esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

Μπρος πίσω ναι, χιαστί είναι λάθος γιατί αλλάζεις την φορά του λαστίχου.

Την φορά θα την άλλαζες άμα έβαζες το μέσα έξω...πράγμα που δεν γίνεται.

Στην χιαστή παίζει ρόλο και το κάμπερ θαρρώ αλλά δεν μπορείς να το κάνεις κατ'εμέ.

Πολύ πρόχειρα, εγώ που συνήθως οδηγάω άδειο αμάξι και κάθομαι μόνο εγώ μπροστά αριστερά

άμα αλλάξω με πίσω δεξιά τα λάστιχα θα θέλουν άλλα τόσα χιλιόμετρα για να ισσοροπήσουν

θεωρητικά αλλά αυτό δεν θα γίνει ποτέ γιατί από την αρχή θα πατάνε αλλιως απ'ότι άμα ήταν

καινούρια και θα φαγωθούν αλλιώς.

Αυτό, πολύ μπακαλίστικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα λάστιχα απο το 2007 πάνω!!! τα είχα βγάλει το 2010 για 2 χρόνια και το 2012 τα ξανα έβαλα, το τερμάτισα xaxaxaxaxa :gizmo:

φετος στο ΚΤΕΟ δεν την γλύτωσα με υποχρέωσαν να τ αλλάξω, έπρεπε να δείτε την φάτσα στου ελεγκτή... xaxaxaxax:whistling:

Link to comment
Share on other sites

574e725065bd5a3e851a39b81534e640.jpg

Βρήκα την παραπάνω φωτογραφία

Δεν ξέρω αν βοηθάει κάπου!

Sent from my iPhone 6S 

Εγώ σε ποια κατηγορία ανήκω; :hehe:

103a6c8d84d8567dc411ce7ced1ce825.jpg

Από Ελλάδα έφτασα μέχρι Τσεχία κ μετά έψαχνα βουλκανιζατερ...

Link to comment
Share on other sites

Λάστιχα άλλαζα και αλλάζω κάθε 20.000 χλμ ή ΜΑΧ 2 χρόνια. Αλλαγή μπρος-πίσω μετά από 10.000χλμ. Ναι φαίνονται λίγα αλλά είναι το μέσο που σε συνδέει με το δρόμο. Και το 1-2 μέτρα που θα φρενάρεις καλύτερα μπορεί να κάνει τη διαφορά από το ωπ...μέχρι το ΩΧ, πουτ@ν@ γίναμε...

Μην είστε τσίπηδες σε αυτό.

Έχει τύχει να αλλάξω τετράδα λάστιχα σε 9.000χλμ. Δεν έφταιγε μόνο ο τρόπος οδήγησης βέβαια αλλά και το γεγονός πως για την δουλειά που τα ήθελα δεν έκαναν πλέον ( είχε μπει ο χειμώνας και δεν πατούσαν πουθενά - Yokohama Parada Spec 2).

Επίσης χιαστί δεν αλλάζουμε ποτέ. Χιαστί άλλαζαν οι πατεράδες μας, όταν υπήρχαν 3 μάρκες ελαστικών, όλα με συμμετρικό πέλμα.

Πλέον αλλάζεις μπρος-πίσω για να έχεις τη συμμετρία του πέλματος από τη σωστή φορά.

Με τους ελληνικούς σκ@τόδρομους, μην είστε γύφτοι και τσίπηδες. Αλλάξτε τα λάστιχά σας πιο συχνά ώστε να είστε σίγουροι πως το ελαστικό

ειδικά σε φάση φρεναρίσματος πανικού δε θα σας προδώσει.

Τέλος το να έχεις λάστιχα 4-5-6 έτων πολυκαιρισμένα δεν κάνει καμία διαφορά από το να είναι φθαρμένο λόγω χιλιομέτρων. Το λάστιχο έχει χάσει τις ιδιότητές του και δεν λειτουργεί σωστά από τη φθορά λόγω παλαιότητας και κλιματολογικών συνθηκών.

Πιο τέλος από το τέλος: Δεν βάζουμε λάστιχα ότι νά'ναι. Ψάξτε, διαβάστε, μελετήστε και αποφασίστε.

Το να πάτε στον κυρ Μήτσο το λαστιχά και να σας πει, αυτά τα Mitselen είναι τα καλύτερα τα έχω βάλει σε πολύ κόσμο δεν λέει τίποτα.

Απλά λέει πως ο κυρ Μήτσος, πουλάει πολλά Mitselen. Ψάξτε να βρείτε το ελαστικό που ταιριάζει στο αυτοκίνητό σας για αρχή και μετά στον τρόπο

οδήγησής σας. Ακόμα και σε δύο ίδια αυτοκίνητα, όταν αλλάζει ο οδηγός, αλλάζει και η συμπεριφορά του ελαστικού.

Είστε όλοι χαμένοι γιατί με βάζετε πρωϊνιάτικα και γράφω κατεβατά ολόκληρα.

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now