαναφορά μέσα από το software της εκάστοτε εταιρίας - στη προκειμένη - της huawei. Δεν έχουν spyware εκεί. Μπορείς να το ελέγξεις με δικά σου εργαλεία, αλλά πιθανόν θα βρεις οτιδήποτε έχει να κάνει με bloatware ή POP προγράμματα που ούτε εμένα μαρέσει να χρησιμοποιώ, οπότε τρώνε άκυρο από τη πρώτη στιγμή.

Α οκ τότε. Να σημειωθεί πως το λάπτοπ δεν είχε κάτι τρελό σε bloat, εκτός από το huawei hot keys που καθορίζει το Fn layer, το Pc manager που έχει μαζεμένα τα driver και firmware updates και το Spotify που έτσι κι αλλιώς πήρε δρόμο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now