MetallicGR

Η AMD αποκάλυψε τη Zen 3 αρχιτεκτονική & 4 CPUs

Recommended Posts

Στο ειδικό, online only event της, η AMD έδειξε για πρώτη φορά τη νέα Zen 3 αρχιτεκτονική της, μαζί με πληροφορίες για τα επερχόμενα CPUs.

 

Ξεκινώντας με τις τελευταίες επιτυχίες της, όπως τη χρήση των τεχνολογιών της στις πιο πρόσφατες κονσόλες, η AMD πέρασε γρήγορα στο 25-λεπτο showcase δείχνοντάς μας όλα όσα θέλαμε να μάθουμε για την Zen 3 αρχιτεκτονική. Ο Mark Papermaster, Chief Technology Officer στην AMD, ανέβηκε στο βήμα για να μιλήσει σχετικά με τη νέα αρχιτεκτονική που επιβεβαίωσε ότι θα έρθει στην αγορά στις 5 Νοεμβρίου.

 

Διατηρώντας το ίδιο node των 7nm η AMD προχώρησε σε αλλαγές στη διαρρύθμιση των πυρήνων, ενώ ενοποίησε και αύξησε το μέγεθος της L3 cache, όπως ακριβώς είχαμε αναφέρει σε παλαιότερα άρθρα. Συγκριτικά με τους Zen 2 που είναι το βασικό κριτήριο σύγκρισης, η L3 cache δε μοιράζεται σε 2 τμήματα των 16MB (για κάθε 4 Cores) αλλά είναι ενοποιημένη σε ένα 'slice' των 32MB - και έτσι οι 8 πυρήνες του κάθε Core die μπορούν να αποκτήσουν πρόσβαση σε αυτό το κομμάτι ανά πάσα στιγμή χωρίς επιπλέον latency, ένα σημαντικό μειονέκτημα ακόμα και της Zen 2 γενιάς της AMD. Το παράδειγμα που μας δείχνει η AMD (5950X) δε θα υπάρχει σε όλα τα CPUs της, καθώς το latency θα συνεχίσει να υπάρχει εάν χρησιμοποιούνται παραπάνω από ένα Core dies. Όσον αφορά την αποδοτικότητα, η AMD αναφέρει βελτίωση της τάξης των 2.8 φορών έναντι του Core i9 10900K της Intel, δείχνοντας έτσι τις ενεργειακές βελτιώσεις που έχουν γίνει σε αυτή τη γενιά, χωρίς όμως να αναφέρονται περισσότερα στοιχεία, τα οποία θα μάθουμε στις 24 Οκτωβρίου.

 

1295080476_directaccesszen3.jpg.a7f119cf343404d54198d73434cdd6a2.jpg

 

1922520530_higheripc.jpg.28a51fcdf214df746ce4386518270656.jpg

 

1846703222_coreconfig.jpg.fdadcc374bc25108888d0d7b26dd22c0.jpg

 

 

 

 

 

Μερικά λεπτά αργότερα, η AMD αναφέρεται σε κάποια benchmarks, εκεί όπου ο 5900X τίθεται αντιμέτωπος από τον 3900XT σε μερικά παιχνίδια. Η μέση αύξηση στις επιδόσεις μετρήθηκε από την AMD στο 26%, αναφερόμενη όμως στη δημοφιλέστερη ανάλυση του Full HD, που οδηγεί ακόμη την αγορά, ωστόσο αξίζει να αναφερθεί ότι η διαφορά αυτή προέκυψε στο ίδιο σύστημα, απλά την αντικατάσταση του επεξεργαστή. Οι επιδόσεις σε 2D εφαρμογές είναι γνωστές από το προηγούμενο άρθρο μας, όμως η AMD επιβεβαίωσε και άλλα τρία CPUs που θα κυκλοφορήσουν, τον 16-πύρηνο Ryzen 9 5950X που θα κυκλοφορήσει τον Δεκέμβριο, τον 8-πύρηνο Ryzen 7 5800X και τον 6-πύρηνο Ryzen 5 5600X, οι οποίοι βλέπουν και μια αύξηση στην boost συχνότητα λειτουργίας στα 4.7GHz και τα 4.6GHz αντίστοιχα, από τους προκατόχους τους. Οι τιμές τους: $549, $449 και $299 με τον εξαπύρηνο επεξεργαστή της να βλέπει μια αύξηση $50 από το μοντέλο που αντικαθιστά, τον Ryzen 5 3600XT, καθώς όπως όλα δείχνουν είναι το πιο δημοφιλές μοντέλο στις πωλήσεις της εταιρίας.

 

Περισσότερα νέα θα έχουμε στις 24 Οκτωβρίου.

 

 

5900χ.jpg

 

1405539111_5950.jpg.f5a4e8ba8587e6e275cb742d4c13b062.jpg

 

skus.jpg.3af9d531bc7c277f4143e2dcc9a9f213.jpg

 

 

513843415_skusprices.jpg.a4d0a3f04bd748114d394aab0dd619ff.jpg

 

 

 

 

 

 

Πηγή.

