STORM1978

Αγορά νέας Οθόνης 24''

Recommended Posts

Έχεις κάμποσες επιλογές. Η AOC έχει και άλλο ένα ή δύο μοντέλα σε αυτή τη κατηγορία τιμής με IPS panel, αλλά 27 ίντσες.

 

Γενικά οι 24 μου φαίνονται λίγες, από την άλλη στην 27άρα το Full HD μου μοιάζει 'λειψό'. Θα το μάξαρα στην περίεργη διαγώνιο των 25 που έχουν κάτι Dell, αλλά θα βγεις εκτός τιμής. Αν μπορείς χώσου ξανά στις 24άρες (οθόνες) σαν κι αυτές που λέει ο @cabdik από πάνω αλλά βάλε στη λίστα σου και αυτήν: https://www.skroutz.gr/s/12101411/LG-24MP59G-P.html

 

Επίσης να ξέρεις ότι το TN μπορεί να το έχεις συνηθίσει από παλιότερες οθόνες να είναι χάλια, αλλά ένα μοντέρνο TN είναι αρκετά πιο εντυπωσιακό απ' ότι παλιότερα. Still, είναι TN 😛

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, MetallicGR said:

Έχεις κάμποσες επιλογές. Η AOC έχει και άλλο ένα ή δύο μοντέλα σε αυτή τη κατηγορία τιμής με IPS panel, αλλά 27 ίντσες.

 

Γενικά οι 24 μου φαίνονται λίγες, από την άλλη στην 27άρα το Full HD μου μοιάζει 'λειψό'. Θα το μάξαρα στην περίεργη διαγώνιο των 25 που έχουν κάτι Dell, αλλά θα βγεις εκτός τιμής. Αν μπορείς χώσου ξανά στις 24άρες (οθόνες) σαν κι αυτές που λέει ο @cabdik από πάνω αλλά βάλε στη λίστα σου και αυτήν: https://www.skroutz.gr/s/12101411/LG-24MP59G-P.html

 

Επίσης να ξέρεις ότι το TN μπορεί να το έχεις συνηθίσει από παλιότερες οθόνες να είναι χάλια, αλλά ένα μοντέρνο TN είναι αρκετά πιο εντυπωσιακό απ' ότι παλιότερα. Still, είναι TN 😛

Η LG 24MP59G-P θα είναι η εκλεκτή τελικά! Ευχαριστώ Λουκά!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλές αγορές.

 

Επισήμανση για το 1ms Motion Blur Reduction: δε δουλεύει μαζί με το free sync. Όχι ότι έχει μεγάλη σημασία, αλλά με εξέπληξε αρνητικά στη δικιά μου LG, καθώς δεν υπάρχει καμία σημείωση στα διαφημιστικά, παρά μόνο στο manual.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχω αναφέρει σε όσες AORUS έχουμε δοκιμάσει κιόλας Σταύρο. Το 1ms MPRT τους για παράδειγμα είναι όντως τόσο όταν τρέχεις το monitor στα μέγιστα Hz του, ακόμα και σε desktop mode (όχι κατ ανάγκη το freesync ή το gsync compatible mode). Εάν για πχ, από τα 165Hz πας στα 60Hz μόνο για δοκιμή όπως το έκανα, θα νιώσεις το ποντίκι σου πιο 'αργό'. ;)

 

Δε το κάνουν όλες φυσικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

122.JPG.c3b2aeb7ddb5805a24514bed96fd1a27.JPG

15 hours ago, STORM1978 said:

Η LG 24MP59G-P θα είναι η εκλεκτή τελικά! Ευχαριστώ Λουκά!

 

εγω παντως... εντελως τυχαια χτες, επεσα πανω στην προσφορα του Public για την AOC 27"  27B2H με 99€ και την παραγγειλα.....!!!!!     θα δουμε μολις παραλαβω... τι ψαρια πιανει..!   

δεν ηθελα να παω σε μεγαλυτερη αναλυση ακομη.......

Edited by cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, cabdik said:

122.JPG.c3b2aeb7ddb5805a24514bed96fd1a27.JPG

 

εγω παντως... εντελως τυχαια χτες, επεσα πανω στην προσφορα του Public για την AOC 27"  27B2H με 99€ και την παραγγειλα.....!!!!!     θα δουμε μολις παραλαβω... τι ψαρια πιανει..!   

δεν ηθελα να παω σε μεγαλυτερη αναλυση ακομη.......

Διάβασα για αυτήν χθές. Λένε καλά λόγια και επίσης όμως και πολλά προβλήματα με επιστροφές μέσα στο 4-6μηνο για επισκευή. Επίσης, για την βάση της πως είναι πολύ ελαφριά με κίνδυνο να πέσει μπροστά η οθόνη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και διάβασα το τοπικ με βάλατε σε προβληματισμό :P

Διαθέτω την https://www.e-shop.gr/lg-e2442v-bn-24-led-full-hd-black-p-PER.167119

Αξίζει να αναβαθμίσω σε μία από αυτές που προτείνετε? (ή δεν υπάρχει σημαντική διαφορά σε εικόνα)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, giannis13 said:

Μιας και διάβασα το τοπικ με βάλατε σε προβληματισμό :P

Διαθέτω την https://www.e-shop.gr/lg-e2442v-bn-24-led-full-hd-black-p-PER.167119

Αξίζει να αναβαθμίσω σε μία από αυτές που προτείνετε? (ή δεν υπάρχει σημαντική διαφορά σε εικόνα)

 Θα υπάρχει διαφορά στην εικόνα όπως και στις γωνιές θέασης λόγω μεγάλης διαφοράς ποιότητας από TN panel σε IPS/VA panel.

Link to comment
Share on other sites

On 10/16/2020 at 5:45 PM, giannis13 said:

Μιας και διάβασα το τοπικ με βάλατε σε προβληματισμό :P

Διαθέτω την https://www.e-shop.gr/lg-e2442v-bn-24-led-full-hd-black-p-PER.167119

Αξίζει να αναβαθμίσω σε μία από αυτές που προτείνετε? (ή δεν υπάρχει σημαντική διαφορά σε εικόνα)

 

Ναι μεν είναι led η δική σου, αλλά πράγματι θα δεις διαφορά μόλις πας σε κάποιο από αυτά τα μονιτορς.

 

@STORM1978 Για πες, πως τη βλεπεις; 😛

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, MetallicGR said:

 

@STORM1978 Για πες, πως τη βλεπεις; 😛

Μέρα με τη νύχτα Λουκά! Είδα το φως το αληθινό και δεν υπερβάλλω!

Κάλιο αργά παρά ποτέ που λένε! Έκατσα 4 ώρες μπροστά και δεν το κατάλαβα! 4 ώρες με την παλιά, ούτε για αστείο!

Από τις καλύτερες αγορές, σε ευχαριστώ!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now