esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

αυτό είναι που δεν πιάνω Στελάρα. από την στιγμή που δεν έχεις κενό αέρος μέσα στο socket όσο καλή μόνωση και να έχω και να μην μπαίνει αέρας μέσα, αυτός που είναι ήδη μέσα δεν θα "παγώσει" - υγροποιηθεί?

και να σκεφτείς ότι έχω πτυχίο φυσικής! με αντιγραφή το πήρα! :D

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι που δεν πιάνω Στελάρα. από την στιγμή που δεν έχεις κενό αέρος μέσα στο socket όσο καλή μόνωση και να έχω και να μην μπαίνει αέρας μέσα, αυτός που είναι ήδη μέσα δεν θα "παγώσει" - υγροποιηθεί?

και να σκεφτείς ότι έχω πτυχίο φυσικής! με αντιγραφή το πήρα! :D

Υγροποιηση δημιουργειται οταν ερχεται σε επαφη ο κρυος αερας με τον ζεστο .

Επισης , ειναι πολυ λιγος ο αερας που υπαρχει μεσα στο socket , ωστε να δημιουργηθει σοβαρη ποσοτητα υγρασιας απο αποβολη λογω ψυξης του . Εαν εισαι σε περιβαλλον με 99% υγρασια δεν ξερω τι μπορει να γινει ,ομως :D ... Μια πατεντα θα ηταν ενα σακουλακι με silica μεσα απο τη μονωση ... ωστε να τραβαει την υγρασια . :D Μην παει ο νους σας σε υπερβολικα πραγματα ....

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο αποφευγουμε να παιζουμε με αζωτο οταν εχει βρεξει/εχει αυξημενη υγρασια ο αερας .

Τουλαχιστον οχι σε χωρο χωρις κλιματισμο/αφυγραντηρα .

Σε μονοβαθμιο , ομως , πρακτικα δεν υπαρχει προβλημα .Ειδικα σε ενα μικρο μονοβαθμιο των -30C οπως του Γιωργου . Αναφερομαι απο -100C και κατω .

Το γιατι επιασε υγρασια μεσα σε ενα απογευμα ο Γιωργος ... θελει λιγο ψαξιμο στο θεμα μονωσης.

Link to comment
Share on other sites

Μιλήσαμε με τον Στέλιο και μου εξήγησε ότι θέλει κάποιες ενισχύσεις το μονοβάθμιο στη μόνωση. Για παράδειγμα το armaflex που μπαίνει στο enclosure πρέπει να κατεβαίνει κάτω από την βάση, ενώ εμένα με τόση χρήση έχει φαγωθεί και η βάση ξεπροβάλλει ολόκληρη :D

Παύλο είσαι κακός :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Κάθε άνθρωπος έχει την αδυναμία του.

Εμέις έχουμε έναν απο τους καλύτετους NewsPosters που έχουν περάσει ποτέ απο την Ελλάδα, αλλά έιναι λίγο gay (και δεν έιναι η πρώτη φορά που βάζει αρκουδάκια, έιναι γεμάτο και όλο το Facebook του απο τέτοιες "γλύκες" :hehe:

Μανιταρούλη τι μαθαίνω, ;;hehe.gifhehe.gif

Καλημέρα επειτα από πολυ καιρό ...:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now