Senior

Αλλαγή από amd σε intel

Recommended Posts

Καλημέρα σας
Επειδή έφαγα φλασιά χαχα και σκέφτομαι να πάω σε intel μετά από πολλά χρόνια. Πιο συγκεκριμένα σε socket 1200  τον Intel Core I5-10400F .
Μπορεί να σκέφτομαι και εντελώς λάθος  θα ήθελα και μια άποψη . hmmm.gif

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, FeelsBadMan said:

Μιας και έχεις ήδη Χ470 motherboard, μπορείς να κάνεις ένα bios update και να πάρεις κάποιον 3xxx series Ryzen τώρα που έρχονται και εκπτώσεις στην Black Friday. 

 Καλημέρα 

Μήπως λες γι αυτούς  Ryzen 5 3600- Ryzen 7 3700X  π.χ  γιατί από την σειρά 3χχχ είναι ο πιο οικονομικοί.

Edited by Senior
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Senior said:

 Καλημέρα 

Μήπως λες γι αυτούς  Ryzen 5 3600- Ryzen 7 3700X  π.χ  γιατί από την σειρά 3χχχ είναι ο πιο οικονομικοί.

Ναι σε αυτούς αναφέρομαι. Ενας 3700χ θα ειναι ξεκάθαρα καλύτερη επιλογη και με λιγότερα χρήματα. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, stavros said:

Ο 3700Χ έχει 275€

Ναι από τόσο ξεκινά αλλά ο 3600 πολύ λιγότερο να μου πεις χάνεις δύο πυρήνες αλλά είναι αρκετά δυνατός και η cache είναι 32 και σ'αυτόν.

Τέλος πάντων σας κούρασα με τους προβληματισμούς μου. Μου θα κάτσω στα αυγά μου και θα κρατήσω τον 2700x που τον πήρα γιατί πριν είχα τον 1600.

Εν κατακλείδι για αυτό τον άλλαξα για να μειώσω το χρόνο του render και να δουλεύω πιο χαλαρά ούτω σι άλλος το χόμπι μου κάνω.

Σας ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now