Pastelidis.n.s.

Foxconn Flaming Blade & Flaming Blade GTI: Έρχονται για να σας καθηλώσουν !

Recommended Posts

[wrapleft]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/547c42855429cb.jpg[/wrapleft] Όλο το αγοραστικό κοινό είτε μιλάμε για enthusiasts είτε μιλάμε για low end users, αλλά και γενικότερα όλοι όσοι ασχολούνται με τo hardware γνωρίζουν τι εστί Foxconn Bloodrage.. Σύμφωνα με τα τελευταία νέα που έχουμε από την Foxconn, οι πολυαναμενόμενες μητρικές με ονομασίες Flaiming Blade GTI και Flaming Blade, oι οποίες έρχονται μετα την Bloodrage ''χρονικά'', είναι ένα στάδιο πριν αγγυροβολήσουν στα ράφια τον καταστημάτων. Πιο αναλυτικά και ρίχνοντας μια ματιά στα τεχνικά χαρακτηριστικά των μητρικών - ξεκινώντας με την Flaming Blade, παρατηρούμε ότι διαθέτει κύκλωμα με 6-phase PWM, 2x PCI-E x16 slots, Dual Gigabit ethernet lan, eSata, onboard 7.1 audio και 6x Sata εξόδους. Μην παραλείψουμε να αναφέρουμε επίσης ότι είναι "εξοπλισμένη" με τον ICH10R controller, ενώ η ψύξη σε northbridge, southbridge & mosfets επιτυγχάνεται με την χρησιμοποίηση κατάλληλου heatpipe και heatsinks.

Aπό την άλλη πλευρά η Flaming Blade GTI διαθέτει κι αυτή με την σειρά της κύκλωμα 6 phase PWM, 2x PCI-E x16 slots, Gigabit ethernet lan, onboard 7.1 audio και 6x Sata εξόδους. Σε αντίθεση με την Flaming Blade η Flaming Blade GTI είναι εξοπλισμένη με τον ΙCH10 controller και υπεύθυνα για την ψύξη είναι μόνο τα heatsinks που όπως είπαμε βρίσκονται στα coolers.

Οι δύο προαναφερθούσες μητρικές θα κάνουν μαζί το ντεμπούτο τους στην παγκόσμια αγορά σε 15 ημέρες ακριβώς με τις τιμές των 179? για την Flaming Blade GTΙ και 229? για την Flaming Blade.

Flaming Blade GTI

4649c930399ed19.jpg

4649c93039be4b7.jpg

Flaming Blade

4649c93039d7341.jpg

4649c93039f113c.jpg

Παρακάτω ακολουθεί πίνακας με τα τεχνικά χαρακτηριστικά των δύο νέων μητρικών:

4649c9303a1807f.jpg

Edited by Pastelidis.n.s.
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφη η μητρική αλλά και η συσκευασία. Η τιμή θαρώ λογική για αυτά που προσφέρει.

Εμπρός λοιπόν καλό μου γουρουνάκιιιι (aka κουμπαράς). :P

Link to comment
Share on other sites

Την Flaming Blade GTi, αν και μόνο αν τα specs ειναι σωστά, την θεωρώ epic fail. Δεν νοείται μητρικη εν έτει 2009 να μην διαθέτει τις στοιχειώδεις δυνατότητες RAID (ICH10 non-R)...

Link to comment
Share on other sites

Στο πινακάκι υπάρχουνε κάμποσα λάθη.

Την Flaming Blade GTi, αν και μόνο αν τα specs ειναι σωστά, την θεωρώ epic fail. Δεν νοείται μητρικη εν έτει 2009 να μην διαθέτει τις στοιχειώδεις δυνατότητες RAID (ICH10 non-R)...

Η Flaming Blade GTI θα παίξει λογικά στα 150 ευρώ αν όχι και λίγο πιο κάτω ( στην Γερμανική τουλάχιστον αγορά αυτή η τιμή ) οπότε και ίσως να συγχωρείται η έλλειψη RAID Support ( σ.σ. Δεν είμαι σίγουρος για το αν θα έχει τον ICH10 ή τον ICH10R ) [ δηλαδή μπορεί και να έχει και RAID, το πινακάκι όπως είπα και προηγουμένως έχει κάμποσα λάθη { δεν εννοώ ορθογραφικά μόνο } ]

Edited by billpeppas
Link to comment
Share on other sites

Γιατί?

Το 95% το PC που πωλούνται και είναι έτοιμες συνθέσεις όχι απλά δεν χρησιμοποιούν RAID, αλλά μόνο έναν απλό δίσκο.

Υπάρχει conflict of interests.... Low-End & i7 με τους i5 να ετοιμάζουν ντεμπούτο; Αυτό δεν ειναι fail?

Και δεν μιλάμε απο πλευράς μάρκετινγκ που πλέον εχει "ποιητική αδεία", αλλα απο πλευράς καταναλωτων... Ποσα μηχανάκια αρκετά φθηνότερα μπορείς να φτιάξεις σε s775 με ενα RAID-0 με δίσκους φτηνούς, που θα ειναι all-around πιο γρήγορα απο εναν i7 με την συγκεκριμένη μητρική...;

Απλα δεν μπορώ στο μυαλό μου να συνδυάσω το "φτηνο PC" που ξερουμε όλοι με ενα τραγικά underspec'd i7.... Sacrilege!

