Pastelidis.n.s.

Foxconn Flaming Blade & Flaming Blade GTI: Έρχονται για να σας καθηλώσουν !

Recommended Posts

Δεν τις έχουνε διαθέσιμες για τον χρήστη αλλά είναι tweaked και παίζουνε κυριλέ.

Το efficiency @ 32M είναι κυριλέ, βρες όποιο run θες που να μπορώ να τρέξω με ίδια settings on air να σου βγάλω χρόνους να δείς ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο ΜοS δεν εχει internet και μου λεει να σου πω:

Tρεξε ενα run 32Μ @3,9MHz και δες αν μπορεις να νικησεις καποιον απο αυτους στο Low Clock Challenge στο XS.

Γιατι ο Στελιος ενα βραδυ που μιλουσαν στο τηλ προσπαθουσε με την Bloodrage να τους φτασει στα 3,9MHz και δεν μπορουσε να τους φτασει με τιποτα....Ολοι αυτοι χρησιμοποιούσαν R2E η P6T WS.

Λεει δεν γινεται να χανει απο την 5η λουπα κοντα στα 2,5-3 seconds...!

Λεμε στα 3,9 γιατι εκει ειναι τα περισσοτερα run με i7 και εκει μπορουμε να δουμε την διαφορα...!

Link to comment
Share on other sites

Ρε ΜoS τι prefetcher στο BIOS ? Μήπως έχεις μπλέξει λιγάκι την βούρτσα με την άλλη μετά από τα πολλά ποτά ?

Σε ποιά motherboard δεν μπορείτε να κάνετε ρε disable το EDB ( Execute Disable Bit ) ?

υ.γ. Αν λες για την BloodRage του junior-21 τότες άκυρα χάνετε την ώρα σας, είναι ελαττωματική και θέλει RMA. Σας τα είπα μέρες τώρα.

υ.γ.2 Όπως είπε και ο Χάρης, οι μητρικές i7 under 200 euro δεν είναι μητρικές για extreme OC από όλες τις απόψεις ( μέτριο PWM, λιγότερη σημασία στο BIOS από τους κατασκευαστές αφού κοιτάνε πιο πολύ τις μεγάλες για να σπρώξουν τις πωλήσεις τους, κλπ ).

Την εχω εδω και μερες τη μητρικη του junior και δε θελει κανενα RMA . Απλα δεν ειναι τοσο γρηγορη , ουτε κλοκαρει τοσο καλα οσο η gigabyte . Δυστυχως αυτη ειναι η αληθεια.

Οσο για το prefetcher , καμμια σχεση με των windows . Βαλε το hwinfo και δες στα cpu features oτι το hardware prefetcher & το Cache Line Prefetch ειναι disabled ... Kαι αυτο κανει τη μητρικη αργη σε καποιες εφαρμογες.

Τρεξε ενα spi32m στα 3900Mhz . Και δειξε μας το χρονο .

To οτι το prefetcher ειναι disabled φαινεται και απο το αντιστοιχο MSR .;)

Ψαξτο λιγο ακομη Βασιλη και θα καταλαβεις τι ακριβως γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Δες τον χρόνο που έχω στα 4309 αtweakάριστο ( 8m 29 ) [ εντελώς αtweakάριστο ].

Τον έχω στο HWbot.

Ο prefetcher είναι πάντα enabled ( εκτός και αν τον κάνεις εσύ disable με το BIOS ) Στέλιο.

Μιλάς για ένα σημαντικό κομμάτι μιας σύγχρονης CPU, το οποίο δεν το κάνεις disable για κανέναν μα κανένα λόγο.

Όταν αυτό μάλιστα δίνει σοβαρά κέρδη σε κάποια ευρέως χρησιμοποιούμενα benchmarks δεν το κάνεις με τίποτα μα τίποτα.

Πέραν από κάποιες εφαρμογές server ( κυρίως βάσεις δεδομένων όπου σπάνια πέφτουνε παρόμοια queries ), σε όλα τα άλλα βοηθάει, αφού έχεις πιο συχνά cache hit ( δεδομένα που αναζητά ο επεξεργαστής και βρίσκονται ήδη στην cache του ) [ επί της ουσίας ο prefetcher κρίνει μέσω κάποιων αλγορίθμων ποιά δεδομένα ενδέχεται να χρειαστεί στο σύντομο μέλλον ο επεξεργαστής και τα κρατάει στην cache ενώ κάνει invalidate ( "διαγραφή" ) από την cache άλλα που θεωρεί πως δεν θα ξαναχρειαστούνε ].

