giannis13

Ryzen 3 3100 VS I3 9100F

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Αναβαθμίζω απο FX 4100 :P

 

Οπότε θέλω budget λύση με βάση τους επεξεργαστές που προτείνω.

Προτείνετε μου ολόκληρο σύστημα (CPU / MB / RAM)

16GB Ram κατ' ελάχιστο...

Link to comment
Share on other sites

Core i3 9100F 65   Ryzen 3100 90
B365 80   B450 Tomahawk MAX 100
3200MHz 16GB 70   3200MHz 16GB 70
  215     260

 

 

Κάπου εκεί βλέπω το κόστος των δύο πλατφορμών. Σίγουρα αξίζει τα παραπάνω λεφτά ο Ryzen, αφού κατά μέσο όρο έχει καλύτερες επιδόσεις παντού. Συν ότι έχει 8 theads.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, MetallicGR said:
Core i3 9100F 65   Ryzen 3100 90
B365 80   B450 Tomahawk MAX 100
3200MHz 16GB 70   3200MHz 16GB 70
  215     260

 

 

Κάπου εκεί βλέπω το κόστος των δύο πλατφορμών. Σίγουρα αξίζει τα παραπάνω λεφτά ο Ryzen, αφού κατά μέσο όρο έχει καλύτερες επιδόσεις παντού. Συν ότι έχει 8 theads.

Σε ευχαριστώ για την πρόταση!

 

Για λόγους οικονομίας μιας και η μητρική δεν έχει επιρροή σε επιδόσεις θα πρότεινες μία από τις παρακάτω ή οποιαδήποτε άλλη επιλογής σου?

Gigabyte Aorus B450 Elite

Gigabyte B450 Gaming X

 

Μνήμες θα έλεγα G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GVKB)    55Ε

Link to comment
Share on other sites

Σου έβαλε την B450 Tomahawk MAX γιατί 1ον έχει και πολύ καλά vrm ειναι και η best seller στην κατηγορία του chipset b450 , 2ον η σειρά 3000 για να δουλέψει στην  b450 θέλει bios update και η msi έρχεται απο το εργοστάσιο με αυτο το update , στην περίπτωση της  Gigabyte θα πρέπει να ρωτήσεις το μαγαζί αν η μητρική που θα σου στείλει εχει αυτο το update. Αν θες δες και για καμιά b550 οικονομική για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, giannis13 said:

Σε ευχαριστώ για την πρόταση!

 

Για λόγους οικονομίας μιας και η μητρική δεν έχει επιρροή σε επιδόσεις θα πρότεινες μία από τις παρακάτω ή οποιαδήποτε άλλη επιλογής σου?

Gigabyte Aorus B450 Elite

Gigabyte B450 Gaming X

 

Μνήμες θα έλεγα G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GVKB)    55Ε

 

 

Νομίζω αυτές τις ripjaws έβλεπα και εγώ, αλλά ο πρώτος διαθέσιμος ήταν στα 70. Τσεκαρε το. 

Για τη μητρική, επειδή δε θα βάλεις κάποιον ενεργοβόρο CPU εχεις μεγαλύτερη ελευθερία να πας και στα μοντέλα που λες, αν το θέλεις λόγω χρημάτων. Η Tomahawk είναι γενικότερα μια καλή πρόταση για αρχή με out of the box support της τρίτης γενιάς Ryzen βέβαια. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μια απορία έχω.

Η θερμοκρασία του επεξεργαστή είναι στα 48-50 idle.

Ξαφνικά πάει 56-58 και δίνει γκάζια στους ανεμιστήρες και πέφτει απότομα στα 48-50 πάλι.

Είναι λίγο ενοχλητικό καθώς χωρίς ζόρι ανεβοκατεβάζει ταχύτητες συνέχεια.

Οπως και δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό σε idle να ανεβάζει έτσι απότομα και το ίδιο απότομα να πέφτει.

 

(Bios έχει το F51 το προτελευταίο δλδ)

Edited by giannis13
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, giannis13 said:

Καλησπέρα,

 

Μια απορία έχω.

Η θερμοκρασία του επεξεργαστή είναι στα 48-50 idle.

Ξαφνικά πάει 56-58 και δίνει γκάζια στους ανεμιστήρες και πέφτει απότομα στα 48-50 πάλι.

Είναι λίγο ενοχλητικό καθώς χωρίς ζόρι ανεβοκατεβάζει ταχύτητες συνέχεια.

Οπως και δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό σε idle να ανεβάζει έτσι απότομα και το ίδιο απότομα να πέφτει.

 

(Bios έχει το F51 το προτελευταίο δλδ)

 

 

Το πιο λογικό είναι να φτιάξεις το fan curve μέσα από το BIOS για να μην στο κάνει αυτό. Οι θερμοκρασίες σου είναι πολύ μικρές για να χρειάζεται να 'δίνει γκάζια' 😛

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεται μέχρι πόσο πάει με ασφάλεια ο 3100?

Επειδή θυμάμαι απο τον Fx ότι μέχρι 60-65 ήταν ασφαλές.

Έτσι βλέποντας τα σκαλωπάτια απο 50 να ανεβαίνει 58 ακαριαία με έβαλε σε ανυσηχίες.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, giannis13 said:

Γνωρίζεται μέχρι πόσο πάει με ασφάλεια ο 3100?

Επειδή θυμάμαι απο τον Fx ότι μέχρι 60-65 ήταν ασφαλές.

Έτσι βλέποντας τα σκαλωπάτια απο 50 να ανεβαίνει 58 ακαριαία με έβαλε σε ανυσηχίες.

Σύμφωνα με το TJUNCTION στην επίσημη σελίδα της Intel,  100°C. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ασφαλές να τρέχει συνέχεια στους 100°C.

Κάτω από 80°C πιστεύω είσαι κομπλέ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ που έτρεξα με την μεγάλη εργοστασιακή ψύκτρα της AMD (δεν είναι αυτή που δίνεται μαζί), δεν ξεπέρασε τους 73. Με τη stock και σε σωστά κλειστό κουτί μπορεί να δεις και 80ρια. Τα οποία δεν είναι ανησυχητικά.

https://www.hwbox.gr/reviews/cpu-apu/43235-amd-ryzen-3-3100-3300x-cpu-review.html?start=7

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλη χρυσή η μαμα η ψυκτρα , αλλα κάποια στιγμή σίγουρα θα την αλλάξεις εγώ στον ryzen 5 3600 δεν δοκίμασα καθόλου την μαμισια , εχω βαλει εξαρχής  την Artic Freezer 34 esports στα λεφτά της 35 ευρω δεν εχει αντίπαλο 

Edited by tasos kats
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now