Βρείτε μας στα Social: fb.png.1537ea4510ab3e974329f5d517730fcb.pngigram.png.2e83a1b2ece699220a0c9fb4eb1075cd.pngytube.png.e87f621f0db4c5d7de63b48f09b46c13.png

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυνατά cpus και φαίνεται πως επιτέλους εκθρονίζουν την Intel των 14++++++nm και από το gaming (να δούμε και τα review, αλλά εκεί πάει το πράγμα).

 

Στα αρνητικά ότι ακρίβηνε και η AMD με τα mspr να ξεπερνάνε αυτά του ανταγωνιστή, ειδικά ο 8c/16t, ενώ ο μεγάλος, πήρε ένα 100άρικο πάνω και εφόσον γίνουν και αυτά περιζήτητα τότε ίσως η τελική τιμή των καταστημάτων να είναι ακόμα μεγαλύτερη.

 

Edit: δεν ξέρω από που πήρε η AMD τις τιμές των Intel που έβαλε στα slides, αλλά μου φαίνονται άκυρες.

Edited by stavros
Link to comment
Share on other sites

Οι καταναλωτές θέλουν τέτοια χαστούκια με υψηλότερες τιμές. Εξάλλου τόσα χρόνια τα έσταζαν στην Ιντελ που μόνο innovation δεν έκανε και έτρεχαν να πάρουν τα ακριβέστερα cpu. Για τα 20 ευρώ διαφορά που έχει η AMD από τον 10900k τουλάχιστον δίνει 4 παραπάνω threads και πολυ μικρότερη κατανάλωση, πέρα από τη φαινομενικά καλύτερη απόδοση. 

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνεις (βασικά όχι εσύ, αλλά η AMD) MSPR - AMD με τιμή αγοράς - Intel. Πολύ σωστό αυτό που γράφεις για innovation και μάλλον έτσι δυναμικά θα συνεχίσει η AMD, αλλά η κάκιστη για τον καταναλωτή τιμολογιακή πολιτική της Intel δε μπορεί να δικαιολογεί αντίστοιχες πολιτικές άλλων εταιρειών.

 

Όσον αφορά και στα reviews, μετά τη σιωπή των reviewers για τα CTD της RTX 3000 έχω αρχίσει να είμαι πολύ επιφυλακτικός, δηλ. να γίνουν τα reviews και να περάσει και λίγος χρόνος στα χέρια των καταναλωτών.

 

P.S. θυμάμαι που είχα πάρει τον κορυφαίο τότε gaming επεξεργαστή (8700k) περί τα 330,00€, τώρα με τον ανταγωνισμό με τα ίδια χρήματα πάω σε entry, τι 👹 ?

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, ChrisGr said:

εχω. μια απορια για την mid range κατηγορια θα βγει κατι ; γιατι ειμαι σε σκεψεις για νεο συστημα η να περιμενω ..

Ο 5600X σε τέτοια συστήματα απευθύνεται. Αλλά δεν νομίζω η AMD να κυκλοφορήσει κάτι πιο οικονομικό νωρίτερα από το 2021. Είναι η ευκαιρία της να πάρει μεγάλα margins που μόνο η Intel έπαιρνε χρόνια τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, ChrisGr said:

εχω. μια απορια για την mid range κατηγορια θα βγει κατι ; γιατι ειμαι σε σκεψεις για νεο συστημα η να περιμενω ..

 

Για την ώρα έχει την σειρά 3000. Όταν περάσουν οι μήνες και πουλήσει τα δυνατά κομμάτια που έχουν καλύτερες τιμές θα βγάλει και πιο απλούς στην σειρά 5000. Μπορεί να περιμένει να μαζέψει και μέτρια τσιπ πρώτα, που μπορούν να γίνουν 4C ή 6C με χαμηλότερες συχνότητες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν θα με παραξένευε εάν σε κανα εξάμηνο από τώρα δούμε και XT μοντέλα, όταν έχουν οριμάσει τα yields και ίσως όταν η Intel αποφασίσει να κυκλοφορήσει και αυτή την δικιά της γενιά. Μπορεί και να δούμε την AMD να χτυπάει το μαγικό 5GHZ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο 5600X κάθε άλλο παρά mainstream δεν είναι με τέτοια τιμή κατά τη γνώμη μου. Σίγουρα εάν ψάχνεις για mainstream θα πρέπει να περιμένειες, ή να πας σε κάτι current gen "και να τελειώνεις".

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησαν αποκλειστικά για τα bots. Μετά τις δηλώσεις της AMD ότι υπήρχε μεγάλο στοκ, είναι λιγο τραγικό. Αλλα είναι και κάτι αναπόφευκτο με το επίπεδο επιδόσεων που έφεραν στο τραπέζι.

Ελπίζω να υπάρξει στοκ για τις γιορτές. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now