Να τρέξω Pi τώρα δεν παίζει γιατί πρέπει να ξεστήνω το σύστημα, να περάσω λειτουργικό, να tweakάρω ( που βαριέμαι ελεεινά ).

Αύριο ίσως κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Αποκλειεται να ειναι enabled . Bill εχω φαει 3 μερες με το συγκεκριμενο θεμα . Το PP ειναι αθλιο στο 32m . Ολα τα προγραμματα το βρισκουν disabled . Αυριο θα εχω asus στα χερια μου και θα σου δειξω τι παιζει . :)

Δεν υπαρχει πουθενα επιλογη στο bios για να ανοιξει ή να κλεισει . Μονο οι Asus και οι dfi εχουν στο bios την επιλογη για να ενεργοποιηθει .

Ψαξε για συζητησεις μεσα στο OCX για το θεμα .

Μιλαμε για 15 sec boost στο 32m .

Στα 3900 κανουν 8min 59sec με το prefetcher ανοιχτο . Μιλα με τον dinos22 .

Με τη bloodrage σχεδον fully tweaked(εκτος απο 1-2registry) στα 3900 κανω περιπου 9min 14sec .

Edited by Stelaras
Link to comment
Share on other sites

Επισης ...http://www-947.ibm.com/systems/support/supportsite.wss/docdisplay?lndocid=MIGR-5070865&brandind=5000008

"The default setting for the "Processor Hardware Prefetcher" feature is changed to "Disabled" as recommended by Intel for most servers. This setting will become "Disabled" if the user loads the default settings for all configuration settings or just the single line item setting."

Επισης ... CPU registers ( Model Specific Register ,δηλαδη msr) .

Bit 9 & Bit 19 ... Διευθυνση : 01a0

Εφαγα ενα βραδυ μηπως το ξεκλειδωσω και ενεργοποιησω τα prefetcher.

Δε γινεται , γιατι πολυ απλα αυτα ενεργοποιουνται μονο απο το bios .

Αυτο που πρεπει να γινει , ειναι να ενσωματωσουν οι μηχανικοι bios της foxconn αυτες τις ρυθμισεις . Δεν ειναι δυσκολο ... εαν θελουν .

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο, μίλησα χθες με τον Bill στο τηλέφωνο και του το είπα αυτό για το Prefetcher. Ναι στο SuperPi 32M χάνονται ~9-15sec χωρίς αυτήν την επιλογή enabled, αυτό είπα και του Bill χθες. Δεν είμαι ειδικός επί του θέματος και σε καμία περίπτωση δεν στηρίζω την γνώμη μου σε γνώσεις ή εμπειρίες μου, απλός παρατηρητής είμαι. Ξεκίνησα όμως το όλο θέμα, επειδή είδα πολλά post από ΠΟΛΛΟΥΣ ανθρώπους που επιβεβαίωναν ότι το Prefetcher δίνει ;) Δεν είναι λιγάκι περίεργο που όλοι τους παίζουν ή με P6T WS ή με R2E ή με DFI X58 ? :)

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη επαφε με το θεμα ηταν οταν το ψαχναμε μαζι (ασχετα εαν κοιμηθηκες στο τηλεφωνο :D ) ...

Για να πιασω με τη gigabyte & foxconn το 8.59 , χρειαζονται περιπου +150Mhz . Ειναι πολυ μεγαλη , αλλα και ταυτοχρονα πολυ μικρη η διαφορα. Ποσο ειναι ?? 2.5-3% πιο αργο ? Για καποιους δε σημαινει τιποτα ... αλλα για αλλους σημαινει πολλα .

Αφου λεγαμε καποια στιγμη "Μηπως τρεχουν με turbo ???" ??:D:D

Απο τη στιγμη που βρηκα και τα MSR registers , το θεμα ειναι ξεκαθαρο.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν έδωσα και πολύ σημασία όταν έτρεχα SuperPi 32M στην BloodRage, αλλά νομίζω πως ήτανε σχετικά καλά για non-tweaked & στα χαλαρά timings κλπ που έπαιζα.

Αν όντως είναι disabled ο prefetcher σε όλα τα BIOS της BloodRage αξίζουνε πολλές σφαλιάρες οι BIOS engineers τους... εκτός και αν είχανε σκοπό να δούνε την BloodRage σε web & database servers lol.