@billpeppas: Επειδή και εμένα μου φάνηκαν λιγο περίεργα τα specs, κράτησα μια πισινή με το "αν και μονο αν", αλλα το να κόψεις το RAID απο μητρική που προέρχεται απο την high end σειρά της Intel... Προσωπικά αν ηθελα να φτιάξω μηχανάκι με i7 και το budget μου έφτανε μονο για τη συγκεκριμένη μητρική, θα έκανα πισω. Αν και μόνο αν... ;)

Εδιτ: Μάλλον το διαγραμμα εχει μερικά λαθάκια, όντως... Με μια γρήγορη ματιά δεν πέτυχα κάποιον ηλεκτρολυτικό πυκνωτή στην GTi....

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς.

Η GTI έχει το ίδιο PCB, αλλά λιγότερα πράγματα ( π.χ. δεν έχει SAS ) και αξεσουάρ.

Το διάγραμμα έχει σίγουρα λαθάκια.

π.χ. 14 phase PWM έχουνε οι BloodRage & BloodRage GTI.

Η Flaming Blade & Flaming Blade GTI σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες που είχα θα είχε 8 phase PWM.

Επίσης η F.B. θα έχει FireWire ( 90% σίγουρος εδώ )

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλές τιμές! Επιτέλους σκάνε 1366 mobos κάτω από τα 200 ευρώ. Άντε να φθηναίνει η πλατφόρμα των i7 :D:D:D

υπάρχει ήδη Gigabyte στα 189 euro (στην Ελλάδα έτσι)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τώρα χωρίς παρεξήγηση, δεν λέει ... Εγώ ας πούμε θα έχω το σύστημα για benchmarks μόνο, άντε και κάνα παιχνιδάκι πότε-πότε που έχω να δω καλά γραφικά σε game - με δικό μου hardware, από τότε που γεννήθηκα :( Να δίνεις δηλαδή 320? για την BloodRage και να σου βγαίνει μάπα το καρπούζι ... ? 70MHz πιο κάτω από την Gigabyte UD5 με το Cascade, η Execute Disable Bit να είναι από το εργοστάσιο enabled και να μην γίνεται να αλλάξει σε disable (άφαντη στο bios) και όλα τα PreFetcher να είναι not supported ? :( Δεν λέω ωραία μητρικούλα, σταθερή με την αξιοπιστία της Foxconn αλλά είναι αμαρτία να δίνεις τόσα χρήματα και να σε κρατάει πίσω το bios :(

A να δούμε τι μπορεί να κάνει ο Sascha :)

Link to comment
Share on other sites

δεκτά αυτά που λες για την ακριβή μητρική, αλλά το να τα απαιτείς και από την "φτηνή" που υποτίθεται ότι δεν απευθύνεται σε hardcore overclockers είναι κάπως τραγικό...

Link to comment
Share on other sites

Ρε ΜoS τι prefetcher στο BIOS ? Μήπως έχεις μπλέξει λιγάκι την βούρτσα με την άλλη μετά από τα πολλά ποτά ?

Σε ποιά motherboard δεν μπορείτε να κάνετε ρε disable το EDB ( Execute Disable Bit ) ?

υ.γ. Αν λες για την BloodRage του junior-21 τότες άκυρα χάνετε την ώρα σας, είναι ελαττωματική και θέλει RMA. Σας τα είπα μέρες τώρα.

υ.γ.2 Όπως είπε και ο Χάρης, οι μητρικές i7 under 200 euro δεν είναι μητρικές για extreme OC από όλες τις απόψεις ( μέτριο PWM, λιγότερη σημασία στο BIOS από τους κατασκευαστές αφού κοιτάνε πιο πολύ τις μεγάλες για να σπρώξουν τις πωλήσεις τους, κλπ ).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, ξέρετε τι είναι και τι σημαίνει γενικός η λέξη prefetcher ?

Παρεπιπτόντως στο BIOS δεν υπάρχει επιλογή prefetcher, αφού από hardware αυτό είναι τμήμα του CPU το οποιο δεν έχει settings, και δεύτερον prefetcher προφανώς έχετε ακούσει τον Prefetcher & Superfetcher των Windows.

Άλλα ντ' άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Οι επιλογές Hardware Prefetcher & Adjacent Cache Line Prefetch ή κάποιες αντίστοιχές τους υπάρχουν στα bios που έχουν κυκλοφορήσει για την BR μέχρι στιγμής ? Για τις συγκεκριμένες μιλάω που έχει αποδειχτεί ότι δίνουν πολλά πολύτιμα δεπτερόλεπτα στο SuperPi 32M, και κάτι λίγο παραπάνω στα 3Ds ;) Aν υπάρχουν τότε κακώς είπα οτιδήποτε για την συγκεκριμένη μητρική :)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now