esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

καλησπερα,

εχω εργασια στο matlab και με εχει μαμησει στα error

λοιπον το ερωτημα δημιουργια κωδικα σε matlab, για επιλυση προβληματος παρεμβολης με τη μεθοδο Newton-Gregory με τις προς τα μπρος διαφορες οταν ειναι γνωστες 4 τιμες της αγνωστης συναρτησης f.

numerical methods - Newton's Interpolation Formula: Difference between the forward and the backward formula - Mathematics Stack Exchange

εδω βρηκα τον κωδικα και ωγαζει error στην πρωτη γραμμη. τι παιζει?

ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΑΚΥΡΟ!!!

Edited by giannis13
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

εχω εργασια στο matlab και με εχει μαμησει στα error

λοιπον το ερωτημα δημιουργια κωδικα σε matlab, για επιλυση προβληματος παρεμβολης με τη μεθοδο Newton-Gregory με τις προς τα μπρος διαφορες οταν ειναι γνωστες 4 τιμες της αγνωστης συναρτησης f.

numerical methods - Newton's Interpolation Formula: Difference between the forward and the backward formula - Mathematics Stack Exchange

εδω βρηκα τον κωδικα και ωγαζει error στην πρωτη γραμμη. τι παιζει?

ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΑΚΥΡΟ!!!

μια χαρα παιζει

πας new m-file, αποθηκευεις τις συναρτησεις frwrdiff.m και bkwrdiff.m στον φακελο που δουλευεις

και μετα copy-paste τον πρωτο κωδικα που καλει τις bkwrdiff και frwrdiff στο main του matlab (η κανεις νεο .m file και το τρεχεις)

απλα δεν σου κανει πλοτ με τα ans

Link to comment
Share on other sites

qXMIE2B.jpg

Πριν κατι μερες, εσκασε μια κοακολα στην καταψυξη μου, το μεσημερι που γυρισα να καθαρισω, ειδα αυτο μολις εβγαλα το μπουκαλι :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now