One way or another, I'll get it done ;)

Link to comment
Share on other sites

Bασίλη αν μιλήσεις με τον Sascha ή τον W........ (δεν θυμάμαι το όνομά του, όχι Weldo ... :confused: κάπως αλλιώς ... τέσπα δεν μου έρχεται) δεν μπορεί να γίνει κάτι ? Και καλά αυτοί με τη σειρά τους να το προτείνουν στους BIOS Engineers ώστε οι τελευταίοι να αναλάβουν δράση ;)

Link to comment
Share on other sites

Kαθόμουν τώρα και έβλεπα το 32Μ του Bill στο bot και κάτι σαν να μην πάει καλά...

Ο Βill στα 4306 βγάζει 8,29 με την ΒR και όπως λέει και ο ίδιος δεν είναι full-tweaked.

Άμα δείτε αυτούς που είναι κάτω από τον Βill και παίζουν με ASUS στα ίδια σχεδόν Μhz θα δείτε ότι είναι πιο κάτω από τον Βασίλη περίπου 10 sec....Eνώ αυτός που είναι πιο πάνω του και έχει ΑSUS, βέβαια παίζει και σε ψηλότερη συχνότητα(100 Μhz παραπάνω) τον περνάει μόνο 1,5 sec περίπου...Αν λοιπόν δεχτούμαι ότι τo run του Βασίλη είναι untweaked, όπως και των υπολοίπων τότε καταλήγουμε ότι δεν υπάρχει σοβαρό bug με τον i7 920...Εφ'όσον όμως ο ΜοS και ο Στέλιος υποστηρίζουν ότι έχει αυτό το bug η μητρική μήπως το έχει μόνο με τον i7 965;

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεις να ξερεις πως εχει τρεξει ο καθενας το 32αρι του.

Οπως και να ειναι ... πλεον ειμαι με μια rampage 2 extreme στα χερια μου. Αυριο οι δοκιμες . :D

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δε μπορείς να ξέρεις πως έχει κάνει ο καθένας το run του...

Ο Βασίλης λέει αtweakάριστο, μόνo LSC....

Oπότε οι άλλοι που παίζουν στα ίδια Mhz με εσένα Bill ούτε το LSC έχουν κάνει....

Από ότι παρατηρώ τώρα τουλάχιστον στην κατηγορία του 920 στην πρώτη 5άδα μόνο ένας χρησιμοποιεί ASUS...

Σε αντίθεση με τους 965 όπου οι περισσότεροι παίζουν ψηλά σχεδόν μόνο με ASUS(ok δεν λέω για τους 2 πρώτους που έχουν cpus που παίζουν τόσο ψηλά).

Έτσι όπως τα βλέπω σαν να μου φαίνεται ότι το bug που λέει ο Στέλιος ισχύει για τους 965...

Βill τα φώτα σου....

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορει να παιζει bug μονο σε 965 . Ειτε ολοι εχουν κλειστο prefetcher , ειτε κανενας.

Οταν ανεβει το XS , δες το low clock challenge. Ολο το top5 ειναι με asus .

Link to comment
Share on other sites

Επείδη μόνο άκουγα για τα prefetchers και δεν είχα μόνος μου δοκιμάσει να δω τι παίζει σήμερα που είχα χρόνο έκατσα και το έψαξα λίγο το θέμα και ορίστε τα αποτελέσματα.....Τα runs έγιναν χωρίς κανένα tweak ούτε καν maxmem και όλα τρεγμένα στο λειτουργικό του Πέππα(thanks)...

Η Rampage II Extreme όπου έκανα τις δοκιμές είχε 2 επιλογές για τα prefetcher, το Hardware prefetcher και το Adjacent Cache Line Prefetch....Πάμε:

Αυτό το run είναι με και με τα 2 prefetchers enable

2prefetchersenable1.jpg

Kαι με τα 2 prefetchers disable

prefetchersdisable1.jpg

Μόνο με το Hardware prefetcher enable

hwprefetcherenableonly1.jpg

Mόνο με το adjacent cache line prefetch enable

adjacentcachelineprefet.jpg

Αυτά.... τα συμπεράσματα δικά σας!

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Vader;

Ευχαριστώ παιδιά.....:D

Όπως και πριν τα πάντα αtweakάριστα, στο ίδιο OS.....Aλλά ας δούμε και λίγο τα 3d....

Prefetchers enable

prefetchersenable3d1.jpg

Prefetchers disable

prefetchersdisable3d1.jpg

Μόνο το Hardware prefetcher enable

hwprefetcherenableonly3.jpg

Mόνο το adjacent cache line prefetch enable

adjacentenableonly3d1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now