ELEUSIS ANO

Premier Pro SP900 M.2 SATA SSD ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΠΑΛΑ..

Recommended Posts

Καλησπερα στην ομαδα .Προσπαθω να βγαλω ακρη με τον ssd. Ο Premier Pro SP900 M.2 SATA SSD μετα απο 5 χρονια εντελως ξαφνικα κρασαρε . Η μητρική Αναγνωρίζει μόνο το  base controller SandForce 200026BB και όχι σαν adata . Ο ογκος μειωθηκε απο 500GB σε 32KB. ADATA SSD Toolbox καθως και ADATA Field Updater δεν βρισκουν τον SSD. IDE η σε AHCI δεν αλαζει τιποτα. Εστειλα μυνημα στην ADATA και μου απαντησαν..

Dear customer

Thanks for supporting ADATA product.

There is no recovery tool for ssd, your ssd has been over EOL for a long time, we can't provide the repair service for you . 

 Regards, 
ADATA Customer Service Center

Υπαρχει αραγε κατι που θα μπορουσαμε να κανουμε; 


 

20201213_120027.jpg

Untitled.png5.png

Untitled.png4.png

Untitled.png3.png

Untitled.png2.png

Untitled.png

20201213_112551.jpg

201213120749.BMP 201213113329.BMP

201213113136.BMP

Edited by ELEUSIS ANO
Link to comment
Share on other sites

Μετα το σκαναρισμα που κανει εμφανίζει FAIL0.thumb.png.bbe4d91f1f30e02ae68a19424b25c8a8.pngΕπιλεγω Startrecover και μου ζηταει register δηλ..αγορα. Με 70$ αγοραζω καινουργιο ειναι το επαγγελμα μου αυτο..FAIL1.thumb.png.a00e4ad6313f7a37dd3353d3e2cab8f2.png

 

Το βρήκα με crack και το δοκιμάζω. 

Δεν βρίσκει partition..

 

Ευχαριστώ πολύ 

STORM 1978.

Δεν βλέπω  να γίνεται κατι  . Αυτό  που  θέλω είναι  να δουλέψει ο ssd ,τα δεδομένα δεν με ενδιαφέρουν. 

 

Από ότι καταλαβαίνω  το frimware έχει θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν κλασικό degrade μου κάνει, από τα χρόνια. Παρακολουθούσες την υγεία του στο διάστημα πριν κρασάρει; Έβλεπες τίποτα περίεργο στη συμπεριφορά του;

 

Ευτυχώς που δε σε ενδιαφέρουν τα δεδομένα μέσα του γιατί δε βλέπω να φτιάχνεται με recovery tools. Δεν είναι HDD που είναι πιο εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

κατάσταση τού  ηταν  85% 

Η θερμοκρασία του ήταν μερικές φορές ανεβασμένη γιατί η sata m.2 στην μητρική  είναι κάτω από την κάρτα γραφικών.. 

Όταν κρασαρε έβλεπα ταινία, πριν που έπαιζα game  δεν μου έκανε κάτι το περίεργο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εμφανίζει  το όνομα τού controller και τι έγινε ο αποθηκευτικός χώρος;

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίζει το όνομα του controller γιατί έχει χάσει επαφή με τη NAND, ή το πρόβλημα είναι καθαρά σε αυτόν και όχι στις NAND.

 

Είναι σαν να συνδέεις έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο, όπου αν κοιτάξεις στο device manager θα σου βγάζει τον controller της 'θήκης' του και όχι απαραίτητα τον δίσκο που έχει μέσα, τον οποίο βλέπεις με άλλο εργαλείο. Στην περίπτωση των SSDs όταν δεις κάτι αντίστοιχο, απλά παύεις να τον χρησιμοποιείς. Η αλήθεια είναι ότι λίγες φορές έχω δει SSDs να σώζονται μετά από τέτοιο κρας.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν σε νοιάζουν τα δεδομένα μέσα και μάλλον τα έχει κακαρόσει ο ssd, κάνε τον κόπο με ένα heat gun ή ένα δυνατό σεσουάρ μαλλιών ζέστανε τις μνήμες και τον controller(πρόσεχε όχι σημεία που έχει πλαστικά/χαρτιά) μέχρι να 'κάτσουν' πάνω στο pcb. Μήπως έχει σπάσει κανα ποδαρακι... 

Σε άλλη περίπτωση, πας για νέο.

Αυτό το δοκίμασες? https://www.macrium.com/reflectfree

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now